Żydzi

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
żydzi (wyznawcy judaizmu) ,

Artykuły - Żydzi (63)

 • Polscy Żydzi i Romowie chcą zmian w przepisach o emeryturach za pracę w gettach

  Polscy Żydzi i Romowie chcą zmian w przepisach o emeryturach za pracę w gettach

  Polscy Żydzi i Romowie będą w piątek przed Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europejskich w Berlinie domagać się zmiany w przepisach dotyczących wypłacanych przez niemieckie władze emerytur za pracę w gettach podczas drugiej wojny światowej.
 • WJC i Muzeum Holokaustu zaniepokojone wypowiedzią minister Zalewskiej

  WJC i Muzeum Holokaustu zaniepokojone wypowiedzią minister Zalewskiej

  Prezes Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder zarzucił minister edukacji Annie Zalewskiej "podawanie w wątpliwość udziału Polaków w dwóch antyżydowskich pogromach". Zaniepokojenie wypowiedzią Zalewskiej wyraziło także amerykańskie Muzeum Pamięci Holokaustu.
 • ​Rekordowy poziom imigracji Żydów z Europy Zachodniej do Izraela

  ​Rekordowy poziom imigracji Żydów z Europy Zachodniej do Izraela

  Imigracja Żydów z Europy Zachodniej do Izraela osiągnęła rekordowy poziom w związku ze wzrostem ataków o charakterze antysemickim - ostrzegła w czwartek Agencja Żydowska. W zeszłym roku z Europy Zachodniej do Izraela wyjechało prawie 10 tys. Żydów.
 • CBOS: Jak Polacy postrzegają Żydów?

  CBOS: Jak Polacy postrzegają Żydów?

  Holokaust, cierpienia, bogata kultura i tradycja, talenty biznesowe i przedsiębiorczość - z tym najczęściej kojarzymy Żydów. Nadal jednak wielu z nas jest im niechętnych. Tak wynika z najnowszego badania Centrum Badania Opinii Społecznej, które pytało respondentów o wiele kwestii, związanych ze stosunkami polsko-żydowskimi.
 • Żydowska olimpiada w Berlinie. "Kontrowersyjny symbol pojednania"

  Żydowska olimpiada w Berlinie. "Kontrowersyjny symbol pojednania"

  We wtorek (28 lipca) rozpoczęły się w Berlinie 14. Europejskie Mistrzostwa Makabi, największa żydowska impreza sportowa. Po raz pierwszy odbędzie w Niemczech. Ta decyzja przez wielu uważana jest za kontrowersyjną.
 • Incydent w jerozolimskim meczecie: Groźba eskalacji

  Incydent w jerozolimskim meczecie: Groźba eskalacji

  Izraelska policja wkroczyła w niedzielę do jednego z najświętszych miejsc dla muzułmanów - meczetu Al-Aksa we wschodniej Jerozolimie, by stawić czoło podejrzanym buntownikom palestyńskim - informuje policja.
 • "Rzeczpospolita": W Niemczech można "wypożyczyć Żyda"

  "Rzeczpospolita": W Niemczech można "wypożyczyć Żyda"

  Nazwa projektu ma być "prowokująca" – mówi Eva Haller z Europejskiej Akademii Janusza Korczaka.
 • Dyskryminująca ustawa: "Izrael to państwo żydowskie"

  Dyskryminująca ustawa: "Izrael to państwo żydowskie"

  Izraelski rząd przyjął kontrowersyjną ustawę, która określa kraj jako "państwo żydowskie".
 • Prezydent Izraela: Polacy i Żydzi muszą otworzyć się na siebie na nowo

  Prezydent Izraela: Polacy i Żydzi muszą otworzyć się na siebie na nowo

  Wspólną misją wszystkich Polaków i Żydów na całym świecie jest obiecać i przysiąc, że otwieramy się dziś na siebie na nowo dla przyszłych pokoleń i ostrzegamy przed niebezpieczeństwami z przeszłości - powiedział w wywiadzie dla PAP prezydent Izraela Reuwen Riwlin w przededniu wizyty w Warszawie.
 • Rosja nadal ukrywa, co się stało z Wallenbergiem

  Rosja nadal ukrywa, co się stało z Wallenbergiem

  Od prawie 70 lat 91-letnia Matilda Von Dardel stara się dowiedzieć, co stało się z jej szwagrem, który zaginął w sowieckim areszcie w styczniu 1945 roku. Wcześniej Raoul Wallenberg, bo o niego chodzi, uratował tysiące Żydów wydając im szwedzkie paszporty. Po aresztowaniu przez wojska radzieckie, rodzina straciła kontakt z mężczyzną. O staraniach 91-latki informuje agencja AFP.

Filmy - Żydzi (7)

 • Wildstein w Porannej rozmowie RMF (05.03.18)

  "Strona izraelska - np. Jad Waszem - posiada swoje kontakty w Polsce. Te kontakty są niechętne Polsce i Polakom" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Bronisław Wildstein, członek polsko-izraelskiej grupy ds. dialogu historyczno-prawnego. "To jest fundamentalny problem" - podkreślił. Pytany o to, kogo konkretnie ma na myśli, Wildstein stwierdził: "Są z pewnością tacy w Centrum Badania Zagłady Żydów, takie osoby, jak np. pan prof. Jan Grabowski. Wygląda na to, że inni są pod wpływem jego". "Od razu powiedzieliśmy, że nie przyjechaliśmy negocjować ustawy, że ustawa (o IPN - przyp. red.) jest zatwierdzona, przyjęta, a teraz jest w rękach Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział gość Roberta Mazurka pytany o kulisy polsko-izraelskich rozmów.
 • Żydowska kolonia na palestyńskiej ziemi. Dziś to historia

  Khan Junis w Strefie Gazy jeszcze 10 lat temu było zasiedlone przez żydowskich osadników. Ślady kolonii są już dziś prawie niewidoczne, jedynie budynki uniwersyteckie świadczą o wieloletniej obecności Izraelczyków na palestyńskiej ziemi.
 • Francja. Cisi bohaterowie znad Rodanu

  Mieszkańcy Dieulefit – malutkiej wioski u podnóża Alp w regionie Rodanu - uratowali w czasie hitlerowskiej okupacji życie ok. 1500 osób. Każdy z nich otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata". Pascaline Magnard ma dziś 86 lat. Jako młodziutka Żydówka, uciekająca wraz ze swoją rodziną z Paryża przed hitlerowskim okupantem, znalazła w Dieulefit pomoc i schronienie. Uciekinierom towarzyszyła obawa, że w każdej chwili mogą zostać wykryci – ale tak się nie stało, bo trafili na wyjątkowych i uczciwych ludzi. Wśród nich była dzielna urzędniczka Jeanne Barnier, która wystawiała osobom narodowości żydowskiej fałszywe dokumenty, tak, by ich tożsamość nie wyszła na jaw. Trafiła za to na listę skazanych na śmierć – na szczęście nie wpadła w ręce hitlerowców. Takich historii jest więcej. Rodzina Morin przygarnęła żydowskiego chłopca, Izaaka, którego rodzice zginęli w obozie koncentracyjnym. Dziś Izaak ma własną rodzinę i mieszka w Izraelu, ale pamięta o tych, dzięki którym ocalał. Utrzymuje z nimi stały kontakt. Mieszkańcy Dieulefit do zasług swoich i swoich krewnych podchodzą z wielką skromnością. – To protestancka wioska. Tutejsi ludzie nie lubią się chwalić; zwłaszcza jeśli uważają jakiś czyn za rzecz normalną – wyjaśnia miejscowy historyk.
 • Na ratunek żydowskim nagrobkom

  Są jak niemy wyrzut sumienia, przypominający o tragedii narodu żydowskiego. Macewy, czyli żydowskie stele nagrobne, przez wiele lat stanowiły część różnych budowli użyteczności publicznej w Polsce. Wmurowywano je w ogrodzenia i krawężniki. Okalały boiska i place zabaw – często powstałe w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się żydowskie cmentarze, w czasie hitlerowskiej okupacji zrównane z ziemią. Jakiś czas temu znaleziono je nawet w warszawskim zoo... - Profanacja, która miała miejsce w Polsce na przestrzeni ponad pół wieku – najpierw pod okupacją niemiecką, a potem w czasach komunizmu – była czymś okropnym - mówi Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Obecnie, w ramach „Projektu Macewa” realizowanego przez fundację „From The Depths” („Z głębokości”), macewy z różnych miejsc w Warszawie wracają na swoje prawowite miejsce. Wzniesione z nich konstrukcje są rozbierane, a fragmenty nagrobków katalogowane i przewożone na Cmentarz Żydowski na Bródnie. Władze stolicy przeznaczyły na ten cel 95 tysięcy euro. Pracownicy fundacji „From The Depths” nie ograniczają swojej działalności do Warszawy – we współpracy z wolontariuszami i lokalnymi samorządami w całej Polsce odnajdują macewy wykorzystane niegdyś jako materiał budowlany, a następnie przywracają je na cmentarze.