żydowskie cmentarze

Artykuły - żydowskie cmentarze (-1)

 • Incydent w miejscu upamiętnienia żydowskiego cmentarza

  Incydent w miejscu upamiętnienia żydowskiego cmentarza

  Nieznani sprawcy zniszczyli w Białymstoku utworzoną z bukszpanu gwiazdę Dawida, a z wyrwanych z ziemi i połamanych krzewów, w jej środku ułożyli swastykę - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy podlaskiej policji Andrzej Baranowski.
 • Żydowski cmentarz zdewastowali gimnazjaliści

  Żydowski cmentarz zdewastowali gimnazjaliści

  Troje uczniów jednego z chrzanowskich gimnazjów okazało się sprawcami dewastacji cmentarza żydowskiego, do której doszło kilka tygodni temu w Chrzanowie. Chuligani zniszczyli 59 zabytkowych macew, powodując wysokie straty.
 • Kolejna dewastacja na żydowskim cmentarzu

  Kolejna dewastacja na żydowskim cmentarzu

  Sprawcy kolejnej dewastacji płyt nagrobnych (macew) na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Kaliszu są nadal poszukiwani przez miejscową policję. Od 27 marca nieznani sprawcy uszkodzili pięć czołowych płyt nagrobnych, a dwie z nich całkowicie zniszczyli - poinformowała w piątek Monika Rataj z kaliskiej policji.
 • W Chmielniku ocalono stary żydowski cmentarz

  Stowarzyszenie Kulturalne w Chmielniku (Świętokrzyskie) ocaliło od zapomnienia - dzięki pomocy finansowej żydowskiej rodziny Kalishów z Hajfy - zniszczony podczas II wojny światowej stary, chmielnicki cmentarz żydowski.
 • Szczątki jednak z żydowskiego cmentarza

  Badania biegłych potwierdzają, że ludzkie szczątki znalezione podczas budowy jednego z odcinków trasy dla Łódzkiego Tramwaju Regionalnego (ŁTR), pochodzą z terenu dawnego cmentarza żydowskiego. Zostaną one przekazane przez prokuraturę Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.
 • Zdewastowali żydowski cmentarz

  Zdewastowali żydowski cmentarz

  Nieznani sprawcy zdewastowali w nocy z poniedziałku na wtorek zabytkowy cmentarz żydowski w Kaliszu. Poprzewracane zostały płyty nagrobne (macewy), które są elementami budowanego tutaj Pomnika Pamięci.

Filmy - żydowskie cmentarze (1)

 • Na ratunek żydowskim nagrobkom

  Są jak niemy wyrzut sumienia, przypominający o tragedii narodu żydowskiego. Macewy, czyli żydowskie stele nagrobne, przez wiele lat stanowiły część różnych budowli użyteczności publicznej w Polsce. Wmurowywano je w ogrodzenia i krawężniki. Okalały boiska i place zabaw – często powstałe w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się żydowskie cmentarze, w czasie hitlerowskiej okupacji zrównane z ziemią. Jakiś czas temu znaleziono je nawet w warszawskim zoo... - Profanacja, która miała miejsce w Polsce na przestrzeni ponad pół wieku – najpierw pod okupacją niemiecką, a potem w czasach komunizmu – była czymś okropnym - mówi Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Obecnie, w ramach „Projektu Macewa” realizowanego przez fundację „From The Depths” („Z głębokości”), macewy z różnych miejsc w Warszawie wracają na swoje prawowite miejsce. Wzniesione z nich konstrukcje są rozbierane, a fragmenty nagrobków katalogowane i przewożone na Cmentarz Żydowski na Bródnie. Władze stolicy przeznaczyły na ten cel 95 tysięcy euro. Pracownicy fundacji „From The Depths” nie ograniczają swojej działalności do Warszawy – we współpracy z wolontariuszami i lokalnymi samorządami w całej Polsce odnajdują macewy wykorzystane niegdyś jako materiał budowlany, a następnie przywracają je na cmentarze.