życie w kosmosie

Artykuły - życie w kosmosie (11)

 • 20 lat od odkrycia bakterii w marsjańskim meteorycie

  20 lat od odkrycia bakterii w marsjańskim meteorycie

  Mija właśnie dwadzieścia lat od ogłoszenia śladów życia bakteryjnego w marsjańskim meteorycie ALH84001.
 • Wenus była kiedyś jak Ziemia

  Wenus była kiedyś jak Ziemia

  Najnowsze badania wskazują, że planeta Wenus była kiedyś podobna do Ziemi. Na jej powierzchni mogły istnieć lądy i oceany, a nawet organizmy żywe.
 • RMF 24: Życie na Ziemi... za wczesne?

  RMF 24: Życie na Ziemi... za wczesne?

  Z kosmicznej perspektywy życie na Ziemi może okazać się... za wczesne. Jeśli tak jest, ewentualne życie na innych planetach może pojawić się dopiero za miliardy lat. Taką hipotezę prezentują w pracy przyjętej do druku w czasopiśmie "Journal of Cosmology and Astroparticle Physics" Avi Loeb z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics oraz Rafael Batista i David Sloan z University of Oxford. Ich zdaniem szanse pojawienia się życia w odległej przyszłości mogą być nawet 1000 razy większe, niż obecnie.
 • Planety takie jak Ziemia są we wszechświecie unikalne

  Planety takie jak Ziemia są we wszechświecie unikalne

  Dzisiejsi astronomowie zakładają, że oprócz Ziemi, istnieje jeszcze jakaś skalista planeta, na której mogą panować warunki sprzyjające życiu. Szwedzcy naukowcy dowodzą jednak, że nasza planeta jest wyjątkowa i w całym wszechświecie, wśród kilkuset trylionów planet, nie ma wielu takich, które byłyby podobne do Ziemi. Eksperci doszli do takiego wniosku po symulacjach w komputerowym modelu wszechświata.
 • Wyjątkowy koncert w kosmosie

  Wyjątkowy koncert w kosmosie

  Astronauta Kjell Lindgren zagrał na dudach w hołdzie zmarłemu naukowcowi Victorowi Hurstowi.
 • Życie może rozprzestrzeniać się we wszechświecie niczym wirus

  Życie może rozprzestrzeniać się we wszechświecie niczym wirus

  Jeżeli teoria panspermii - która zakłada m.in., że życie dotarło na Ziemię z kosmosu np. za pośrednictwem planetoidy - jest prawdziwa, to konieczne jest określenie, w jaki sposób życie mogło rozprzestrzenić się w naszej galaktyce. Naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) uważają, że pomocne w tej kwestii mogą okazać się wzory matematyczne, dzięki którym będziemy również wiedzieć, gdzie należy szukać życia pozaziemskiego.
 • Potwierdzono istnienie globalnego oceanu na księżycu Saturna

  Potwierdzono istnienie globalnego oceanu na księżycu Saturna

  Obserwacje potwierdziły istnienie globalnego oceanu pod lodową pokrywą Enceladusa – jednego z księżyców Saturna.
 • ESA przygotowuje misję, która poszuka życia na lodowych księżycach Jowisza

  ESA przygotowuje misję, która poszuka życia na lodowych księżycach Jowisza

  Niektórzy naukowcy twierdzą, że poszukiwania życia pozaziemskiego powinniśmy rozpocząć w okolicach Jowisza. Należące do tego gazowego giganta trzy księżyce mogą zawierać wodę w stanie ciekłym oraz bakterie. Europejska Agencja Kosmiczna przygotowuje się do misji JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), która pozwoli odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy w naszym Układzie Słonecznym (za wyjątkiem Ziemi) istnieje życie?
 • Transfer życia między planetami. Czy jest możliwy?

  Transfer życia między planetami. Czy jest możliwy?

  Zagadnienia transferu życia między różnymi ciałami niebieskimi są interesujące nie tylko z filozoficznego punktu widzenia. Istotną kwestią są także względy etyczne i techniczne, ponieważ niektóre mikroorganizmy mogą lub mogły zostać przeniesione w przestrzeń przez ludzi w trakcie misji kosmicznych.
 • RMF24: Ale czad wokół gwiazdy Beta Pictoris

  RMF24: Ale czad wokół gwiazdy Beta Pictoris

  Astronomowie odkryli zjawisko, które w odległych układach planetarnych może pomóc w tworzeniu warunków sprzyjających pojawieniu się życia.

Filmy - życie w kosmosie (2)

 • Polski naukowiec odkrył życie w kosmosie?

  Dr Grzegorz Słowik razem z międzynarodową grupą naukowców odkrył, że w chmurach Wenus może istnieć życie. Jak do tego doszedł? - Przez dwa miliardy lat mogło się tam rozwijać życie. Według naszych informacji, mogło być tam sprzyjające środowisko w postaci oceanów. A wiadomo, że woda chroni przed promieniowaniem - mówi naukowiec. I dodaje: Po tych dwóch miliardach lat wraz ze wzrastającą temperaturą to życie przedostało się do góry. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Istnieje życie pozaziemskie?! Naukowcy bliscy odpowiedzi

  Lata 60. były erą śmiałych kosmicznych przedsięwzięć, których ukoronowaniem było lądowanie człowieka na Księżycu. Ale naukowcy podkreślają, że najbardziej doniosłe odkrycia są jeszcze przed nami. Co znamienne, nie dokonamy ich z pomocą statków kosmicznych, ale raczej teleskopu - i robotów… Od 2009 r. na orbicie okołosłonecznej znajduje się teleskop Kepler zbudowany przez ekspertów NASA. Poszukuje on układów planetarnych w kosmosie, co odbywa się poprzez obserwację zmian jasności gwiazd. Zmiany te oznaczają, że przez ich tarcze przechodzą ciała niebieskie – być może nowe, nieznane nauce planety… 17 kwietnia poinformowano, że teleskop wyśledził planetę, która z dotychczasowo odkrytych najbardziej przypomina Ziemię: to Kepler-186f. Jest bardzo prawdopodobne, że panują na niej warunki umożliwiające rozwój życia. Wkrótce też nauka ma dostarczyć jednoznaczne dowody na to, czy życie kiedykolwiek istniało na Marsie – czy też nie. ExoMars to planowana wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos. Już w 2018 r. na powierzchni Czerwonej Planety mają zostać umieszczone dwa łaziki, które będą szukać śladów organizmów żywych. - Jestem przekonany, że opracujemy technologie pozwalające na wykrywanie dowodów na istnienie życia w kosmosie. Wiemy, że istnieje wiele planet, na których panują warunki sprzyjające rozwojowi życia - tak jak u nas, na Ziemi. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat w taki czy inny sposób dostaniemy odpowiedź na nasze pytanie - zapewnia Doug Millard, ekspert z Muzeum Nauki w Londynie.