związkowcy

Artykuły - Związkowcy (570)

Filmy - Związkowcy (13)

 • „Kolejarze mieli te przywileje tak długo, że stały się częścią francuskiego życia”. Strajk na kolei przeciw reformom E. Macrona

  Kontynuowany jest protest francuskich związkowców przeciwko propozycjom prezydenta Emanuela Macrona, który chce ograniczyć część przywilejów pracowników kolei. Przedstawiciele związków zapowiedzieli, że będzie on kontynuowany dwa razy w każdym tygodniu aż do czerwca. Protest polega na ograniczeniu ilości kursujących pociągów – nawet 80 proc. przejazdów długodystansowych jest odwoływanych. - Nie wiem, czy uda się przeforsować te reformy, ponieważ strajk wzmaga na sile, a kolejarze mieli te przywileje tak długo, że stały się one częścią francuskiego życia. Sądzę, że reformy są niezbędne, ale te strajki powodują wiele zmartwień – powiedział Frederic Jagou, podróżujący francuską koleją. - To nie do zaakceptowania, ponieważ wszyscy pracujemy. Nie mogę już znieść tego całego strajku kolejarzy. Każdego dnia, nawet gdy nie strajkują, znajdują sobie dobrą wymówkę, by nie pracować. Ja też wczoraj pracowałam i przetrwałam strajk, ale to jest nie do przyjęcia – mówiła Christelle Gedin, podróżująca francuską koleją. - Właściwie jest OK. Część pasażerów jest wyrozumiała, ale część oczywiście się złości. Na przykład dzisiaj pracowałem na trasie z Normandii i wszyscy mogli usiąść. Pociągi nie są przesadnie zapełnione, więc jest OK – tłumaczy Benoit Vo-Dinh, pracownik francuskiej kolei.
 • Pracodawcy RP: Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury ws. działań liderów związków w JSW

  Organizacja Pracodawcy RP złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach w sprawie złamania ustawy o związkach zawodowych podczas ostatnich wydarzeń wokół Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zarówno przebieg sporu zbiorowego, referendum, jak i ogłoszenie strajku oraz postawione żądania – według organizacji – odbyły się z naruszeniem prawa. Pracodawcy podkreślają, że liderzy związków demolują kraj, broniąc wyłącznie własnych interesów, nierzadko bez poparcia innych pracowników. Komentuje Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.
 • Manifestację w Warszawie wesprą także europejscy związkowcy

  Mamy dyrektywę unijną dotyczącą czasu pracy. Od wielu lat toczą się dyskusje, jak można ją poprawić. Ale nie ma nic ważniejszego niż to, by pracownicy mieli wpływ na swój czas pracy, więc nie można narzucać im elastycznych godzin czy dni pracy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Veronica Anna-Maria Nilsson, przedstawicielka Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.
 • Nowak: Przed świętami związkowcy spróbują sparaliżować kraj

  Rozmawiając ze związkowcami na kolei, coraz częściej mam wrażenie, że tu już coraz mniej chodzi o dialog, że teraz chodzi tylko o zablokowanie zmian. Związkowcy szukają pretekstu do strajku, będą próbowali sparaliżować kraj przed świętami - ostrzega gość Kontrwywiadu RMF FM Sławomir Nowak. Minister transportu apeluje do związkowców, żeby „przed świętami przyłączyli się do wielkiego procesu zmian na kolei”. - Polacy zasługują na nowoczesną kolej.