ZUS

Synonimy:
zakład ubezpieczeń społecznych,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - ZUS (3311)

 • ZUS umorzył dodatkowo 600 mln zł nadpłaconych składek

  ZUS umorzył dodatkowo 600 mln zł nadpłaconych składek

  ZUS ponownie zweryfikował już gros wniosków przedsiębiorców, którzy wcześniej nie mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, bo mieli nadpłaty. Teraz ulgi zostały przyznane i mogą być zaliczone na poczet przyszłych składek, ale można też wnioskować o ich zwrot na konto bankowe.
 • Prezes ZUS: W Polsce przybywa stulatków

  Prezes ZUS: W Polsce przybywa stulatków

  - Z roku na rok w Polsce rośnie liczba osób, które ukończyły 100 lat. Obecnie oddziały ZUS wypłacają świadczenia honorowe dla 2,2 tys. stulatków. To o 200 więcej niż jeszcze w 2018 roku - poinformowała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
 • Tajemniczy klient kontroluje pracę ZUS. Nie podoba się to związkowcom

  Tajemniczy klient kontroluje pracę ZUS. Nie podoba się to związkowcom

  W czasie epidemii organ rentowy sprawdza jakość usług świadczonych przez swoich pracowników. Nie podoba się to związkowcom, którzy uważają, że wiele kwestii, za które urzędnicy są oceniani, nie do końca zależy od nich samych.
 • Pełna składka ZUS od każdej umowy zlecenia

  Pełna składka ZUS od każdej umowy zlecenia

  Temat pełnego oskładkowania umów zlecenia powraca jako przedmiot prac legislacyjnych. Wprowadzenie zmian w zakresie oskładkowania umów zlecenia planowane było już dużo wcześniej, jednak prace nad tym projektem zostały odłożone w czasie.
 • ZUS rozpocznie zwrot nadpłaconych składek

  ZUS rozpocznie zwrot nadpłaconych składek

  Od 20 września ZUS rozpocznie zwrot składek tym przedsiębiorcom, którzy nie skorzystali z ulgi, jaką dawała tarcza antykryzysowa, bo mieli nadpłaty na kontach. Dotyczy to 800 tys. prowadzących działalność gospodarczą i chodzi o około 600 mln zł.
 • Kolejne instrumenty pomogą gospodarce wrócić na właściwe tory

  Kolejne instrumenty pomogą gospodarce wrócić na właściwe tory

  Wcześniejsza cyfryzacja takich instytucji jak ZUS czy administracja skarbowa umożliwiła szybkie rozdysponowanie pomocy w ramach tarcz antykryzysowych, a przy okazji wprowadzono uproszczenia, które będą procentować w przyszłości. Teraz przyszedł czas na trzeci etap walki z kryzysem - z zastosowaniem rynkowych instrumentów.
 • Ważą się losy emerytalnych pieniędzy Polaków

  Ważą się losy emerytalnych pieniędzy Polaków

  W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma być gotowa finalna wersja projektu przekształcenia Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne. Zasady programu się nie zmienią, ale jego skutki już tak, bo więcej osób może się zdecydować na przeniesienie swoich środków do ZUS.
 • Firmy dopłacą po zmianach składek na ZUS 2,5 miliarda złotych

  Firmy dopłacą po zmianach składek na ZUS 2,5 miliarda złotych

  "Rzeczpospolita" informuje, że rząd planuje pełne oskładkowanie umów zlecenia.
 • ​Demografia i recesja uderzają w ZUS

  ​Demografia i recesja uderzają w ZUS

  Recesja wywołana przez reakcje państwa i konsumentów na pandemię COVID-19 obnażyła problemy systemu emerytalnego, dotychczas maskowane przez dobrą koniunkturę. Według założeń budżetu na 2021 rok, dochody składkowe funduszu emerytalnego FUS w 2021 roku będą niższe o ponad 10 mld zł od zakładanych. Jednocześnie liczba emerytów i w konsekwencji wydatki na świadczenia w 2020 i 2021 roku będą rosnąć w tempie niemal niezmienionym.
 • Forum Ekonomiczne 2020. Prezes ZUS ostrzega: W nowym systemie będą niskie emerytury

  Forum Ekonomiczne 2020. Prezes ZUS ostrzega: W nowym systemie będą niskie emerytury

  Przyszłe emerytury Polaków w stosunku do wcześniejszych zarobków drastycznie spadną. Świadczenie z ZUS wyniesie zaledwie 25 proc. ostatniego wynagrodzenia. Dziś najwyższa emerytura sięga 23 tys. zł i pobiera ją mężczyzna, który przepracował 57 lat - aż do 81. roku życia.

Filmy - ZUS (99)

 • Wypadek skazał go na niepełnosprawność, ZUS na biedę

  Wypadek przy ścinaniu drzewa skazał Stanisława Kamelę na niepełnosprawność. Decyzja lekarzy z ZUS – na życie w biedzie. Stwierdzili oni, że stan mężczyzny po wypadku jest na tyle dobry, że nie przysługuje mu 500 plus dla niepełnosprawnych. Zupełnie inne orzeczenie wydał Powiatowy Zespół ds. Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Myślicie, że coś nie gra? Nie, nie, wszystko jest zgodne z przepisami, zapewniają urzędnicy.
 • ZUS może kontrolować pracowników na L4

  Według badań Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) pracodawcy są zadowoleni z wydajności i aktywności swoich pracowników. Okazuje się, że w ostatnich latach zatrudnione osoby pracowały lepiej, wykazując odpowiednie podejście do pracy. Pracodawcy skarżą się jednak na jeden problem – nieodpowiednie wykorzystywanie krótkiego urlopu zdrowotnego, czyli popularnego L4
 • Rezygnacja z likwidacji 30krotności ZUS to dobra decyzja

  Poprzednia rada ministrów uwzględniła w budżecie na następny rok wpływ z powiększonego oskładkowania najbogatszych – czyli z uchylenia zasady trzydziestokrotności ZUSu. Zasada ta sprawia, że podstawa wynagrodzenia, od której odliczana jest składka ZUS, nie może być większa niż trzydziestokrotność średniego wynagrodzenia w Polsce w danym roku kalendarzowym. Uchylenie tej zasady sprawiłoby, że osoby które zarobią w tym roku ponad 143 tysiące rocznie, zapłacą znacznie większą składkę do ZUSu. Rząd spodziewał się z tego tytułu wpływu ponad 7 miliardów dodatkowych środków do kasy ZUSu – co byłoby wykorzystane na sfinansowanie obietnic wyborczych. Pomysł ten nie został jednak przyjęty, ku wyraźnemu zadowoleniu ekonomistów. Od początku wskazywali oni bowiem na negatywne konsekwencje ustawy, które mogłyby mieć duży wpływ na polską gospodarkę.
 • Dlaczego Francuzi mogą nam zazdrościć systemu emerytalnego

  Trzy odważne zmiany mogłyby doprowadzić do tego, że emerytury nie będą niskie. Jednym z warunków jest likwidacja przywilejów zawodowych, choć te nie są tak liczne jak we Francji.