ZUS

Synonimy:
zakład ubezpieczeń społecznych,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - ZUS (3277)

 • ZUS: Na ulgę załapią się jeszcze tylko nieliczni

  ZUS: Na ulgę załapią się jeszcze tylko nieliczni

  We wtorek 30 czerwca upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS. Przepisy antykryzysowe inaczej jednak traktują tych, którzy wcześniej nabyli uprawnienia do ulgi, a inaczej tych, którzy je dostali dopiero w Tarczy 3.0. Zdaniem ekspertów to gruby błąd.
 • Ponad 4,4 mln wniosków w ZUS z powodu pandemii

  Ponad 4,4 mln wniosków w ZUS z powodu pandemii

  Do tej pory ZUS zwolnił firmy z opłacenia 11,3 mld zł składek i wypłacił 3,2 mld zł jako świadczenie postojowe. W ciągu pięciu miesięcy tego roku przedsiębiorcy wpłacili za siebie i za pracowników 72,9 mld zł składek - o jedną dwudziestą mniej niż przed rokiem. Trudno dokładnie oszacować, jakimi pieniędzmi dysponuje obecnie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ wspierany jest przez inne fundusze.
 • Liczyli na zwolnienie ze składek ZUS. Zabrano im pieniądze

  Liczyli na zwolnienie ze składek ZUS. Zabrano im pieniądze

  "Dziennik Gazeta Prawna" napisał dzisiaj, że wielu przedsiębiorców, którzy liczyli na zwolnienie z ZUS za marzec - maj 2020 r., srodze się przeliczyło. Zamiast dostać ulgę, stracili pieniądze.
 • Jeszcze tylko kilka dni na wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

  Jeszcze tylko kilka dni na wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

  To już dosłownie ostanie dni na złożenie wniosków o zwolnienie ze składek ZUS za okres od marca do maja. Można to zrobić do 30 czerwca, ale teraz już tylko elektronicznie przez PUE ZUS.
 • Już 30 tysięcy wniosków o dodatek solidarnościowy

  Już 30 tysięcy wniosków o dodatek solidarnościowy

  Lawinowo rośnie liczba wniosków o dodatek solidarnościowy - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Do wczoraj złożono 30 tysięcy. Świadczenie w wysokości 1400 złotych przysługuje osobom, które po 15 marca straciły pracę. Jest przyznawane od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku.
 • Tarcza 4.0: wraca prawo do zasiłku opiekuńczego

  Tarcza 4.0: wraca prawo do zasiłku opiekuńczego

  Tarcza antykryzysowa 4.0 przywraca podstawę do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci w wieku do lat 8. Tym samym załatano fatalną dziurę w przepisach.
 • ZUS: Wniosek o dodatek solidarnościowy tylko elektronicznie

  ZUS: Wniosek o dodatek solidarnościowy tylko elektronicznie

  Wniosek o dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę można złożyć do 31 sierpnia, ale wyłącznie elektronicznie przez platformę PUE ZUS. Jeśli ktoś nie korzysta z internetu lub ma problem z założeniem konta czy potwierdzeniem profilu zaufanego, pomogą mu pracownicy w oddziałach ZUS.
 • Polacy ruszyli po dodatek solidarnościowy

  Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło do tej pory ponad 18,5 tys. wniosków o dodatek solidarnościowy. Prezes ZUS Gertruda Uścińska poinformowała, że wnioski są przyjmowane tylko w formie elektronicznej. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 złotych ma być przyznawany od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku.
 • Korzystasz z ulgi w ZUS? Musisz o tym pamiętać!

  Korzystasz z ulgi w ZUS? Musisz o tym pamiętać!

  Zostały już ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS. Można to zrobić do 30 czerwca i jednocześnie jest to termin na złożenie deklaracji rozliczeniowych dla płatników objętych tym obowiązkiem i korzystających z ulgi.
 • Już ponad 3 mld postojowego trafiło na konta przedsiębiorców

  Już ponad 3 mld postojowego trafiło na konta przedsiębiorców

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 1,8 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i osób wykonujących umowy cywilnoprawne na łączną kwotę 3,2 mld zł. Zatwierdził też zwolnienie ze składek dla 2 mln firm na kwotę 7,6 mld zł - wnioski o te ulgę można składać jeszcze do końca czerwca.

Filmy - ZUS (98)

 • ZUS może kontrolować pracowników na L4

  Według badań Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) pracodawcy są zadowoleni z wydajności i aktywności swoich pracowników. Okazuje się, że w ostatnich latach zatrudnione osoby pracowały lepiej, wykazując odpowiednie podejście do pracy. Pracodawcy skarżą się jednak na jeden problem – nieodpowiednie wykorzystywanie krótkiego urlopu zdrowotnego, czyli popularnego L4
 • Rezygnacja z likwidacji 30krotności ZUS to dobra decyzja

  Poprzednia rada ministrów uwzględniła w budżecie na następny rok wpływ z powiększonego oskładkowania najbogatszych – czyli z uchylenia zasady trzydziestokrotności ZUSu. Zasada ta sprawia, że podstawa wynagrodzenia, od której odliczana jest składka ZUS, nie może być większa niż trzydziestokrotność średniego wynagrodzenia w Polsce w danym roku kalendarzowym. Uchylenie tej zasady sprawiłoby, że osoby które zarobią w tym roku ponad 143 tysiące rocznie, zapłacą znacznie większą składkę do ZUSu. Rząd spodziewał się z tego tytułu wpływu ponad 7 miliardów dodatkowych środków do kasy ZUSu – co byłoby wykorzystane na sfinansowanie obietnic wyborczych. Pomysł ten nie został jednak przyjęty, ku wyraźnemu zadowoleniu ekonomistów. Od początku wskazywali oni bowiem na negatywne konsekwencje ustawy, które mogłyby mieć duży wpływ na polską gospodarkę.
 • Dlaczego Francuzi mogą nam zazdrościć systemu emerytalnego

  Trzy odważne zmiany mogłyby doprowadzić do tego, że emerytury nie będą niskie. Jednym z warunków jest likwidacja przywilejów zawodowych, choć te nie są tak liczne jak we Francji.
 • Ponad 460 tys. Ukraińców płaci składki na ubezpieczenia społeczne. Tak samo liczna grupa pracuje na umowę o dzieło lub nielegalnie

  Składki na ubezpieczenia społeczne płaci rekordowa liczba cudzoziemców – blisko 680 tys. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią Ukraińcy, prawie 464 tys., a według ostrożnych szacunków w Polsce przebywa ich ponad milion. Kontrole inspekcji pracy ujawniają tylko niewielki odsetek nieprawidłowości, tymczasem umowa o pracę to korzyść nie tylko dla pracownika, lecz także dla pracodawcy. Z porad dotyczących legalnego zatrudnienia będzie można skorzystać podczas organizowanego w ZUS Tygodnia Przedsiębiorcy.