ZUS

Synonimy:
zakład ubezpieczeń społecznych,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - ZUS (840)

 • Rusza budowa nowego systemu informatycznego dla ZUS. O kontrakt powalczą dwaj technologiczni giganci

  Rusza budowa nowego systemu informatycznego dla ZUS. O kontrakt powalczą dwaj technologiczni giganci

  Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podjął właśnie decyzję o rozpoczęciu procesu budowy Kompleksowego Systemu Informatycznego 2.0, który ma zastąpić system eksploatowany w ZUS od 20 lat. W informatyce taki okres to kilka epok, dlatego wdrożenie nowych technologii jest koniecznością. System zautomatyzuje szereg procesów, co usprawni obsługę klientów, a także ograniczy koszty związane z utrzymaniem infrastruktury. O kontrakt powalczą Asseco i Comarch. Zamówienie zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku.
 • 1/3 zawodowych kierowców w Polsce zarabia ponad 6 tys. zł netto

  1/3 zawodowych kierowców w Polsce zarabia ponad 6 tys. zł netto

  Ponad jedna trzecia kierowców zarabia miesięcznie powyżej 6 tys. zł na rękę – wynika z badania „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce 2018” TransJobs.eu. Na to składają się przede wszystkim diety i ryczałty, które są nieoskładkowane. Połowa kierowców zawodowych ma bowiem w umowie o pracę wpisaną kwotę do 2 tys. zł netto. Pojawiają się propozycje zmierzające do tego, by oskładkowane kwoty stanowiły znacznie większą część wynagrodzeń, ale może to zaszkodzić branży, a w rezultacie także samym kierowcom – podkreślają eksperci.
 • Zamiast preferencji w płaceniu składek jest chaos

  Zamiast preferencji w płaceniu składek jest chaos

  Zleceniodawcy nie muszą odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start - wskazują Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz resort pracy i ZUS.
 • Koszmarny bubel! Pułapka w reformie premiera

  Koszmarny bubel! Pułapka w reformie premiera

  "Ulga na start" miała ułatwić Polakom życie. Ale zamiast rewolucji, jest koszmarny bubel! "Ulga na start" zakłada, że osoby otwierające firmy przez pół roku nie muszą płacić składek ZUS. Reformę, która już obowiązuje, przygotował resort rozwoju jeszcze gdy na jego czele stał Mateusz Morawiecki.
 • Trybunał zbada prawo ZUS do ustalania składek

  Trybunał zbada prawo ZUS do ustalania składek

  Sąd konstytucyjny będzie musiał stwierdzić, czy organ rentowy ma prawo do kwestionowania rodzaju umów i wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Wniosek złożyła Konfederacja Lewiatan.
 • ZUS: Listy o stanie kont ubezpieczonych wysłane do wszystkich

  ZUS: Listy o stanie kont ubezpieczonych wysłane do wszystkich

  Do wszystkich ubezpieczonych - nawet tych, dla których odprowadzono tylko jedną składkę na ubezpieczanie społeczne - ZUS wysłał do poniedziałku list z informacją o stanie konta i tegorocznych wpłatach. Część osób dostała list elektroniczny, ale większość - tradycyjną pocztą.
 • Oto nowy, niższy ZUS. Jego koszt poniosą wszyscy ubezpieczeni

  Oto nowy, niższy ZUS. Jego koszt poniosą wszyscy ubezpieczeni

  Kolejny flagowy pomysł rządu, jakim miały być niskie składki ZUS dla najmniej zarabiających przedsiębiorców, nie będzie ulgą, o jakiej większość myślała. Pogłębi natomiast dysfunkcje polskiego rynku pracy. A jego koszt poniosą wszyscy ubezpieczeni.
 • Już co trzecie zwolnienie lekarskie wystawiane jest elektronicznie. Od grudnia stanie się to obowiązkowe

  Już co trzecie zwolnienie lekarskie wystawiane jest elektronicznie. Od grudnia stanie się to obowiązkowe

  Rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych elektronicznie - w lipcu stanowiły one około 40 proc. wszystkich zwolnień. E-ZLA trafia drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ten sposób odciąża lekarza od dodatkowych obowiązków. Przy wystawianiu zwolnienia większość danych wypełnia się automatycznie, dzięki czemu cały proces trwa maksymalnie 40 sekund. Z certyfikatu, którym można podpisywać i wysyłać zwolnienia, korzysta już co czwarty uprawniony lekarz.

Filmy - ZUS (84)

 • Sukces branży TSL. ZUS nie wstrzyma kierowców

  ZUS od wielu miesięcy wydawał decyzje odmowne w sprawie otrzymania zaświadczenia A1 dla zatrudnianych przez polskich przedsiębiorców pracowników z państw trzecich, głównie z Ukrainy i Białorusi. Zdecydowanie nie wpływało to pozytywnie na sytuację branży transportowej, gdyż kierowca nie posiadający takiego zaświadczenia, nie miał w praktyce możliwości wykonywania przewozów międzynarodowych w UE np. we Francji. W połączeniu z niedoborem kierowców na rynku pracy, kwestia ta była w ostatnim czasie dużym problemem dla firm transportowych.
 • Co wspólnego ma meduza z człowiekiem?

  Czy chcieliście kiedyś zostać meduzą? A może niezbyt urokliwym golcem? To pytanie może wydawać się dziwne, ale jeśli spojrzeć na fakt, że historia jest nauczycielką życia, można wysnuć wnioski na temat ludzkiego gatunku. Po pierwsze – ludzie, jako gatunek, intensyfikują swoje wysiłki na tym, aby unieszkodliwiać swoich wrogów i żeby nie dać się zabić, by przedłużyć życie sobie i swoim przyjaciołom.
 • Czy ZUS może zbankrutować? Co wówczas z naszymi emeryturami?

  Obniżenie wieku emerytalnego bardzo niekorzystnie wpływa na wielkość wypłacanych emerytur. Czy ZUS może zbankrutować?- Takie katastroficzne wizje, które powracają w publicznej debacie, są nieprawdziwe - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). - Reforma z 1999 r. wprowadziła dobrą zasadę, że I filar, czyli ZUS, oparty jest na regule, że wielkość emerytury uzależniona jest od wielkości wpłaconych składek, a wielkość wydatków ZUS wynika z wielkości przychodów ze składek. Skąd w takim razie deficyt w budżecie ZUS, który trzeba zmniejszać transferami z budżetu państwa? Przyczyn jest kilka. - To problem wynikający z istnienia "starego portfela" emerytur sprzed 1999 r. i zbyt hojnie wyliczonego kapitału początkowego - mówi ekspert FOR. To także skutek m.in. decyzji politycznych, dotyczących minimalnych emerytur, gdy są one wyższe niż wynikałoby z wielkości zgromadzonych składek.
 • Mały ZUS to propozycja premiera niekorzystna dla prowadzących działalność handlową

  Wśród pięciu nowych propozycji premiera M.Morawieckiego jest "mały ZUS". To tworzenie preferencji podatkowych. Kto na tym może zyskać?