ZSRR

Artykuły - ZSRR (790)

 • ​Układ o przyjaźni między Rzecząpospolitą Polską a ZSRR z 1945 r. Dokument

  Układ o przyjaźni, pomocy wzajemnej i współpracy powojennej został podpisany w Moskwie 21 kwietnia 1945 roku. Został podpisany na 20 lat.
 • ​Układ Warszawski ( 14.05.1955 r.)

  Inaczej - układ o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Podpisany 14 maja 1955 roku w Warszawie.
 • Jak Amerykanie i Niemcy stworzyli ZSRR?

  Jak Amerykanie i Niemcy stworzyli ZSRR?

  Z dokumentów znalezionych w tajnych archiwach zachodnich mocarstw wynika, że to kapitalistyczne kraje sfinansowały komunistyczną rewolucję w 1917 roku. Dlaczego USA oraz Cesarstwo Niemieckie pomogły zbudować najbardziej zbrodniczy system totalitarny w dziejach?
 • W ZSRR chciano wyhodować żołnierzy-zombie?

  W ZSRR chciano wyhodować żołnierzy-zombie?

  Podobno podczas II wojny światowej radzieckie władze uruchomiły w odległym zakątku Syberii tajny ośrodek, którego zadaniem było… wskrzeszanie zmarłych. Wyhodowane w ten sposób żywe trupy miały stać się posłusznymi żołnierzami i wykonywać najtrudniejsze zadania bojowe.
 • Zobacz wielkie zwycięstwa reprezentacji Polski nad Rosjanami!

  "Biało-czerwone" pokonały Rosjanki (21-20) i zagrają w półfinale mistrzostw świata w piłce ręcznej! Taki triumf dla Polaków zawsze był czymś szczególnym, bo miał dodatkowy podtekst. Przypomnij sobie inne wielkie zwycięstwa Polski nad Rosją i Związkiem Radzieckim.
 • Radziecka nauka kontra przyroda

  Radziecka nauka kontra przyroda

  Uczeni w dawnym ZSRR byli głęboko przekonani, że sowiecka nauka jest w stanie rzucić wyzwanie siłom przyrody i podporządkować człowiekowi wszelkie żywioły. Pustynie chciano zmienić w kwitnące ogrody, Himalaje wysadzić w powietrze, a wody jednego oceanu przepompować do drugiego. Na szczęście większości z tych planów nie udało się zrealizować.
 • Rosja tworzy UE bis. Putin "próbuje reanimować ZSRR"

  Rosja tworzy UE bis. Putin "próbuje reanimować ZSRR"

  Rosja podpisze dziś z Białorusią i Kazachstanem umowę o utworzeniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Ma ona być przeciwwagą dla Unii Europejskiej i w przyszłości, oprócz państw założycielskich skupiać także inne kraje dawnego Związku Radzieckiego.
 • Sytuacja Związku Sowieckiego i jej wpływ na PRL w drugiej połowie lat 80

  Sytuacja Związku Sowieckiego i jej wpływ na PRL w drugiej połowie lat 80

  W 1960 roku major KGB Anatolij Golicyn, oficer I Zarządu Głównego KGB (wywiad zagraniczny) został wysłany na placówkę sowieckiego wywiadu do Helsinek. Rok później zbiegł i poprosił o azyl polityczny na Zachodzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ponieważ takie ucieczki zdarzały się regularnie, gdyby nie to, że zbieg miał niezwykłą wiedzę.
 • Zbrojeniówka nie płaci za technologie ZSRR

  Zbrojeniówka nie płaci za technologie ZSRR

  Polskie firmy nielegalnie korzystają z radzieckiej myśli technicznej. MSZ nie może uregulować tej kwestii - donosi "Puls Biznesu".
 • Rosja przywraca program "Gotowy do Pracy i Obrony"

  Rosja przywraca program "Gotowy do Pracy i Obrony"

  Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w poniedziałek, że postanowił przywrócić w kraju program "Gotowy do pracy i obrony" - obowiązujący w ZSRR program masowego rozwijania kultury fizyczne dla osób w wieku od 6 do 60 lat.

Filmy - ZSRR (3)

 • Dlaczego Rosja wspiera Syrię?

  Od wybuchu antyrządowego powstania w Syrii w marcu 2011 r. Rosja konsekwentnie dostarcza broń tamtejszemu reżimowi - i blokuje wszystkie rezolucje, poprzez które Rada Bezpieczeństwa ONZ chce wywrzeć presję na syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Dlaczego tak się dzieje? Bliskie związki Moskwy z Damaszkiem sięgają jeszcze czasów ZSRR...
 • Sentymentalna podróż w czasy komunizmu

  Niezwykła wystawa w Moskwie zaprasza do sentymentalnej podróży w czasy ZSRR. Zgromadzono tutaj opakowania pochodzące z najróżniejszych produktów spożywczych, kosmetyków i artykułów przemysłowych, a także radzieckie plakaty i reklamy. Znajdziemy tu zarówno papierki po cukierkach z rysunkami przedstawiającymi żołnierzy Armii Czerwonej ścigających przedstawicieli znienawidzonej „burżuazji”, jak i opakowania kultowych papierosów Biełomorkanał, ze słynnym motywem mapy z zaznaczonymi liniami kanałów zbudowanych w czasach stalinowskich przez więźniów gułagów. Mieszkańcy rosyjskiej stolicy chętnie odwiedzają wystawę - i chyba nic w tym dziwnego. W końcu to kawał ich życia...
 • Z "tęgą kobitą" do ZSRR

  O pokazach mody w dawnym ZSRR, strachu partyjnym i dyplomie, który zawdzięcza ministrowi kultury z NRD - opowiada projektant mody, Jerzy Antkowiak.