ZNP

Artykuły - ZNP (110)

 • ZNP negatywnie o propozycji rozporządzenia płacowego MEN

  ZNP negatywnie o propozycji rozporządzenia płacowego MEN

  ​ZNP zaopiniował negatywnie propozycję rozporządzenia MEN o minimalnych stawkach wynagrodzenia nauczycieli. Oczekuje podwyżki od 1 stycznia płac nauczycieli o 15 proc.
 • Mniej obowiązków, mniejsze zarobki: Strajk włoski uderzy nauczycieli po kieszeni

  Mniej obowiązków, mniejsze zarobki: Strajk włoski uderzy nauczycieli po kieszeni

  Dyrektorzy szkół niezależnie od tego, czy popierają, czy też nie nową formę protestu, będą musieli płacić mniej tym, którzy nie będą wykonywać dodatkowych obowiązków służbowych.
 • Prezes ZNP: Nie pozyskamy dobrego nauczyciela pensją w wysokości 1,4 tys. zł

  Prezes ZNP: Nie pozyskamy dobrego nauczyciela pensją w wysokości 1,4 tys. zł

  ​Edukacja nie może być traktowana jako zło konieczne, które wymaga corocznych, wielomiliardowych nakładów, ale jako inwestycja - podkreśla Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zarobki polskich nauczycieli należą do najniższych w Europie. Wprowadzane podwyżki tej sytuacji nie zmienią. Eksperci przekonują, że bez inwestycji w system edukacji trudno będzie przyciągnąć osoby po studiach. Obecnie nauczyciel na ostatnim stopniu awansu zawodowego po kilkunastoletnim stażu pracy dostaje do ręki zaledwie nieco ponad 2,3 tys. zł.
 • Zarobki nauczycieli w Polsce należą do najniższych w Europie. Kwietniowe podwyżki tego nie zmienią

  Zarobki nauczycieli w Polsce należą do najniższych w Europie. Kwietniowe podwyżki tego nie zmienią

  ​Pod względem wysokości wynagrodzenia nauczycieli Polsce daleko nie tylko do zamożnych państw Europy, ale i naszych najbliższych sąsiadów. Wprowadzone od kwietnia podwyżki tego obrazu nie zmienią. Ponad 99 proc. nauczycieli może liczyć na średni wzrost wynagrodzeń o 5,35 proc., czyli od 95 do 168 zł w zależności od stopnia awansu zawodowego. W skali roku podwyżki wyniosą 3,75 proc., a odliczając inflację - 1,45 proc. To znacznie niższa dynamika, niż notują wynagrodzenia w całej gospodarce - podkreśla Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
 • ZNP zawiesza rozmowy z ministerstwem

  ZNP zawiesza rozmowy z ministerstwem

  Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił swój udział w dalszych pracach zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli przy MEN - poinformował w czwartek prezes ZNP Sławomir Broniarz. Według niego, zespół w obecnej formule służy tylko "legitymizowaniu" działań resortu.
 • ZNP: Pracę straci 9,4 tys. nauczycieli, a 22 tys. będzie miało niepełny etat

  ZNP: Pracę straci 9,4 tys. nauczycieli, a 22 tys. będzie miało niepełny etat

  - 9,4 tys. nauczycieli straci pracę od 1 września w związku z reformą edukacji, a 22 tys. nie będzie miało pełnego etatu - podał we wtorek, powołując się na arkusze organizacyjne szkół, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Zaznaczył, że dane pochodzą z 16 województw.
 • Nauczyciele szykują się do protestów

  Nauczyciele szykują się do protestów

  W poniedziałek 25 tys. członków Związku Nauczycielstwa Polskiego będzie protestować w 17 miastach Polski. ZNP ostrzega przed "prywatyzacją polskiego szkolnictwa".
 • Wszystkie kluby za pracą nad projektem dot. wynagrodzeń nauczycieli

  Wszystkie kluby za pracą nad projektem dot. wynagrodzeń nauczycieli

  Wszystkie kluby opowiedziały się we wtorek za skierowaniem po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy dot. zmian w finansowaniu wynagrodzeń nauczycieli do dalszych prac w komisjach. Jednocześnie zwrócono uwagę na konieczność szukania rozwiązania systemowego na przyszłość.
 • ZNP chce, by wynagrodzenia nauczycieli były finansowane z dotacji budżetowej

  ZNP chce, by wynagrodzenia nauczycieli były finansowane z dotacji budżetowej

  Nauczycielska centrala wyciąga ręce do rządu po pieniądze
 • Nauczyciele dostaną podwyżki? MEN chce też zreformować system ich wynagradzania

  Nauczyciele dostaną podwyżki? MEN chce też zreformować system ich wynagradzania

  Resort edukacji zamierza - na prośbę związków - poruszyć temat wzrostu płac nauczycieli w przyszłym roku. A przy okazji zreformować system ich wynagradzania.

Filmy - ZNP (8)

 • U. Woźniak (ZNP): "Nie powiem nauczycielom, by przeprowadzili egzaminy"

  Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i Wojciech Starzyński z fundacji "Rodzice szkole" byli gośćmi Porannej Rozmowy w RMF FM. Prezes ZNP okręgu mazowieckiego podkreślała, że nie chce apelować do nauczycieli, by przerwali strajk na czas egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnych.
 • U. Woźniak (ZNP): "Nie powiem nauczycielom by przeprowadzili egzaminy"

  Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i Wojciech Starzyński z fundacji "Rodzice szkole" byli gośćmi Porannej Rozmowy w RMF FM. Prezes ZNP okręgu mazowieckiego podkreślała, że nie chce apelować do nauczycieli by przerwali strajk na czas egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnych.
 • Nauczyciele decydują o dacie strajku i domagają się przeprosin od Krzysztofa Szczerskiego za słowa o celibacie

  Warszawa, Poznań, Łódź. Dziś decyzja Związku Nauczycielstwa Polskiego o tym, jakie będzie pytanie w referendum strajkowym i kiedy ten strajk się odbędzie. Najbardziej prawdopodobny jest kwiecień. Nauczyciele chcą też przeprosin od prezydenckiego ministra Krzysztof Szczerskiego, który w wywiadzie radiowym powiedział, że nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie. - Obraźliwa nie tylko dla nas nauczycieli, ale i dla milionów polskich rodzin, które mają dzieci nie dlatego że ktoś im obiecał 500 plus. Słowo przepraszam z ust ministra Szczerskiego jest jak najbardziej uzasadnione – powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Celibat nie ma nic do statusu materialnego nauczyciela. Kwestia 500+ to jest wspomaganie dzieci i rodzin. Nie powinno się tego łączyć z pracą, którą wykonuje nauczyciel – skomentowała Ewa Frąckowiak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Poznaniu. - Absolutnie nie ma to żadnego znaczenia. My mówimy o pensji. Pensja jest wynagrodzeniem za naszą pracę a nie sytuacje rodzinną. Jesteśmy w takiej sytuacji, że ten strajk musi się odbyć. Jesteśmy w takiej sytuacji, że on nie może, czy powinien się odbyć, on musi się odbyć. Musimy jasno pokazać nasze żądania – powiedziała Magdalena Rydel z XLIV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. (TVN24/x-news)
 • Sławomir Broniarz o debacie sejmowej w sprawie wniosku o referendum edukacyjne

  - Dzisiejsze wydarzenia są gwoździem do trumny referendum edukacyjnego - powiedział w Sejmie Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.