zmowa cenowa

Artykuły - Zmowa cenowa (44)

 • Szanse na wysokie odszkodowania dla polskich przewoźników

  Szanse na wysokie odszkodowania dla polskich przewoźników

  Polskie firmy transportowe, logistyczne i spedycyjne mają szansę na odszkodowania od producentów ciężarówek, ukaranych przez KE za zmowę cenową. Dojdzie do kolejnego pozwu zbiorowego przed niemieckimi sądami.
 • Ardanowski wiemy, kto okrada naszych rolników

  Ardanowski wiemy, kto okrada naszych rolników

  - Protesty są w jakiejś mierze gestem desperacji oszukiwanych i okradanych od lat rolników. Sprawę problemów cenowych owoców miękkich obserwuję od lat. Rozumiem niezadowolenie rolników, którzy są producentami wiśni, malin czy truskawek - zapowiedział w wywiadzie dla wPolityce.pl minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
 • Mleko: Dobra koniunktura sprzyja inwestycjom rozwojowym

  Mleko: Dobra koniunktura sprzyja inwestycjom rozwojowym

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po maśle kontroluje rynek skupu mleka. Wysoka cena mleka sprzyja inwestowaniu. Blisko 71 proc. gospodarstw mleczarskich zrealizowało inwestycje, których wartość przekroczyła 100 tys. zł, podczas gdy wśród wszystkich gospodarstw rolnych odsetek ten wyniósł 61 proc
 • Płacisz za dużo? Za zmowę cenową dostaniesz odszkodowanie

  Płacisz za dużo? Za zmowę cenową dostaniesz odszkodowanie

  Koniec z płaceniem wyższych cen - od teraz łatwiej jest uzyskać odszkodowanie za poniesione z tego powodu straty. W życie weszła ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji, tzw. private enforcement.
 • Obywatele USA dostaną 10 dolarów za komputer z napędem DVD

  Obywatele USA dostaną 10 dolarów za komputer z napędem DVD

  W Ameryce użytkownicy komputerów mogą dostać 10 dolarów (około 40 zł). Wystarczy posiadać dowód zakupu komputera z optycznym napędem DVD z okresu od 1 kwietnia 2013 do 31 grudnia 2008.
 • Decyzja UOKiK: Niedozwolone porozumienie na rynku materiałów higienicznych

  Decyzja UOKiK: Niedozwolone porozumienie na rynku materiałów higienicznych

  Spółki SCA Hygiene oraz SCA Hygiene Products uczestniczyły w porozumieniu ograniczającym konkurencję zawartym z dystrybutorami. Łączne kary dla stron postępowania wyniosły ponad 3,2 mln zł. Jedna ze spółek uniknęła sankcji dzięki programowi łagodzenia kar "leniency".Niedozwolone porozumienie dotyczyło cen czyściw i materiałów higienicznych, czyli np. ręczników papierowych, mydła w płynie, czy papieru toaletowego.
 • Porozumienie Prezesa UOKiK i KNF w sprawie "tajemniczego klienta"

  Porozumienie Prezesa UOKiK i KNF w sprawie "tajemniczego klienta"

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Marek Niechciał i Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Andrzej Jakubiak podpisali aneks do porozumienia rozszerzający współpracę między obiema instytucjami.
 • UOKiK: Kary za zmowę cenową na rynku zegarków

  UOKiK: Kary za zmowę cenową na rynku zegarków

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 2 miliony złotych kar na dystrybutorów zegarków za zmowę i ustalanie minimalnych cen detalicznych zegarków takich marek jak Omega, Tissot, Swatch czy Longines.
 • Zmowa na rynku nagrywarek: Firmy zapłacą 116 milionów euro

  Zmowa na rynku nagrywarek: Firmy zapłacą 116 milionów euro

  Jak podała Komisja Europejska, ośmiu producentów, w tym Hitachi, Toshiba - Samsung i Sony, zostało ukaranych za zmowę na rynku nagrywarek dysków optycznych.
 • Zmowa cenowa: Czy dlatego tyle płacimy za paliwa?

  Patrząc na relacje ceny paliwa na stacjach benzynowych i ropy na giełdach światowych można dostrzec różnice kierunku zmian. Przykładem tego są okresy, gdy wzrost lub spadek ceny ropy naftowej nie powoduje analogicznych zmian wartości paliw na stacjach.

Filmy - Zmowa cenowa (4)

 • Płacisz za dużo? Za zmowę cenową dostaniesz odszkodowanie

  Koniec z płaceniem wyższych cen – od teraz łatwiej jest uzyskać odszkodowanie za poniesione z tego powodu straty. W życie właśnie weszła ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji, tzw. private enforcement.
 • Zmowa cenowa. Czy dlaczego tyle płacimy za paliwa?

  Patrząc na relacje ceny paliwa na stacjach benzynowych i ropy na giełdach światowych można dostrzec różnice kierunku zmian. Przykładem tego są okresy, gdy wzrost lub spadek ceny ropy naftowej nie powoduje analogicznych zmian wartości paliw na stacjach. Jak powiedział Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN Orlen, ropa naftowa i paliwa są surowcami, których użyteczność jest zupełnie inna – ropy naftowej nie wlejemy do samochodu, a z paliw nie wytworzymy petrochemikaliów innych niż benzyna. – W krótkim horyzoncie rynki te działają zupełnie inaczej. Ceny ropy i paliw są ustalane na międzynarodowych giełdach surowcowych na podstawie kosztów wytworzenia w najmniej efektywnej rafinerii, na której produkcję występuje popyt. Sytuacja ta przypomina zmowę cenową, w której cena giełdowa jest układem odniesienia i jest uwzględniana przez dystrybutorów na całym świecie – tłumaczy Czyżewski.
 • Zmowy cenowe największym problemem polskich przetargów

  Przedsiębiorcy w Polsce borykają się z tym problemem, choć z roku na rok odsetek ten maleje. Wyniki naszych badań wśród ośmiu krajów UE plasują nas w środku stawki. Wypadamy zdecydowanie lepiej niż inne kraje naszego regionu, co nie znaczy, że korupcja omija Polskę – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marcin Klimczak, dyrektor w zespole Usług Forensic PwC. – Gorzej od nas wypadła Rumunia i Węgry. Najlepiej jest w Holandii, gdzie występuje zaledwie 1-procentowe zagrożenie korupcją w zamówieniach publicznych – podkreśla ekspert.
 • Jak chronić rynek przed zmowami cenowymi?

  Uproszczenie procedur łączenia się przedsiębiorców, nowy system łagodzenia kar dla przedsiębiorców biorących udział w nielegalnych zmowach cenowych oraz wprowadzenie procedury dobrowolnego poddania się karze – to najważniejsze zmiany w przygotowanym przez UOKiK projekcie nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Po kilku miesiącach konsultacji społecznych i prac w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponowanym zmianom przyjrzy się dziś rząd. Komentuje Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.