zmiany w prawie

Artykuły - Zmiany w prawie (117)

 • Oto buble prawne wymagające pilnej zmiany

  Oto buble prawne wymagające pilnej zmiany

  Okazuje się, że w akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje także rodzicom nastolatka. To tylko niektóre z bubli prawnych, które wychwycili autorzy raportu "Poprawmy prawo", przygotowanego przez Prawo.pl i LEX.
 • Niespłacone długi polskich przedsiębiorców i konsumentów potężnym problemem dla gospodarki. Polskie firmy tracą rocznie ok. 180 mld zł

  Niespłacone długi polskich przedsiębiorców i konsumentów potężnym problemem dla gospodarki. Polskie firmy tracą rocznie ok. 180 mld zł

  Ponad 2,5 mln Polaków ma problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. Niespłacone długi są ogromnym problemem dla całej gospodarki i sektora przedsiębiorstw, które przeznaczają 5-6 proc. całości swoich kosztów, żeby sobie z tym poradzić. Statystycznie niewielki procent długów udaje się wyegzekwować. Np. komornicy odzyskują mniej więcej co piątą złotówkę. Eksperci Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych podkreślają, że proponowane zmiany w prawie dotyczącym przedawnienia roszczeń, w większym stopniu chroniące dłużników, mogą jeszcze pogorszyć te statystyki.
 • UE powołuje nowy urząd do kontroli pracowników delegowanych

  UE powołuje nowy urząd do kontroli pracowników delegowanych

  W ubiegłym roku byliśmy świadkami zaciętego starcia na forum europejskim, dotyczącego zmiany przepisów o pracownikach delegowanych. Branży transportowej nie udało się wyłączyć spod tego prawa. Do tego właśnie UE powołuje nowy urząd, dzięki któremu chce wzmocnić kontrolę pracowników delegowanych.
 • Gruza: W 2020 roku zmiany korzystne dla przedsiębiorców

  Gruza: W 2020 roku zmiany korzystne dla przedsiębiorców

  - Na 2020 rok rząd planuje zmiany w prawie dotyczącym działalności gospodarczej, korzystne dla przedsiębiorców - zapowiedział we wtorek wiceminister finansów Paweł Gruza.
 • Kryzys w energetyce wiatrowej. 70 proc. instalacji notuje straty

  Kryzys w energetyce wiatrowej. 70 proc. instalacji notuje straty

  Z początkiem stycznia 2018 roku doszło do pierwszego od lat bankructwa farmy wiatrowej w Polsce. Sytuacja energetyki wiatrowej jest bardzo zła, głównie ze względu na drastyczny spadek cen zielonych certyfikatów i dodatkowy podatek, nałożony w ramach tzw. ustawy antywiatrakowej. Obecna sytuacja w OZE to przestroga dla prywatnych inwestorów, którzy przez ostatnie lata borykali się z niestabilnością polskiego prawa.
 • Bruksela przedstawiła zmiany w prawie odnośnie do relokacji agencji z Londynu

  Bruksela przedstawiła zmiany w prawie odnośnie do relokacji agencji z Londynu

  Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycje zmian w prawie odnośnie do zmiany lokalizacji Europejskiej Agencji Leków (Polska starała się o siedzibę tej agencji) i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, które teraz mieszczą się w Londynie.
 • Czego najbardziej boją się polscy przedsiębiorcy

  Czego najbardziej boją się polscy przedsiębiorcy

  W 2017 r. mają wzrosnąć inwestycje, po ich ubiegłorocznym spadku. Jednak istnieją wewnętrzne zagrożenia dla tego wzrostu, w postaci obaw polskich przedsiębiorców. Najbardziej obawiają się oni zmian w prawie i wzmożonych kontroli prowadzonych przez organa administracji państwowej.
 • W Polsce nowe akty prawne produkuje się na potęgę

  W Polsce nowe akty prawne produkuje się na potęgę

  Średnio 4 godziny i 17 minut musiałby poświęcić każdego dnia roboczego polski obywatel, aby zapoznać się ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w 2016 r. - wynika z najnowszego "Barometru stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce". W życie weszły wówczas nowe ustawy i rozporządzenia liczące blisko 32 tys. stron maszynopisu. To historyczny rekord.
 • Zmiany w Prawie farmaceutycznym ograniczą nielegalny wywóz leków - Łanda

  Zmiany w Prawie farmaceutycznym ograniczą nielegalny wywóz leków - Łanda

  - Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w poselskim projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego łatwiej będzie walczyć z nielegalnym wywozem leków - przekonywał we wtorek w Sejmie wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Dodał, że regulacja pozwoli na spokojne przygotowanie dalszych zmian prawnych.

Filmy - Zmiany w prawie (5)

 • Zmiany w prawie: powstaną nowe mieszkania w centrach miast

  Weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Ułatwia zabudowanie pustych przestrzeni w miastach, pomiędzy istniejącą zabudową.
 • Ta zmiana w prawie dotyczy 2 mln firm w Polsce, ale też szarej strefy

  Od 1 stycznia wszystkie rozliczenia pomiędzy firmami na kwotę powyżej 15 tys. zł muszą być wykonywane poprzez przelew bankowy. To ułatwi kontrolę podatkową, ale też uderzy w szarą strefę, jednak konsekwencje będą zaskakujące.
 • Znikający kawałek emerytury

  Coś z tych pieniędzy zostanie przekazane przyszłym emerytom. Jednak po odebraniu OFE części aktywów ten rząd i kolejne będą mogły łatwiej zmieniać sposób indeksacji i wypłacania tej części emerytur.
 • Zmiany w prawie: Czy to koniec lichwy?

  O ustawie antylichwiarskiej jest głośno już od dłuższego czasu. Głównym zadaniem wchodzących w życie 11 marca regulacji prawnych w tym zakresie jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych oraz większa kontrola nad rynkiem finansowym. - Ustawa wprowadza maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych m.in. prowizji czy kosztów administracyjnych. W skali roku koszty pożyczki nie mogą być większe niż 55 proc. a w całości „życia” produktu do 100 proc. – mówi Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl. Przed wejściem zmian nie było żadnych wytycznych co do wielkości kosztów pozaodsetkowych. Firmy miały pełną dowolność. Dzięki regulacji limitów kosztów pozaodsetkowych nowe przepisy chronią przede wszystkim pożyczkobiorców przed nadmiernymi kosztami pobieranymi przez firmy pożyczkowe. Jak ocenia ekspert pozwoli to uniknąć wielu osobom wpadnięcia w spiralę zadłużenia.