zmiany w prawie

Artykuły - Zmiany w prawie (116)

Filmy - Zmiany w prawie (5)

 • Zmiany w prawie: powstaną nowe mieszkania w centrach miast

  Weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Ułatwia zabudowanie pustych przestrzeni w miastach, pomiędzy istniejącą zabudową.
 • Ta zmiana w prawie dotyczy 2 mln firm w Polsce, ale też szarej strefy

  Od 1 stycznia wszystkie rozliczenia pomiędzy firmami na kwotę powyżej 15 tys. zł muszą być wykonywane poprzez przelew bankowy. To ułatwi kontrolę podatkową, ale też uderzy w szarą strefę, jednak konsekwencje będą zaskakujące.
 • Znikający kawałek emerytury

  Coś z tych pieniędzy zostanie przekazane przyszłym emerytom. Jednak po odebraniu OFE części aktywów ten rząd i kolejne będą mogły łatwiej zmieniać sposób indeksacji i wypłacania tej części emerytur.
 • Zmiany w prawie: Czy to koniec lichwy?

  O ustawie antylichwiarskiej jest głośno już od dłuższego czasu. Głównym zadaniem wchodzących w życie 11 marca regulacji prawnych w tym zakresie jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych oraz większa kontrola nad rynkiem finansowym. - Ustawa wprowadza maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych m.in. prowizji czy kosztów administracyjnych. W skali roku koszty pożyczki nie mogą być większe niż 55 proc. a w całości „życia” produktu do 100 proc. – mówi Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl. Przed wejściem zmian nie było żadnych wytycznych co do wielkości kosztów pozaodsetkowych. Firmy miały pełną dowolność. Dzięki regulacji limitów kosztów pozaodsetkowych nowe przepisy chronią przede wszystkim pożyczkobiorców przed nadmiernymi kosztami pobieranymi przez firmy pożyczkowe. Jak ocenia ekspert pozwoli to uniknąć wielu osobom wpadnięcia w spiralę zadłużenia.