zmiany stóp procentowych

Artykuły - Zmiany stóp procentowych (8)

 • Hardt, RPP: Symboliczna podwyżka stóp procentowych byłaby dowodem wiary NBP w gospodarkę

  Hardt, RPP: Symboliczna podwyżka stóp procentowych byłaby dowodem wiary NBP w gospodarkę

  Członek RPP Łukasz Hardt ocenił, że symboliczna podwyżka stopy procentowej przez RPP, np. o 15 pb., nastawiona na ograniczenie wzrostu oczekiwań inflacyjnych, byłaby dowodem na wiarę NBP w optymistyczny scenariusz rozwoju polskiej gospodarki.
 • „Exit” - megatrend wśród banków centralnych na 2021 rok

  „Exit” - megatrend wśród banków centralnych na 2021 rok

  Umiarkowana reakcja rynku po posiedzeniu Banku Anglii w sprawie polityki pieniężnej jest niepokojąca. Rynek spodziewał się, że rozszerzanie bilansu zostanie do pewnego stopnia ograniczone - Bank Anglii spełnił te oczekiwania, jednak ich nie przekroczył. Rynek uważa najwyraźniej, że ultraniskie stopy procentowe uwzględniają ewentualne ograniczenie rozszerzania bilansu w najbliższej przyszłości bez względu na jego skalę. Wierzy również, że banki centralne zapowiedzą proces ograniczania ze znacznym wyprzedzeniem, aby zapobiec „histerycznemu ograniczaniu” podobnemu do tego, które mogliśmy zaobserwować w 2013 r.
 • RPP podjęła decyzję o stopach procentowych w Polsce

  RPP podjęła decyzję o stopach procentowych w Polsce

  Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.
 • Wzrost cen najczęstszym powodem frustracji w 2020 r. - ​BIG InfoMonitor

  Wzrost cen najczęstszym powodem frustracji w 2020 r. - ​BIG InfoMonitor

  Konieczność płacenia więcej za te same towary i usługi okazała się bardziej denerwująca niż pandemia, wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Na pytanie co było najbardziej frustrujące w minionym roku, Polacy odpowiedzieli kolejny już raz, że najbardziej irytujące były podwyżki. Nie powinno to zaskakiwać, biorąc pod uwagę, że średnioroczna inflacja w całym 2020 r. wyniosła 3,4 proc. i była najwyższa od 8 lat.
 • Oczy finansowego świata skierowane na EBC

  Oczy finansowego świata skierowane na EBC

  Analitycy czekają na dzisiejsze posiedzenie EBC. Według komentarza prezes EBC Christine Lagarde, nie ma znaczących powodów do obaw. Przewiduje ona ożywienie gospodarcze w miarę zwalczania pandemii. Optymizmem napawa gospodarka Niemiec, która w 2020 roku doznała strat mniejszych niż przewidywane 5 proc. Zdaniem ekspertów, kolejne lockdowny będą bolesne. W tym kontekście rynki będą chciały, aby EBC potwierdził swoje zobowiązanie do wykorzystania całego arsenału w wysokości 1,85 biliona euro (2,24 biliona dolarów) w ramach programu awaryjnego skupu obligacji. Poglądy decydentów politycznych na tę kwestię wydają się podzielone.
 • Deflacyjne strachy na lachy?

  Deflacyjne strachy na lachy?

  Czerwcowy nieoczekiwany wzrost inflacji podważa kasandryczne przepowiednie rządu i NBP o grożącej nam deflacji, które wygodnie uzasadniały obniżki stóp procentowych do prawie zera. To sygnał, że inflacja była i jest u nas wyzwaniem dla polityki pieniężnej.
 • Kursy walut. ​Euro/złoty w wąskim przedziale wahań

  Kursy walut. ​Euro/złoty w wąskim przedziale wahań

  Ekonomiści oceniają, że w następnym tygodniu kurs pary euro/złoty pozostanie w przedziale 4,45-4,50, a przestrzeń do umocnienia naszej waluty będzie ograniczona przez niski poziom realnych stóp procentowych w Polsce.
 • Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

  Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

  Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał Narodowy Bank Polski w komunikacie po środowym posiedzeniu Rady.