zmiany kliamtyczne

Artykuły - Zmiany kliamtyczne (4)

 • Pożary w Australii uderzają w PKB, zaufanie i rząd

  Pożary w Australii uderzają w PKB, zaufanie i rząd

  Australia, najbardziej suchy zamieszkały kontynent na świecie i siedziba tak wrażliwych ekosystemów, jak Wielka Rafa Koralowa, to miejsce szczególnie narażone na wzrost temperatur na naszej planecie, w którym zmiany klimatu oddziałują z wyjątkową siłą.
 • Pozostało tylko 10 lat na powstrzymanie negatywnych zmian klimatu

  Pozostało tylko 10 lat na powstrzymanie negatywnych zmian klimatu

  Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań na rzecz ochrony klimatu, temperatura na świecie przekroczy bezpieczny poziom 1,5° Celsjusza w 2040 roku - wskazują eksperci Międzyrządowego Panelu ds. Badań Zmian Klimatu. Te natychmiastowe działania muszą w ciągu kolejnej dekady doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 45 proc. Nie mogą się jednak opierać na dotychczasowych metodach i systemie energetycznym z XIX wieku - podkreśla prof. Zbigniew Karaczun z SGGW. Innowacyjne rozwiązania, np. elektromobilność czy niskoemisyjne systemy grzewcze, są już dostępne, tylko trzeba je wdrożyć na szeroką skalę.
 • Raport Lancet Countdown: kryzys klimatyczny zmieni życie dzieci

  Raport Lancet Countdown: kryzys klimatyczny zmieni życie dzieci

  Na całym świecie to dzieci są najbardziej narażone na negatywne skutki zdrowotne zmieniającego się klimatu - alarmują autorzy ogłoszonego w tym tygodniu raportu The Lancet Countdown. Dokument ten ukazuje globalny obraz wpływu kryzysu klimatycznego na zdrowie ludzi.
 • Rynek upraw tropikalnych dynamicznie rośnie

  Rynek upraw tropikalnych dynamicznie rośnie

  Wraz ze zmianami klimatycznymi we Włoszech pojawiły się pierwsze uprawy mango, awokado i bananów - odnotowuje związek rolników. Są już też włoskie orzeszki ziemne, orzechy makadamia i marakuja.