złoto

Artykuły - Złoto (1182)

 • Rosyjskie banki wyprzedają rezerwy złota

  Rosyjskie banki wyprzedają rezerwy złota

  W rosyjskich bankach kurczą się zapasy złota. Według agencji informacyjnej RBK, kruszec jest sprzedawany za granicę. W ocenie analityków giełdowych, w ten sposób rosyjskie banki, wykorzystując wysoki popyt na złoto, gromadzą na kontach euro i dolary.
 • Złoto dla wytrwałych

  Złoto dla wytrwałych

  Obligacje przynoszące zysk pomimo inflacji, fundusze oparte na wartości walut, stóp procentowych, indeksów - świat finansów zna wiele sposobów mnożenia kapitału uwzględniających apetyty inwestorów na zyski i odporność na straty. Na ich tle w ostatnich 20 latach najlepiej wypadły inwestycje w złoto.
 • Złoto i srebro zyskują w miarę pogorszenia perspektyw gospodarczych

  Złoto i srebro zyskują w miarę pogorszenia perspektyw gospodarczych

  Kiedy niektóre części świata zaczynają otwierać gospodarki po izolacji spowodowanej Covid-19, rynki finansowe starają się wzbudzić optymizm inwestorów, wspierane zastrzykami pieniędzy i zerowymi stopami procentowymi. Podobnie jak w przypadku huraganów czy innych katastrof naturalnych, skutki długoterminowe w pierwszej kolejności można zaobserwować tuż po wystąpieniu danego zdarzenia. W ciągu ostatnich kilku tygodni zaczęliśmy dostrzegać olbrzymie szkody wyrządzone światowej gospodarce przez utrzymujący się od wielu tygodni brak aktywności.
 • Złoto papierkiem lakmusowym globalnego kryzysu

  Złoto papierkiem lakmusowym globalnego kryzysu

  Cena złota w Polsce jest najwyższa w historii - wynosi ponad 7 tysięcy złotych za uncję. Powód? Epidemia, obawy o światową gospodarkę czy rosnąca inflacja. Jego cena jest wprost proporcjonalna do skali lęku i niepewności na rynkach finansowych i w polityce.
 • Coraz większe zainteresowanie złotem wśród polskich inwestorów

  Coraz większe zainteresowanie złotem wśród polskich inwestorów

  Pierwszy kwartał przyniósł spadki zakupów sztabek i monet w Azji, która jest największym źródłem popytu na złoto inwestycyjne. Wzrosło natomiast zainteresowanie tymi inwestycjami wśród niemieckich, a także polskich inwestorów. W drugiej połowie marca wystąpiły jednak problemy z dostawami, a podaż wciąż jest niższa niż zazwyczaj. Zdaniem prezesa Taveksu, zajmującego się inwestycjami w złoto i srebro, przyszła podaż stanowi wielką niewiadomą, natomiast popyt będzie rosnąć.
 • Złota era złota

  Złota era złota

  Złota w Narodowym Banku Polskim jest coraz więcej. Tylko w latach 2018-2019 zasoby te powiększyły się o blisko 125,7 ton, i nasz kraj posiada 228,6 ton tego cennego kruszcu. Jego wartość to 42,3 mld zł.
 • Świat stawia na złoto – analiza trendów popytu na złoto w I kwartale 2020 r.

  Świat stawia na złoto – analiza trendów popytu na złoto w I kwartale 2020 r.

  Popyt na złoto inwestycyjne wzrósł aż o 80 proc. Jest to najwyższy poziom od czterech lat, wynoszący teraz 539,6 tony – wynika z najnowszego raportu "Gold Demand Trends Q1 2020". Gdy skala pandemii COVID-19 i jej skutki gospodarcze zaczęły być coraz bardziej namacalne, inwestorzy zwrócili się ku bezpiecznym aktywom – analizuje ekspert z Tavex Sp. z o.o.
 • Czy złoto będzie nadal zyskiwać na koronawirusowym kryzysie?

  Czy złoto będzie nadal zyskiwać na koronawirusowym kryzysie?

  Czy wato liczyć na złoto? https://biznes.interia.pl/gieldy/aktualnosci/news-czy-zloto-bedzie-nadal-zyskiwac-na-koronawirusowym-kryzysie,nId,4465365
 • Gorączka złota trwa, ale też rośnie ryzyko inwestowania

  Gorączka złota trwa, ale też rośnie ryzyko inwestowania

  W 2004 r. złoto kosztowało 500 USD za uncję. Teraz ta cena przekracza 1 700 dolarów. Wbrew wyobrażeniom inwestowanie w złoto jest wysoce ryzykowne.
 • Ceny złota najwyższe od sześciu lat

  Ceny złota najwyższe od sześciu lat

  Cena złota bije kolejne rekordy. Od połowy 2018 roku zarówno ceny kontraktów terminowych na złoto, jak i samego złota pną się w górę i teraz są najwyższe od ponad sześciu lat.

Filmy - Złoto (54)

 • Gorączka złota trwa, ale też rośnie ryzyko inwestowania

  W 2004 r. złoto kosztowało 500 USD za uncję. Teraz ta cena przekracza 1 700 dolarów. Wbrew wyobrażeniom inwestowanie w złoto jest wysoce ryzykowne. Cena złota w dolarach przez rok wzrosła o 35 proc. Ponieważ polska waluta w tym czasie się osłabiła, to licząc w złotych ceny tego metalu szlachetnego jest już historycznie rekordowa.
 • Samoloty nie nadążają z transportem złota, to jeden z powodów tak dużych zmian w jego cenie

  W ciągu tygodnia złoto zdrożało o ponad 5 proc. Jednak w skali miesiąca zaledwie o 0,3 proc., co wydaje się wielką niespodzianką, skoro nasilają się obawy o skalę recesji pogłębianej przez koronawirusa.
 • Co się stało z polskim złotem?

  Niemal całość przedwojennych rezerw złota, dzięki zdolnościom organizacyjnym i poświęceniu pracowników Banku Polskiego, szczęśliwie przetrwała okres wojny. Większość złota znalazła się po wojnie w dyspozycji władz nowego polskiego banku centralnego – Narodowego Banku Polskiego. Złoto to aż do wyczerpania wykorzystane zostało przez komunistyczne władze Polski na bieżące potrzeby. Po 1998 r. NBP systematycznie powiększa polskie zapasy złota. Ich udział w rezerwach Polski sięga obecnie 9 proc.
 • Jaka była wymienialność złotego?

  9/31 grama złota – taki parytet dla złotego ustalony został w reformie skarbowo-walutowej Władysława Grabskiego w kwietniu 1924 r. Trzy lata później, jesienią 1927 r., parytet ten został urealniony do wartości 5924,44 złotych za kilogram czystego złota. Złoty, chociaż oparty na wartości złotego kruszcu, pieniądzem całkowicie wymienialnym na inne waluty był jedynie przez kilkanaście lat, i to też z przerwami. Więcej informacji na temat historii złotego znajdziesz w filmie.