zimna wojna

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Zimna wojna (2018, reż. Paweł Pawlikowski) ,

Artykuły - Zimna wojna (36)

 • Topniejące lodowce odsłonią lokalizację tajnej amerykańskiej bazy

  Topniejące lodowce odsłonią lokalizację tajnej amerykańskiej bazy

  Podczas trwania zimnej wojny amerykańska armia uruchomiła Projekt Iceworm, który zakładał budowę tajnej bazy pod lodami Grenlandii. Topniejące lodowce mogą odsłonić jej lokalizację.
 • Polska w latach zimnej wojny

  Wraz z upływem czasu od zakończenia wojny niekorzystnie dla Polski zmieniała się sytuacja międzynarodowa. Polska popadała w coraz to większą zależność od Związku Radzieckiego.
 • Gdy armaty strzelały atomem

  Gdy armaty strzelały atomem

  Głównymi środkami przenoszenia ładunków jądrowych od lat pozostają bombowce i rakiety. Jednak w początkach zimnej wojny, gdy technologia rakietowa wciąż jeszcze raczkowała, USA i ZSRR pracowały nad koncepcją wystrzeliwania bomb atomowych z klasycznych dział. Konstrukcje tego typu znalazły się w arsenałach obu mocarstw.
 • „Martwa ręka” – rosyjska broń zemsty ostatecznej

  „Martwa ręka” – rosyjska broń zemsty ostatecznej

  W czterech bunkrach ukrytych gdzieś na terytorium Rosji znajdują się podobno instalacje tworzące supertajny system ataku atomowego o nazwie „Perymetr”. Jego zadaniem ma być wystrzelenie na USA całego rosyjskiego arsenału nuklearnego w przypadku, gdyby to Amerykanie uderzyli pierwsi i zdążyli zniszczyć najważniejsze rosyjskie centra dowodzenia. „Perymetr” to narzędzie ostatecznej zemsty zza grobu, działające w myśl zimnowojennej zasady „kto wystrzeli pierwszy, zginie drugi”.
 • Projekt Iceworm – atomowy przekręt na Grenlandii

  Projekt Iceworm – atomowy przekręt na Grenlandii

  Podczas "zimnej wojny" Amerykanie chcieli zbudować pod lodami Grenlandii tajną bazę rakietową, uzbrojoną w kilkaset głowic jądrowych. Aby zrealizować swój zamiar, posunęli się nawet do międzynarodowego oszustwa.
 • Wojskowy schron przeciwatomowy - weszliśmy do środka

  Wojskowy schron przeciwatomowy - weszliśmy do środka

  Do tego miejsca nie można wejść ot tak. Mnie jednak udało się dotrzeć tam, gdzie w razie wybuchu bomby atomowej zebraliby się wojskowi, by jakimś cudem opanować sytuację. Dzięki Bogu, że nigdy nie musieli tego robić.
 • 70 lat po Hiroszimie. Świat w cieniu broni jądrowej

  70 lat po Hiroszimie. Świat w cieniu broni jądrowej

  70 lat temu, 6 sierpnia 1945 roku po raz pierwszy użyto broni atomowej. Trzy dni później podobny los spotkał miasto Nagasaki. Wprawdzie broni jądrowej nie użyto w warunkach bojowych już nigdy później, jednak zagrożenie ze strony 10 tys. głowic zgromadzonych w arsenałach dziewięciu państw wciąż wisi nad ludzkością. Paradoksalnie, to jednak właśnie niszczycielska moc atomu pozwoliła, być może, na utrzymanie pokoju podczas Zimnej Wojny, a dziś pełni podobną rolę w konflikcie pomiędzy Indiami i Pakistanem.
 • Jak USA i ZSRR budowały atomowe samoloty

  Jak USA i ZSRR budowały atomowe samoloty

  W latach zimnej wojny zarówno Stany Zjednoczone, jak i Związek Radziecki pracowały nad zbudowaniem bombowców o napędzie atomowym. Plany były ambitne, ale żadnej ze stron nie udało się stworzyć w pełni funkcjonalnej maszyny. Projekty okazały się zbyt skomplikowane.
 • Z wizytą w schronie przeciwatomowym

  Z wizytą w schronie przeciwatomowym

  O tym, jak Kraków - a w szczególności jego najmłodsza dzielnica, Nowa Huta - był przygotowany na groźbę wybuchu wojny atomowej, krążą legendy. Postanowiłem wyjaśnić, co jest mitem, a co prawdą. W tym celu zszedłem pod ziemię - i to dosłownie, bo do jednego z najlepiej zachowanych schronów przeciwatomowych w Polsce.
 • Telewizyjna zimna wojna z Rosją. Biełsat wchodzi do gry

  Telewizyjna zimna wojna z Rosją. Biełsat wchodzi do gry

  Polski kanał telewizji satelitarnej Biełsat (należący do Telewizji Polskiej) chce z innymi podmiotami stworzyć europejską rosyjskojęzyczną telewizję.

Filmy - Zimna wojna (1)

 • Nagyvazsony: Gruzy sowieckiej potęgi

  To milczący świadek historii. Opuszczona sowiecka baza w pobliżu małej wioski Nagyvazsony w centralnej części Węgier była kiedyś miejscem budzącym grozę. Dziś straszą tu jedynie duchy przeszłości. W Nagyvazsony, przez okoliczną ludność ochrzczoną mianem "małej Moskwy", znajdował się skład głowic nuklearnych. Strzegąca go jednostka Armii Czerwonej liczyła 300 żołnierzy. Podobne punkty znaleźć można było we wszystkich państwach Układu Warszawskiego, zrzeszającego kraje bloku wschodniego w ramach polityczno-wojskowego sojuszu. Baza w Nagyvazsony, otoczona potrójnym ogrodzeniem i zasiekami z drutu kolczastego, uchodziła za jeden ze strategicznie najważniejszych punktów na mapie ówczesnej Europy, w co trudno jest uwierzyć, patrząc na obecny, opłakany stan tego miejsca. Dostęp do niego mają dziś jedynie historycy, dziennikarze i pasjonaci militariów. Być może jednak z czasem zostanie ono udostępnione zwiedzającym.