Fakty - zima

Synonimy:
zuma,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Zima (172)

 • USA: Ponad 20 śmiertelnych ofiar zimy

  USA: Ponad 20 śmiertelnych ofiar zimy

  Najnowszy atak zimy w USA spowodował co najmniej 21 ofiar śmiertelnych oraz pozbawił prądu ponad pół miliona gospodarstw domowych i przedsiębiorstw - podały w piątek amerykańskie media. Odwołano tysiące lotów, nieczynnych jest wiele linii kolejowych.
 • RMF24: Wojewoda obwinia starostę. Resort administracji go broni

  RMF24: Wojewoda obwinia starostę. Resort administracji go broni

  ​- Wszyscy starostowie mają obowiązek korzystać z szybkiego przepływu informacji systemu CAR. Nie raportowali, więc opierałam się na informacjach od służb - tak swoją spóźnioną reakcję na śniegowy paraliż kilkudziesięciu miejscowości w regionie tłumaczy wojewoda lubelska Jolanta Szołno-Koguc. - Teraz się dowiedziałem o tym systemie - odpowiada starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozwiewa natomiast wątpliwości. Zapewnia, że system CAR nie jest obowiązkowy.
 • Lubelskie: Część dróg nadal nieprzejezdna

  Lubelskie: Część dróg nadal nieprzejezdna

  Do 15 wsi nie było rano dojazdu w powiecie hrubieszowskim (Lubelskie). Nadal nieprzejezdnych jest ok. 70 km dróg powiatowych - poinformował starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa.
 • Policja: W weekend z wychłodzenia zmarły dwie osoby

  Policja: W weekend z wychłodzenia zmarły dwie osoby

  W weekend z wychłodzenia zmarły w Polsce dwie osoby, a od początku roku 48 osób - wynika z najnowszych danych Komendy Głównej Policji. MSW apeluje o rozwagę i zwracanie uwagi na osoby bezdomne i starsze.
 • Olbrzymie zaspy odcięły setki osób od świata. Zajęcia w szkole odwołane

  Olbrzymie zaspy odcięły setki osób od świata. Zajęcia w szkole odwołane

  Zima wciąż nie odpuszcza. Nieprzejezdne drogi, miejscowości odcięte od świata i odwołane pociągi - to rzeczywistość, z którą zmaga się kilkanaście powiatów w całej Polsce. Najgorzej sytuacja wygląda na Lubelszczyźnie. Tam zasypana jest część dróg gminnych. Odciętych jest 49 miejscowości w powiecie hrubieszowskim i tomaszowskim - mówi Emilia Wieremczuk z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
 • Tragiczny bilans sobotnich mrozów. Nie żyje 11 osób

  Tragiczny bilans sobotnich mrozów. Nie żyje 11 osób

  Niskie temperatury zbierają tragiczne żniwo. Tylko ostatniej doby z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 11 osób - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
 • Radni PiS: Oszczędności na zimie przesunąć na inne cele

  Białostoccy radni PiS uważają, że można już mówić o znacznych oszczędnościach w budżecie na zimowe utrzymanie miasta i chcą te pieniądze przeznaczyć na kulturę oraz sport młodzieżowy. Przedstawiciele magistratu przypominają, że zima się jeszcze nie skończyła.
 • Włochy: Narciarze giną w lawinach: 9 ofiar w ciągu 4 dni

  Włochy: Narciarze giną w lawinach: 9 ofiar w ciągu 4 dni

  9 osób zginęło w lawinach we włoskich Alpach w ciągu czterech dni. Stan alarmowy nie mija, a największe zaniepokojenie pogotowia górskiego wywołuje to, że mimo zagrożenia narciarze jeżdżą poza oznakowanymi trasami.
 • Zmiana czasu na zimowy. Śpimy godzinę dłużej

  Zmiana czasu na zimowy. Śpimy godzinę dłużej

  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 27 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać 30 marca 2014 r.
 • Moskiewscy meteorolodzy: Wiosna zawita w okolicach 20 kwietnia

  Moskiewscy meteorolodzy: Wiosna zawita w okolicach 20 kwietnia

  Opóźnia się nadejście wiosny u naszych wschodnich sąsiadów. Według moskiewskich meteorologów do europejskiej części Rosji klimatyczna wiosna zawita w okolicach 20 kwietnia, czyli za 2 tygodnie.

Filmy - Zima (1)

 • Pierwsza polska wyprawa w Himalaje

  Pierwsza polska wyprawa w Himalaje wyruszyła wiosną 1939 roku z Dworca Głównego w Warszawie. Pociągiem przez Austrię i Włochy, statkiem do Indii, potem znów koleją i wreszcie pieszo z karawaną kulisów do stóp świętej góry Hindusów dotarli Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Adam Karpiński i Janusz Klarner. 2 lipca na niezdobytym dotąd szczycie Nanda Devi Wschodniej (7434 m. n.p.m.) stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner. Było to największe osiągnięcie polskich wspinaczy i jedno z najtrudniejszych wejść - na tamte czasy - w historii wypraw wysokogórskich. Zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego Magdaleny Bujak-Lenczowskiej