Biznes - ziem

Artykuły - Ziem (232)

 • Rząd przygotował moratorium na sprzedaż ziemi

  Rząd przygotował moratorium na sprzedaż ziemi

  Resort rolnictwa przygotował projekty przepisów mających ograniczyć spekulowanie ziemią kupioną od państwa. Dzisiaj zajmie się nimi rząd.
 • Rząd zajmie się projektem regulującym obrót ziemią

  Rząd zajmie się projektem regulującym obrót ziemią

  5-letni zakaz sprzedaży państwowej ziemi wprowadza projekt ustawy ws. obrotu ziemią, którym we wtorek zajmie się rząd. Projektowane przepisy określają, że podstawową formą użytkowania państwowej ziemi ma być wieloletnia dzierżawa.
 • Wzrosty cen ziemi rolnej zwalniają w oczekiwaniu na restrykcyjne prawo

  Wzrosty cen ziemi rolnej zwalniają w oczekiwaniu na restrykcyjne prawo

  Już tylko do końca kwietnia br. można bez ograniczeń kupować i sprzedawać ziemię rolną w Polsce. Po zmianach nabywcami gruntów będą mogli zostać głównie rolnicy. To może doprowadzić do spadków wycen. Dziś w Polsce za hektar płaci się przeciętnie ponad 35 tys. zł - wynika z najnowszego indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion's Bank.
 • Dodatkowa analiza wątpliwych transakcji ziemią

  Dodatkowa analiza wątpliwych transakcji ziemią

  - Agencja Nieruchomości Rolnych przeprowadza dodatkową analizę wszystkich transakcji sprzedaży ziemi, które budziły wątpliwości - poinformował w środę w Sejmie sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Zbigniew Babalski.
 • Zmiany na rynku obrotu ziemią rolną mogą ograniczyć planowane inwestycje

  Nowe przepisy, nad którymi pracuje rząd, dotyczące obrotu gruntami rolnymi mogą mieć negatywny wpływ na realizację planów inwestycyjnych. Zgodnie z przygotowywaną nowelizacją ustawy ziemię będą mogli kupować wyłącznie rolnicy indywidualni. Prawo pierwokupu w odniesieniu do spółek, które mają ziemię rolną, może utrudnić przeprowadzenie transakcji i negatywnie wpłynie na przejrzystość fuzji i przejęć.
 • Ziemia tylko dla rolników

  Ziemia tylko dla rolników

  Od 1 maja 2016 roku rynek obrotu ziemią w Polsce przestanie być wolny. Transakcje między osobami fizycznymi zostaną utrudnione, a do tego państwo nie wznowi sprzedaży swoich działek przez 5 lat. Zostało więc już niewiele czasu na sprzedaż lub zakup parceli na obecnych zasadach - przestrzega Lion's Bank.
 • Grupa ROBYG rozbudowuje bank ziemi

  Grupa ROBYG - za pośrednictwem spółki w 100% zależnej od podmiotu dominującego - zawarła umowę nabycia prawa użytkowania wieczystego działki liczącej około 0,5 hektara w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Wartość netto nieruchomości wynosi 11,85 mln zł.
 • Podstawą gospodarowania ziemią będzie dzierżawa

  Podstawą gospodarowania ziemią będzie dzierżawa

  - W najbliższych latach podstawą gospodarowania ziemią będzie dzierżawa rolna. Będzie wprowadzone moratorium na sprzedaż państwowych gruntów - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
 • Terenowe ANR odwołują przetargi na ziemię i oddają rolnikom wadia

  Terenowe ANR odwołują przetargi na ziemię i oddają rolnikom wadia

  Oddziały terenowe Agencji Nieruchomości Rolnych odwołały tysiące przetargów na sprzedaż i dzierżawę ziemi rolnikom, zwracane są też wadia wpłacone przez tych, którzy byli zainteresowani kupnem ziemi.
 • Krzysztof Jurgiel: Analizowane są transakcje zakupu ziemi

  Krzysztof Jurgiel: Analizowane są transakcje zakupu ziemi

  Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że analizowane są dotychczasowe przetargi na zakup ziemi, a transakcje są wstrzymane. Pierwszych efektów tych analiz można spodziewać się w przyszłym tygodniu.