zielona wyspa

Artykuły - Zielona wyspa (27)

 • Wojna handlowa: Polska znowu zieloną wyspą?

  Prawdziwa wojna handlowa może zagrozić gospodarce całego świata. Niewykluczone jednak, że z wyraźnego wzrostu taryf celnych między państwami obronną ręką z kłopotów wyjdzie polska gospodarka. Zielona Wyspa 2.0? To dość realny scenariusz - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Przychodzi nam płacić rachunki za efekt "zielonej wyspy"

  Przychodzi nam płacić rachunki za efekt "zielonej wyspy"

  - Przez ostatnich 10 lat mówiliśmy o Polsce w kategoriach wielkiego sukcesu. Wydaje mi się, że przez te kolejne kilka lat będziemy bardzo dużo mówić o tym, dlaczego rozwijamy się wolniej, jakie mamy problemy, czego nie zrobiliśmy - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Ignacy Morawski, główny ekonomista PBP. Jak podkreśla, Polska ociera się o recesję.
 • Irlandia - koniec zielonej wyspy

  Irlandia - koniec zielonej wyspy

  W latach poprzedzających kryzys Irlandia była "mekką" imigrantów poszukujących pracy, także tych z Polski. Gdy jednak tamtejszy rynek zatrudnienia zaczął borykać się z coraz większą ilością problemów, wyspę opuściło wiele osób - podaje portal rynekpracy.pl.
 • SOS z zielonej wyspy

  SOS z zielonej wyspy

  Systematycznie spadająca liczba rodzących się dzieci w połączeniu z masową emigracją zarobkową młodzieży może już w perspektywie kilkunastu lat doprowadzić do utraty przez Polskę demograficznej suwerenności. W tej sytuacji wszechstronne wsparcie dla rodzin, szczególnie dla rodzin wielodzietnych, powinno być programowym priorytetem każdego rządu Rzeczypospolitej. Niestety, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie.
 • Koniec polskiej zielonej wyspy. Czas na nowych liderów wzrostu

  Koniec polskiej zielonej wyspy. Czas na nowych liderów wzrostu

  Polska hamuje i traci powab. Łotwa, Szwecja, Islandia i Turcja zaczynają nadawać tempo całemu kontynentowi.
 • Zielona wyspa w trójkącie bermudzkim

  Zielona wyspa w trójkącie bermudzkim

  Nad naszą gospodarką zbierają się chmury. Prognozy są coraz gorsze, a dane wskazują na scenariusz bardziej pesymistyczny niż zakładano. Zaciskanie pasa, zaostrzanie polityki pieniężnej i spowolnienie na świecie dają znać o sobie.
 • Jak "zielona wyspa" przetrwała kryzys?

  Jak "zielona wyspa" przetrwała kryzys?

  Pod koniec lutego Ministerstwo Finansów opublikowało na swoich stronach szczegółowy raport ukazujący, jak Polska poradziła sobie z wielkim kryzysem. Konkluzja w nim zawarta chwali rząd i rodzimą gospodarkę, ugruntowując epos "zielonej wyspy" w pogrążonej w kryzysie Europie.
 • "Dziennik Gazeta Prawna": Zielona wyspa się rozpada

  "Dziennik Gazeta Prawna": Zielona wyspa się rozpada

  Dystans między najbiedniejszymi i najbogatszymi regionami Polski się pogłębia. GUS wyliczył, że podczas poprzedniego kryzysu w 2009 r. w czterech województwach mieliśmy recesję. Teraz może się to powtórzyć - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Zielona wyspa z więdnącymi liśćmi

  Zielona wyspa z więdnącymi liśćmi

  Przez parę lat musieliśmy wysłuchiwać premiera Tuska i jego medialnych propagandystów - niestety, również niektórych "ekonomistów" - opowiadających nam historyjkę o "zielonej wyspie". Oto polska gospodarka i społeczeństwo były jakoby oazą, czy też tą rzeczoną "zieloną wyspą", na której jest dobrze, bo gdzie indziej jest gorzej. Skądinąd marny to argument polegający na cieszeniu się tym, że gdzie indziej jest gorzej.
 • Rybiński: Idą trudne czasy, kryzys dotrze do nas w 2013 roku

  Rybiński: Idą trudne czasy, kryzys dotrze do nas w 2013 roku

  "Cuda się zdarzają, ale rzadko. Na cud bym nie liczył. Kryzys do nas przyjdzie. Trzeba przygotować się mentalnie na to, że idą trudne czasy" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM Krzysztof Rybiński. "Polska nie przeprowadziła wystarczających reform, w 2013 zielona wyspa przejdzie do historii. Zniesiemy to gorzej niż w 2009. Będziemy mieli recesję. Wielu Polaków straci pracę, zmaleje wartość oszczędności. Idą trudne czasy" - przewiduje Rybiński.

Filmy - Zielona wyspa (2)

 • Konsumenci nie wierzą, że znów będziemy „zieloną wyspą”

  Konsumpcja już nie napędza polskiej gospodarki, jej duże osłabienie może pogłębić recesję. Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. kredytów była niższa o 62,0% r/r, a kredytów mieszkaniowych o -14,6%.
 • Polska ponownie zostanie “zieloną wyspą” na gospodarczej mapie Europy

  Spowolnienie gospodarcze jest samosprawdzającą się prognozą. Jednak dynamika polskiego PKB zmniejszy się w niewielkim stopniu, do 3,7 proc. w tym roku i do 3,5 proc. w 2020 r. Wiele krajów UE będzie nam tego zazdrościć. Lista powodów, które schładzają światową gospodarkę jest długa, to wojny handlowe, brexit, nierównowaga włoskiego budżetu państwa czy konflikt na Bliskim Wschodzie. Chiny zmieniły swoją politykę gospodarczą, nie stawiają już tak bardzo na międzynarodową ekspansję, a coraz istotniejsze staje się podnoszenie poziomu życia, przez wprowadzanie transferów socjalnych, a skutkuje to spadkiem cen surowców na świecie.