zielona energia

Artykuły - Zielona energia (121)

Filmy - Zielona energia (4)

 • Polacy coraz częściej inwestują w zieloną energię. 80 proc. przydomowych instalacji stanowią kolektory słoneczne

  Łączna moc mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 22 MW, z czego większość to instalacje fotowoltaiczne. W ubiegłym roku stanowiły one 80 proc. produkcji w przydomowych instalacjach odnawialnych źródeł energii. Na rosnący popyt wpływ mają przede wszystkim coraz niższe koszty związane z zakupem, montażem i eksploatacją tych urządzeń. Ożywienie widać także po liczbie wystawców i gości na branżowych targach.
 • Stworzyli gąbkę wchłaniającą energię

  Farmy wiatrowe, panele słoneczne, biomasa – energia pozyskana ze źródeł odnawialnych stanowi już ponad 20 procent światowej produkcji elektryczności. Nie zawsze jednak produkcja, która zależy od warunków pogodowych, pokrywa się z zapotrzebowaniem na energię. Francuski startup znalazł na to rozwiązanie. Nadwyżkę zielonej energii zamienia w wodór, a następnie magazynuje go w krążkach z metalu, który wchłania gaz niczym gąbka. Kiedy zaś gąbka wchłonie wodór, ten pozostanie w niej, dopóki nie zechcemy go użyć.
 • Własne mieszkania wciąż niedostępne dla młodych

  Dziś mimo rządowego wsparcia zakup własnego mieszkania wciąż pozostaje poza zasięgiem wielu młodych ludzi. Lokale w inwestycjach na przedmieściach, ale dobrze skomunikowanych z centrum, mogą być znacznie tańsze – wskazuje prezes Włodarzewska SA. A dzięki zastosowaniu rozwiązań zielonej energii można ograniczyć również koszty utrzymania mieszkań. – Na rynku jest ogromna potrzeba tanich mieszkań i domów, które będą dostępne dla młodych ludzi, przede wszystkim w dużych miastach. W ubiegłym roku ruszył program wsparcia Mieszkanie dla Młodych, który mógłby jednak rozwijać się szybciej. Pytanie, dlaczego w ofercie są setki, a nie tysiące mieszkań. Myślę, że barierą jest cena, bo produkty lokalizowane w dużych aglomeracjach, na drogich gruntach, są po prostu drogie – analizuje Jerzy Szymański, prezes zarządu firmy deweloperskiej Włodarzewska SA.
 • Tauron: Sytuacja na rynku certyfikatów jest nienormalna

  Rynek "zielonej" energii czeka na zmiany, ponieważ ceny za prąd stały się nieprzewidywalne. Resort gospodarki zapowiedział możliwość interwencyjnego skupu zielonych certyfikatów, dzięki temu państwo regulowałoby ten rynek. Pomysł popiera prezes Grupy Tauron, czołowej energetycznej polskiej spółki. - To, co się zadziało na rynku certyfikatów jest nienormalne i interwencyjny skup powinien być jednym z rozwiązań ad hoc. Powinniśmy również pomyśleć o działaniu ustawowym, docelowym - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dariusz Lubera, prezes grupy Tauron.