zielona energia

Artykuły - Zielona energia (77)

 • Troska o klimat przestała być tylko fanaberią ekologów

  Troska o klimat przestała być tylko fanaberią ekologów

  Walka o klimat to jeden z głównych tematów debaty publicznej. Proekologiczne działania mają być kołem zamachowym europejskiej gospodarki wychodzącej z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Co zaskakujące, konkretne deklaracje w zakresie redukcji emisji złożyły również Chiny.
 • ​Boom fotowoltaiczny nie uratuje realizacji celu OZE

  ​Boom fotowoltaiczny nie uratuje realizacji celu OZE

  Polsce nie uda się zrealizować celu 15 proc. OZE w miksie energetycznym w 2020 roku. Z szacunków Forum Energii wynika, że w 2019 r. udział odnawialnych źródeł energii wyniósł ok. 11,5 proc. a w tym roku możemy się spodziewać ok. 12,2 proc. Rosnące zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi nie uratuje celu OZE.
 • Wirus przyspieszy przemianę globalnej energetyki

  Wirus przyspieszy przemianę globalnej energetyki

  O 6 proc. zmaleje w 2020 r. światowe zużycie energii, a pracę straciło lub straci ponad 3 mln pracowników energetyki. Potrzebne są jednocześnie nowe inwestycje, aby w przyszłości nie brakowało energii. Nie otwiera to perspektyw dla paliw kopalnych, gdyż coraz tańsza jest energia ze źródeł odnawialnych.
 • Tauron przyspieszy zielone inwestycje

  Tauron przyspieszy zielone inwestycje

  Zadłużenie zaciągane przez spółki celowe Taurona na realizację inwestycji w odnawialne źródła energii może zostać wyłączone z kalkulacji wskaźnika długu netto do EBITDA, kluczowego przy zawieraniu umów finansowych. Spółka porozumiała się w tej sprawie z bankami. Tauron zapowiada przyspieszenie inwestycji.
 • Energetyka nie może wstrzymać inwestycji

  Energetyka nie może wstrzymać inwestycji

  W wyniku koronawirusa zapotrzebowania na energię elektryczną w skali dobowej spadło w Polsce o 10-15 proc. Mimo kryzysu i słabszych wyników spółki nie zamierzają istotnie ograniczać inwestycji, bo Europa wciąż prze w stronę zielonego ładu i kieruje spore środki na dofinansowanie transformacji energetycznej. Komisja Europejska liczy, że rozruszają one europejską gospodarkę.
 • Inwestycje w OZE pomogą rozruszać gospodarkę

  Inwestycje w OZE pomogą rozruszać gospodarkę

  Unijna polityka klimatyczna oznacza konieczność transformacji krajowego sektora energetycznego w kierunku zielonej energii. To nieuniknione, by sprostać wyśrubowanym normom. Czekają nas duże inwestycje, które mogą stać się impulsem do rozwoju gospodarki mocno dotkniętej przez pandemię koronawirusa. To szansa na zlecenia dla krajowych firm.
 • Firmy naftowe stawiają na zieloną energię

  Firmy naftowe stawiają na zieloną energię

  Świat idzie w kierunku zielonej energii. Troska o środowisko i zapobieganie zmianom klimatycznym oznacza konieczność transformacji polityki energetycznej.
 • Ciech będzie bardziej zielony

  Ciech będzie bardziej zielony

  Rosnące koszty produkcji energii elektrycznej i zakupu uprawnień do emisji CO2 będą stanowić w przyszłości wyzwanie dla firmy chemicznej Ciech, a konkretnie dla jej segmentu sodowego. Dlatego spółka zamierza stopniowo przestawiać się z węgla na gaz. Grupa będzie też odbierać energię i ciepło wytwarzane w spalarni odpadów, którą wybuduje firma Remondis.
 • Ministerstwo Klimatu: W ciągu kilku lat Polska stanie się wielkim placem budowy odnawialnych źródeł energii

  Ministerstwo Klimatu: W ciągu kilku lat Polska stanie się wielkim placem budowy odnawialnych źródeł energii

  Jak podkreśla Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, w ciągu najbliższych kilku lat znacznie wzrośnie liczba inwestycji w odnawialne źródła energii. W zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i stabilności systemu ważną rolę będą odgrywać projekty gazowe, mimo że Unia Europejska wycofuje się z ich finansowania, oraz energetyka jądrowa. Kolejny ważny filar to magazyny energii. - W kolejnych latach nowe technologie tak się rozwiną, że neutralność klimatyczna wcale nie jest wykluczona - mówi Zyska.
 • Daleko do energetycznego perpetuum mobile

  Daleko do energetycznego perpetuum mobile

  Tylko 12 krajów Unii Europejskiej spełniało już w 2018 r. wymóg udziału źródeł odnawialnych w konsumpcji energii. Bliskie spełnienia kryterium były kolejne cztery unijne kraje. W Polsce na nowo zaczęło wzrastać znaczenie OZE, ale to wciąż za mało dla osiągnięcia przyjętego na 2020 r. celu 15 proc.

Filmy - Zielona energia (4)

 • Polacy coraz częściej inwestują w zieloną energię. 80 proc. przydomowych instalacji stanowią kolektory słoneczne

  Łączna moc mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 22 MW, z czego większość to instalacje fotowoltaiczne. W ubiegłym roku stanowiły one 80 proc. produkcji w przydomowych instalacjach odnawialnych źródeł energii. Na rosnący popyt wpływ mają przede wszystkim coraz niższe koszty związane z zakupem, montażem i eksploatacją tych urządzeń. Ożywienie widać także po liczbie wystawców i gości na branżowych targach.
 • Stworzyli gąbkę wchłaniającą energię

  Farmy wiatrowe, panele słoneczne, biomasa – energia pozyskana ze źródeł odnawialnych stanowi już ponad 20 procent światowej produkcji elektryczności. Nie zawsze jednak produkcja, która zależy od warunków pogodowych, pokrywa się z zapotrzebowaniem na energię. Francuski startup znalazł na to rozwiązanie. Nadwyżkę zielonej energii zamienia w wodór, a następnie magazynuje go w krążkach z metalu, który wchłania gaz niczym gąbka. Kiedy zaś gąbka wchłonie wodór, ten pozostanie w niej, dopóki nie zechcemy go użyć.
 • Własne mieszkania wciąż niedostępne dla młodych

  Dziś mimo rządowego wsparcia zakup własnego mieszkania wciąż pozostaje poza zasięgiem wielu młodych ludzi. Lokale w inwestycjach na przedmieściach, ale dobrze skomunikowanych z centrum, mogą być znacznie tańsze – wskazuje prezes Włodarzewska SA. A dzięki zastosowaniu rozwiązań zielonej energii można ograniczyć również koszty utrzymania mieszkań. – Na rynku jest ogromna potrzeba tanich mieszkań i domów, które będą dostępne dla młodych ludzi, przede wszystkim w dużych miastach. W ubiegłym roku ruszył program wsparcia Mieszkanie dla Młodych, który mógłby jednak rozwijać się szybciej. Pytanie, dlaczego w ofercie są setki, a nie tysiące mieszkań. Myślę, że barierą jest cena, bo produkty lokalizowane w dużych aglomeracjach, na drogich gruntach, są po prostu drogie – analizuje Jerzy Szymański, prezes zarządu firmy deweloperskiej Włodarzewska SA.
 • Tauron: Sytuacja na rynku certyfikatów jest nienormalna

  Rynek "zielonej" energii czeka na zmiany, ponieważ ceny za prąd stały się nieprzewidywalne. Resort gospodarki zapowiedział możliwość interwencyjnego skupu zielonych certyfikatów, dzięki temu państwo regulowałoby ten rynek. Pomysł popiera prezes Grupy Tauron, czołowej energetycznej polskiej spółki. - To, co się zadziało na rynku certyfikatów jest nienormalne i interwencyjny skup powinien być jednym z rozwiązań ad hoc. Powinniśmy również pomyśleć o działaniu ustawowym, docelowym - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dariusz Lubera, prezes grupy Tauron.