zdrowa żywność

Artykuły - Zdrowa żywność (66)

 • Podatek cukrowy od Nowego Roku

  Podatek cukrowy od Nowego Roku

  W piątek Sejm przegłosował przesunięcie terminu wejścia w życie podatku cukrowego na 1 stycznia 2021 roku. Nowa danina będzie naliczana od napojów słodzonych i tzw. "małpek", czyli napojów alkoholowych do 300 ml. Podatek zapłacą przedsiębiorcy, ale zdaniem ekspertów jego faktyczny koszt poniosą konsumenci.
 • Unia Owocowa: Drastyczny wzrost zainteresowania produktami lokalnymi i ekologicznymi

  Unia Owocowa: Drastyczny wzrost zainteresowania produktami lokalnymi i ekologicznymi

  W czasie pandemii COVID-19 w Europie nastąpił gwałtowny wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw; zwiększyło się także zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi - podała w raporcie Unia Owocowa, powołując się na wnioski ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy KE.
 • Rosyjska sieć ze zdrową żywnością wyrusza na podbój Europy

  Rosyjska sieć ze zdrową żywnością wyrusza na podbój Europy

  Szybko rozwijająca się rosyjska sieć sklepów spożywczych VkusVill uruchomi swój pierwszy sklep w Holandii. Planowane jest też otwarcie francuskiego oddziału firmy i dalsza ekspansja międzynarodowa, która może objąć Chiny i Belgię - podał portal wiadomoscihandlowe.pl w ślad za serwisem new-retail.ru.
 • Od wiosny podatek od słodkości?

  Od wiosny podatek od słodkości?

  W ministerstwie zdrowia rozpoczęły się w tym tygodniu konsultacje w sprawie podatku cukrowego. Do rozmów zostali zaproszeni przedstawiciele producentów żywności i słodkich napojów oraz branży spirytusowej.
 • Wydajemy miliardy na suplementy, które nie działają. NIL przebadał ich składy

  Wydajemy miliardy na suplementy, które nie działają. NIL przebadał ich składy

  Jedna czwarta tego typu produktów ma skład niezgodny z deklaracjami producentów - wynika z badań Narodowego Instytutu Leków. W efekcie są w zasadzie bezużyteczne.
 • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków popiera wprowadzenie podatku cukrowego

  Polskie Stowarzyszenie Diabetyków popiera wprowadzenie podatku cukrowego

  "Polskie Stowarzyszenie Diabetyków popiera proponowane przez Ministerstwo Zdrowia wprowadzenie w Polsce opłaty zwanej "podatkiem cukrowym" lub "podatkiem od cukru", nałożonej przede wszystkim na napoje słodzone.
 • Wszyscy chcą zarabiać na zdrowej żywności

  Wszyscy chcą zarabiać na zdrowej żywności

  Jak podaje serwis wiadomoscihandlowe.pl, w ostatnich latach rynek żywności nazywanej "zdrową" rośnie. Sklepy z produktami eko, bio i tradycyjnymi największą popularnością cieszą się w dużych miastach, gdzie wciąż mogą być rozwijane. Specjalistyczne sieci z tego typu asortymentem mają jednak konkurencję - supermarkety i dyskonty, które już dawno dostrzegły, że na "zdrowej żywności" można dobrze zarobić.
 • Polski rynek słodyczy i przekąsek wart 17,3 mld zł

  Polski rynek słodyczy i przekąsek wart 17,3 mld zł

  Według danych agencji badawczej Nielsen, wartość rynku słodyczy i przekąsek w Polsce osiągnęła 17,3 mld PLN, co daje 13,3 proc. udziału w rynku artykułów żywnościowych. Kategoria ta odnotowała 5,4-proc. wzrost wartości sprzedaży w okresie sierpień 2018 r. - lipiec 2019 r. - wskazali w eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w "Tygodniku Ekonomicznym PIE".
 • Co druga polska truskawka trafia na eksport

  Co druga polska truskawka trafia na eksport

  - Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i ósme na świecie w produkcji truskawek - informuje resort rolnictwa. W 2018 roku wyprodukowaliśmy ok. 196 tys. ton tych owoców, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Na eksport wysyłana jest co druga truskawka.
 • Ubywa gospodarstw ekologicznych!

  Ubywa gospodarstw ekologicznych!

  Po latach boomu liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce zaczyna spadać. Wynika to m.in. z faktu, że część z nich nie zajmowała się produkcją z przeznaczeniem na rynek, a jedynie pobieraniem dopłat.

Filmy - Zdrowa żywność (7)

 • Najczęściej fałszowane produkty spożywcze

  Chcemy odżywiać się zdrowo, ale jak to zrobić, skoro producenci żywności tak często nas oszukują? Droższe składniki zastępowane są tańszymi, ale mniej wartościowymi. Zmniejszana jest ilość najbardziej wartościowego składnika – na przykład mięsa w parówkach. Zatajane są informacje na temat szkodliwych substancji. Na etykietach wypisane są atrakcyjne składniki, które produkt zawiera najwyżej w śladowych ilościach.
 • Ponad połowa produktów rolniczych jest wolna od pozostałości pestycydów

  Europejskie badania produktów rolniczych wskazują, że blisko 44 proc. z nich zawiera śladowe ilości pestycydów, które jednak mieszczą się w granicach ściśle określonych norm europejskich. Nadmierna ilość pozostałości pestycydów i metali ciężkich w żywności może być groźna dla zdrowia. Choć konsumenci mają coraz większą świadomość na temat zdrowego jedzenia, to trudno im zweryfikować obecność szkodliwych związków. Powstał więc specjalny system, który pozwala sprawdzić jakość żywności. Produkty, które mieszczą się w normach zawartości pozostałości pestycydów i metali ciężkich, są oceniane w specjalnej skali Szamaj. Przy współpracy z partnerami – Fundacją Inventity i Instytutem Ogrodnictwa ze Skierniewic – przebadano 16 produktów, z których połowa nie spełniła podstawowych polskich norm. Żaden produkt nie uzyskał najwyższej noty, która poświadcza, że w danym wyrobie nie wykryto pozostałości pestycydów. Utworzony przez parę ekonomistów angażujących się od lat w przedsięwzięcia ekologiczne i społeczne program „Szamaj zdrowe”, którego częścią jest Food Rentgen, to sposób oceny jakości produktów żywnościowych. Badaniu poddawane są wyroby pochodzące prosto z półek sklepowych. Inicjatywa ma na celu uzupełnienie istniejących systemów certyfikacji żywności, które najczęściej są mało przejrzyste dla konsumentów. Skupiają się one z reguły jedynie na warunkach, w których produkowane są wyroby lub ich losowo wybrane składniki i często pomijają ostateczną jakość wyrobu końcowego.
 • Aneta Łańcuchowska: Orzechy zawierają dobre tłuszcze, witaminę A i E

  Żeby na długo zachować młody wygląd nie wystarczą zabiegi upiększające. Podstawa to odpowiednia dieta. Co powinno się w niej znaleźć? – Przede wszystkim białko i aminokwasy, które znajdziemy w chudym mięsie czy w roślinach strączkowych. Nie zapominajmy również o tłustych rybach, będących źródłem kwasów omega-3, to one nawadniają naszą skórę – tłumaczy dietetyk Aneta Łańcuchowska. W menu nie powinno zabraknąć również orzechów. Zaliczane są do dość kalorycznych produktów, jednak ich wartość odżywcza jest bezcenna i należy wprowadzać je do diety. Zarówno orzechy włoskie, jak i orzechy laskowe są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Już kilka orzechów wystarczy, by dostarczyć organizmowi niezbędnej dziennej dawki tych kwasów. Ponadto, orzechy zawierają wiele witamin i składników mineralnych, takich jak magnez, potas czy fosfor. Warto włączyć orzechy do zdrowej diety, bo dzięki witaminie E przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry, wzmacniają włosy i paznokcie oraz pomagają zachować smukłą talię. Poza tym, orzechy laskowe obniżają poziom cukru we krwi, pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację oraz mają działanie antydepresyjne. Ich zbawienny wpływ na nasz organizm jest nieoceniony. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Przepis na naturalną maseczkę z marchwi

  Co powinno znaleźć się w naszej odmładzającej diecie? – Produkty białkowe, czyli chudy indyk, soja, soczewica, ciecierzyca, groch oraz kwasy omega-3, a te znajdziemy między innymi w łososiu i awokado. Dodatkowo nasz organizm potrzebuje beta-karotenu, który znajduje się w pomarańczowych i żółtych owocach i warzywach – wymienia dietetyk Aneta Łańcuchowska. Możemy też zafundować naszej skórze witalność dzięki ochronie zewnętrznej. I tutaj, zamiast do drogerii, również zapraszamy do kuchni, w której znajdziecie wszystkie niezbędne składniki, potrzebne do przygotowania maseczki odmładzającej. – Do startej marchewki dodajemy sok z cytryny, miód i oliwę z oliwek – rekomenduje dietetyczka. (Dzień Dobry TVN/x-news)