zdolność kredytowa

Artykuły - Zdolność kredytowa (118)

 • Zdolność kredytowa najwyższa w historii

  Zdolność kredytowa najwyższa w historii

  Choć banki utrudniają dostęp do kredytów i podnoszą ich koszty, to i tak dzieje się to wolniej niż wzrost wynagrodzeń, o którym informuje co miesiąc Główny Urząd Statystyczny. Rekordowo wysokie pensje Polaków to przepustka do zakupu mieszkania na kredyt.
 • Jak poprawić swoją zdolność kredytową, gdy chcemy kupić mieszkanie

  Jak poprawić swoją zdolność kredytową, gdy chcemy kupić mieszkanie

  W III kw. planowane są dalsze zaostrzenia dostępności kredytów. Jednocześnie rosną też ceny mieszkań. Coraz więcej pieniędzy potrzebujemy, aby kupić mieszkanie. Istnieją różne sposoby poprawienia swojej zdolności kredytowej.
 • Występujący o kredyt ma prawo wiedzieć, dlaczego odrzucono jego wniosek

  Występujący o kredyt ma prawo wiedzieć, dlaczego odrzucono jego wniosek

  Od maja tego roku kredytobiorcy mogą uzyskać z banku wyjaśnienia dotyczące odrzucenia ich wniosku o kredyt. Jak otrzymać taką informację? Do czego się ona przydaje? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Trudniej o wkład własny niż o zdolność kredytową

  Trudniej o wkład własny niż o zdolność kredytową

  Wystarczy kilka miesięcy pracy, aby posiadać zdolność kredytową, ale dopiero kilkadziesiąt tysięcy w gotówce pozwoli faktycznie zacząć myśleć o zakupie pierwszego mieszkania. Zebranie wymaganej kwoty może czasem zająć kilka lat. Winny jest wkład własny, którego banki wymagają przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych.
 • Sztuczna inteligencja pomoże w ocenie zdolności kredytowej. Dzięki analizie nowych danych na kredyt będzie mogło liczyć więcej osób

  Sztuczna inteligencja pomoże w ocenie zdolności kredytowej. Dzięki analizie nowych danych na kredyt będzie mogło liczyć więcej osób

  Do oceny ryzyka kredytowego służą głównie dane o historii kredytowej, m.in. o zobowiązaniach i terminowej ich spłacie. Osoby, które wcześniej nie zaciągały kredytu, mają trudności z jego uzyskaniem. Żeby to zmienić, Biuro Informacji Kredytowej pracuje nad pozyskiwaniem i analizą innych danych, również ze źródeł zewnętrznych, takich jak media społecznościowe, przy ocenie zdolności kredytowej. Pomoże w tym sztuczna inteligencja.
 • Będzie trudniej o kredyt na mieszkanie

  Będzie trudniej o kredyt na mieszkanie

  Kredyty hipoteczne są obecnie rekordowo tanie i dość łatwo dostępne. Już w przyszłym roku może to się jednak zmienić. Część krajów zaczęła już podnosić stopy procentowe, np. Czechy, USA. U nas też już niedługo to nastąpi, a wtedy nie tylko wzrosną raty, ale również spadnie zdolność kredytowa. Z wyliczeń Expandera wynika, że dostępna kwota kredytu może spaść nawet o 1/3, a więc np. z 300 tys. zł do 200 tys. zł. Raty mogą natomiast wzrosnąć aż o połowę.
 • Zdolność kredytowa - jak ją zwiększyć?

  Zdolność kredytowa - jak ją zwiększyć?

  Polacy kupują dziś rekordowo dużo mieszkań - wciąż jednak wielu osobom staje na przeszkodzie zbyt niska zdolność kredytowa. Eksperci serwisu Homla.pl podpowiadają, jak można ją zwiększyć, by móc wreszcie kupić wymarzone M.
 • Kto może wziąć kredyt na samochód?

  Kto może wziąć kredyt na samochód?

  Kredyt na samochód udzielany jest przez instytucję bankową na preferencyjnych warunkach. To jeden z kredytów celowych. Bank może oferować korzystne warunki, ponieważ auto staje się dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualną niewypłacalnością kredytobiorcy. Nie oznacza to jednak, że takie zobowiązanie może zaciągnąć każdy. Dowiedz się więcej.
 • Rodzina kupi na kredyt nawet 170 metrów

  Rodzina kupi na kredyt nawet 170 metrów

  Ponad 461 tys. zł - tyle może pożyczyć na mieszkanie trzyosobowa rodzina - pisze w najnowszej analizie Bartosz Turek, analityk Open Finance SA. Problem w tym, że aby móc zadłużyć się na taką kwotę, trzeba mieć sporo gotówki - nawet 100-200 tys. złotych.
 • Na zakup mieszkania dostaniesz już pół miliona

  Na zakup mieszkania dostaniesz już pół miliona

  Banki dość liberalnie podchodzą co szacowania zdolności kredytowej. Statystyczna rodzina na zakup mieszkania może dostać około 500 tys. zł. Większym wyzwaniem, niż posiadanie zdolności kredytowej. jest więc teraz zebranie koniecznego wkładu własnego - konstatuje Open Finance.

Filmy - Zdolność kredytowa (5)

 • Jak poprawić swoją zdolność kredytową, gdy chcemy kupić mieszkanie

  W III kw. planowane są dalsze zaostrzenia dostępności kredytów. Jednocześnie rosną też ceny mieszkań. Coraz więcej pieniędzy potrzebujemy, aby kupić mieszkanie. Istnieją różne sposoby poprawienia swojej zdolności kredytowej. W ostatnich miesiącach banki ograniczają dostępną kwotę kredytów mieszkaniowych. Na przykład 3-osobowa rodzina, której dochód łączny wynosi 5 tys.zł netto mogła dotąd uzyskać maksymalnie 310 tys. zł. Jeżeli wynagrodzenia w rodzinie nie wzrosną, ta kwota spadnie poniżej 300 tys. zł
 • Spada zdolność kredytowa Polaków

  Zdolność finansowa Polaków spada. Wysokość kredytu hipotecznego, o który się ubiegamy, może być mniejsza nawet o 100 tys. zł w porównaniu do ubiegłego roku. Wszystko przez wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, które między innymi mają chronić klientów banków przed problemami ze spłatą rat. Problemem jest też to, że banki nie biorą pod uwagę świadczenia z programu Rodzina 500+. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na rynku kredytów krótkoterminowych. Tam apetyt na zaciąganie wyższych kredytów rośnie od kwietnia 2016 r. „Obliczając zdolność kredytową, bank uwzględnia wszystkie przychody gospodarstwa domowego. Nie tylko te stałe, lecz także te pochodzące z programu Rodzina 500+ czy świadczenia socjalne. Pod uwagę brane są również wydatki związane ze spłatą innych zobowiązań finansowych, np. pożyczek, alimenty czy koszty utrzymania” – zaznacza w rozmowie z serwisem infoWire.pl Anetta Przęczka z Departamentu Ryzyka Kredytowego w Banku Millennium. Ale samo świadczenie z programu Rodzina 500+ nie zapewni otrzymania gotówki. Nasza zdolność kredytowa jest powiązana z historią kredytową, którą zbudowaliśmy w swoim banku, oraz danymi z Biura Informacji Kredytowej i biur informacji gospodarczej. Problemy ze spłatą poprzednich zobowiązań mogą pogorszyć warunki, które zostaną nam zaproponowane przy braniu kredytu, lub uniemożliwić jego otrzymanie.
 • Jak banki liczą zdolność kredytową?

  Wkład własny i zdolność kredytowa to dwie najważniejsze kwestie przy ubieganiu się o kredyt. Bez środków własnych i odpowiednich dochodów nie otrzymamy kredytu. O ile, łatwo jest wyliczyć ile oszczędności będzie potrzebnych, jako wkład własny do kredytu, o tyle ze zdolnością kredytową jest już trudniej, bowiem wpływa na nią kilka ważnych czynników. - W procesie analizy zdolności kredytowej oceniane są nasze dochody, źródła dochodów ich regularność oraz wysokość tego dochodu a także wysokość naszych zobowiązań. Bank bierze pod uwagę dotychczas spłacane kredyty i również karty kredytowe. Nawet jeżeli mamy karty kredytowe, z których nigdy nie korzystaliśmy to bank będzie to liczył do naszych obciążeń – mówi Michał Krajkowski, główny analityk Notus Doradcy Finansowi. Każdy bank uwzględnia w swoich wyliczeniach raty kredytów, które już spłacamy, a także przyznane limity w kartach kredytowych czy kredytach odnawialnych w koncie. Warto tu jednak zauważyć, że nawet gdy z karty kredytowej nie korzystamy, to będzie ona policzona jako nasze potencjalne zobowiązanie. Oczywiście obciążeniem nie będzie cały przyznany limit, ale około 4-6 procent tej kwoty. Tym niemniej obniży to naszą zdolność kredytową i czasami warto przy okazji kredytu uporządkować swoje finanse i zlikwidować zbędne produkty. Na zdolność kredytową wpływ ma także liczba osób na utrzymaniu. Inne możliwości uzyskania kredytu ma osoba samotna, a inne rodzina z 2 dzieci, nawet jeśli dochody i zobowiązania są identyczne. – W analizie zdolności kredytowej również jest brana pod uwagę liczba osób w gospodarstwie domowym i koszty utrzymania. W ostatnich miesiącach koszty, które banki przyjmują przy liczeniu zdolności kredytowej wzrosły. Był to m.in. efekt nacisków Komisji Nadzoru Finansowego. Dzisiaj banki średnio zakładają, że miesięczny koszt utrzymania jednej osoby wynosi ok. 800 zł – wyjaśnia Michał Krajkowski.
 • Od nowego roku banki będą inaczej liczyły zdolność kredytową

  Od nowego roku każdy starający się o kredyt hipoteczny będzie musiał dysponować 5-procentowym wkładem własnym. Wchodząca w życie od stycznia Rekomendacja S zakłada, że docelowo – w 2017 roku – kredyt hipoteczny będą mogli uzyskać tylko klienci, którzy posiadają wkład własny na poziomie 20 proc. wartości nieruchomości. Z drugiej strony KNF łagodzi kryteria liczenia zdolności kredytowej. – W tym obszarze Rekomendacja S zaostrza wymagania dotyczące udzielania kredytów – mówi Michał Krajkowski, główny analityk DK Notus.