zbrodnie

Synonimy:
zbrodnia, zbrodniarz
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Zbrodnie (417)

 • Zbrodnia nad jeziorem Bodom. Kto zabił nastolatków?

  Zbrodnia nad jeziorem Bodom. Kto zabił nastolatków?

  Najbardziej tajemnicza zbrodnia w dziejach Finlandii wydarzyła się sześćdziesiąt jeden lat temu. 5 czerwca 1960 roku nieznany sprawca zaatakował nad jeziorem Bodom na południu kraju czworo nastolatków. Troje zginęło, czwarty, po latach oskarżony o zabójstwo pozostałych, został ranny.
 • Leopold i Loeb. Zbrodnia daleka od doskonałej

  Leopold i Loeb. Zbrodnia daleka od doskonałej

  Mogli stanowić przyszłość amerykańskiej elity, ale zamiast wielkich karier i majątków, wybrali drogę zabójców. Nathan Leopold i Richard Loeb, urzeczeni ideą nadczłowieka, postanowili zamordować młodego chłopca, a następnie - dzięki swej rzekomej inteligencji i błyskotliwości - próbowali oszukać policję i sąd. Nie udało się. Diaboliczny plan legł w gruzach przez jeden charakterystyczny przedmiot pozostawiony na miejscu zbrodni.
 • Niewierny mąż czy morderca? Zaskakujące dowody zbrodni

  Niewierny mąż czy morderca? Zaskakujące dowody zbrodni

  W spokojny lipcowy ranek 2003 roku Lynn Kimsey przyszła do pracy. Nie zdawała sobie sprawy, że wydarzenia tego dnia zamienią kolejne cztery lata jej życia w koszmar rodem z thrillera psychologicznego. Biuro prokuratora generalnego zwróciło się do niej o pomoc. Wysłuchała, na czym ma polegać jej zadanie, po czym stała się autentycznym wcieleniem doktora Pilchera, zezowatego "faceta od robali" z filmu "Milczenie owiec". Przeczytaj fragment książki "Myślenie czarno-białe" autorstwa Kevina Duttona.
 • Fragment tkanki: Tajemnicza śmierć 18-letniego Gutka

  Fragment tkanki: Tajemnicza śmierć 18-letniego Gutka

  Katarzyna Bonda i Bogdan Lach napisali książkę, w której przypomnieli najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego. Poniżej publikujemy fragment ich wstrząsającego reportażu pt. "Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera", poświęcony tajemniczej śmierci 18-letniego Gutka.
 • Karla Homolka: bezwzględna morderczyni czy ofiara?

  Karla Homolka: bezwzględna morderczyni czy ofiara?

  Ted Bundy, Gary Ridgway, Andriej Czikatiło czy Ed Gein – sprawcy krwawych zbrodni, seryjni mordercy, których biografie do dziś wywołują ciarki, to przede wszystkim mężczyźni. Ale historia zna też przypadki bezwzględnych kobiet. Jedną z nich jest Karla Homolka, nazywana przewrotnie „krwawą Barbie”.
 • Pot jak odcisk palca na miejscu zbrodni

  Pot jak odcisk palca na miejscu zbrodni

  Jednostki policji na całym świecie używają odcisków palców zostawionych na miejscu zbrodni do namierzania podejrzanych od ponad wieku. Wkrótce to się zmieni, bo podobne informacje można wyczytać z próbek potu.
 • Przedsiębiorca niczym zbrodniarz. Rzecz o wyłudzeniach VAT

  Przedsiębiorca niczym zbrodniarz. Rzecz o wyłudzeniach VAT

  Rząd uważa, że w ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba wyłudzeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą - szczególnie w odniesieniu do podatku od towarów i usług. Ostra reakcja rządu oznacza, że wyłudzanie VAT będzie bezwzględnie ścigane i surowo karane. Od 1 marca 2017 roku za fałszowanie faktur o wartości ponad 10 milionów złotych grozić będzie nawet 25 lat więzienia, czyli tyle ile mogą dostać zbrodniarze.
 • 18 maja 1943 r. Zbrodnia w Szarajówce

  18 maja 1943 r. Zbrodnia w Szarajówce

  Niemcy i Ukraińcy spędzili mieszkańców Szarajówki (dzisiejsze województwo lubelskie) do zabudowań, a następnie podpalili budynki. Śmierć ponieśli prawie wszyscy mieszkańcy wsi.
 • Śledztwo: Co w kwietniowym numerze?

  Śledztwo: Co w kwietniowym numerze?

  Magazyn Śledztwo to 64-stronicowy miesięcznik zawierający historie kryminalne oparte na prawdziwych wydarzeniach. Najnowszy numer jest już dostępny w kioskach.

Filmy - Zbrodnie (16)

 • "Wydarzenia": Kulisy zbrodni w Chałupkach. Kurator przyszedł po dzieci, matka zamknęła się z nimi w łazience

  W Chałupkach (woj. podkarpackie) 41-letnia kobieta zabiła dwójkę swoich dzieci w wieku 4 i 6 lat, a następnie popełniła samobójstwo. Jak się okazuje, w chwili zbrodni na miejscu był kurator sądowy, który realizował nakaz wydania dzieci ojcu zamieszkałemu w Niemczech. Kobieta pod pozorem przygotowania ich do podróży, zamknęła się z nimi w łazience i dokonała zbrodni.
 • "Wydarzenia": Kulisy zbrodni w Chałupkach. Kurator przyszedł po dzieci, matka zamknęła się z nimi w łazience

  W Chałupkach (woj. podkarpackie) 41-letnia kobieta zabiła dwójkę swoich dzieci w wieku 4 i 6 lat, a następnie popełniła samobójstwo. Jak się okazuje, w chwili zbrodni na miejscu był kurator sądowy, który realizował nakaz wydania dzieci ojcu zamieszkałemu w Niemczech. Kobieta pod pozorem przygotowania ich do podróży, zamknęła się z nimi w łazience i dokonała zbrodni.
 • Program "Raport": Szokujące zbrodnia. Oskarżeni są o kanibalizm

  "Jak się pokłócą pijani to mogą jeden drugiemu coś niechcący zrobić, ale jak tak zaplanować to nie wyobrażam sobie". Tym razem reporterzy "Raportu" przyjrzeli się szokującym oskarżeniom o kanibalizm. Program "Raport" w Polsat News codziennie, od poniedziałku do piątku o 21:00.
 • Kajetan Poznański pod lupą. "Możliwy ciąg dalszy zbrodni"

  Zdaniem Dariusza Lorantego, byłego policyjnego negocjatora, zbrodnia Kajetana Poznańskiego będzie jedną z najgłośniejszych zbrodni. - Możliwe, że będzie ciąg dalszy, ponieważ czegoś tak brutalnego jeszcze nie było - mówi. W przeciwieństwie do wielu, Loranty uważa, że zbrodnia została dokonana z premedytacją. - Przygotował, zaplanował i dokonał - wymienia były policjant. Jego zdaniem, zjawisko przemieszczania zwłok jest stosowane przez przestępców w celu ukrycia ciała. W tym wypadku jest zupełnie inaczej. - Sprawca myślał bardzo logicznie, możliwe, że zwłoki były mu do czegoś potrzebne - dodaje. Według psychologów, Kajetan Poznański to z pewnością człowiek z zaburzeniami, kierujący się chorą fascynacją. Możliwe, że brak konsekwencji w zacieraniu śladów, to objaw chęci przyznania się do dokonanej zbrodni. (Świat się Kręci/TVP)