zbrodnie

Synonimy:
zbrodnia, zbrodniarz
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Zbrodnie (414)

 • Fragment tkanki: Tajemnicza śmierć 18-letniego Gutka

  Fragment tkanki: Tajemnicza śmierć 18-letniego Gutka

  Katarzyna Bonda i Bogdan Lach napisali książkę, w której przypomnieli najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego. Poniżej publikujemy fragment ich wstrząsającego reportażu pt. "Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera", poświęcony tajemniczej śmierci 18-letniego Gutka.
 • Karla Homolka: bezwzględna morderczyni czy ofiara?

  Karla Homolka: bezwzględna morderczyni czy ofiara?

  Ted Bundy, Gary Ridgway, Andriej Czikatiło czy Ed Gein – sprawcy krwawych zbrodni, seryjni mordercy, których biografie do dziś wywołują ciarki, to przede wszystkim mężczyźni. Ale historia zna też przypadki bezwzględnych kobiet. Jedną z nich jest Karla Homolka, nazywana przewrotnie „krwawą Barbie”.
 • Pot jak odcisk palca na miejscu zbrodni

  Pot jak odcisk palca na miejscu zbrodni

  Jednostki policji na całym świecie używają odcisków palców zostawionych na miejscu zbrodni do namierzania podejrzanych od ponad wieku. Wkrótce to się zmieni, bo podobne informacje można wyczytać z próbek potu.
 • Przedsiębiorca niczym zbrodniarz. Rzecz o wyłudzeniach VAT

  Przedsiębiorca niczym zbrodniarz. Rzecz o wyłudzeniach VAT

  Rząd uważa, że w ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba wyłudzeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą - szczególnie w odniesieniu do podatku od towarów i usług. Ostra reakcja rządu oznacza, że wyłudzanie VAT będzie bezwzględnie ścigane i surowo karane. Od 1 marca 2017 roku za fałszowanie faktur o wartości ponad 10 milionów złotych grozić będzie nawet 25 lat więzienia, czyli tyle ile mogą dostać zbrodniarze.
 • 18 maja 1943 r. Zbrodnia w Szarajówce

  18 maja 1943 r. Zbrodnia w Szarajówce

  Niemcy i Ukraińcy spędzili mieszkańców Szarajówki (dzisiejsze województwo lubelskie) do zabudowań, a następnie podpalili budynki. Śmierć ponieśli prawie wszyscy mieszkańcy wsi.
 • Śledztwo: Co w kwietniowym numerze?

  Śledztwo: Co w kwietniowym numerze?

  Magazyn Śledztwo to 64-stronicowy miesięcznik zawierający historie kryminalne oparte na prawdziwych wydarzeniach. Najnowszy numer jest już dostępny w kioskach.
 • Najbardziej spektakularne napady w dziejach PRL-u

  Najbardziej spektakularne napady w dziejach PRL-u

  Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku dwóch mężczyzn dokonało w Warszawie serii napadów rabunkowych. Zginęli niewinni ludzie. Tych zbrodni do dziś nie wyjaśniono.
 • Śledztwo: Co w lutowym numerze?

  Śledztwo: Co w lutowym numerze?

  Magazyn Śledztwo to 64-stronicowy miesięcznik zawierający historie kryminalne oparte na prawdziwych wydarzeniach. Najnowszy numer jest już dostępny w kioskach.
 • Trybunał w Hadze zajmie się zbrodniami armii Kosowa

  Trybunał w Hadze zajmie się zbrodniami armii Kosowa

  W Hadze powołano specjalny trybunał do spraw domniemanych zbrodni wojennych w Kosowie popełnionych w latach 1999-2000 przez Armię Wyzwolenia Kosowa (UCK) podczas wojny w tej byłej prowincji Serbii - poinformował w piątek holenderski rząd.

Filmy - Zbrodnie (14)

 • Kajetan Poznański pod lupą. "Możliwy ciąg dalszy zbrodni"

  Zdaniem Dariusza Lorantego, byłego policyjnego negocjatora, zbrodnia Kajetana Poznańskiego będzie jedną z najgłośniejszych zbrodni. - Możliwe, że będzie ciąg dalszy, ponieważ czegoś tak brutalnego jeszcze nie było - mówi. W przeciwieństwie do wielu, Loranty uważa, że zbrodnia została dokonana z premedytacją. - Przygotował, zaplanował i dokonał - wymienia były policjant. Jego zdaniem, zjawisko przemieszczania zwłok jest stosowane przez przestępców w celu ukrycia ciała. W tym wypadku jest zupełnie inaczej. - Sprawca myślał bardzo logicznie, możliwe, że zwłoki były mu do czegoś potrzebne - dodaje. Według psychologów, Kajetan Poznański to z pewnością człowiek z zaburzeniami, kierujący się chorą fascynacją. Możliwe, że brak konsekwencji w zacieraniu śladów, to objaw chęci przyznania się do dokonanej zbrodni. (Świat się Kręci/TVP)
 • Kulisy strasznej zbrodni. Ojciec zabił swoje dzieci

  Amerykanie nie mogą wyjść z szoku. Jeszcze nie otrząsnęli się po medialnych doniesieniach o 24-letniej dzieciobójczyni, która udusiła swojego synka i córkę, a już wydarzyła się kolejna tragedia. Timothy Jones z Karoliny Południowej niedawno rozwiódł się z żoną. Na zmianę sprawowali opiekę nad piątką swoich dzieci. Pod koniec sierpnia kobieta, zaalarmowana brakiem kontaktu z byłym małżonkiem, który wcześniej zabrał maluchy do siebie, powiadomiła policję o jego zniknięciu. Funkcjonariusze rozpoczęli akcję poszukiwawczą, która objęła pięć stanów. Przez wiele dni o Jonesie nic nie było wiadomo - aż wreszcie podczas rutynowej kontroli drogowej policjanci z Missisipi zatrzymali dziwnie zachowującego się mężczyznę. W jego samochodzie znaleźli ślady krwi i dziecięce ubrania... Tragiczny finał tej historii rozegrał się nieopodal jednej z autostrad w Alabamie, w ustronnym miejscu, do którego Jones doprowadził policjantów. Znaleziono tam pięć plastikowych worków na śmieci, a w nich ludzkie szczątki...
 • 24-latka zamordowała swoje dzieci. Szokująca zbrodnia

  Od ponad doby Ameryka żyje doniesieniami o szokującej zbrodni, do której doszło w miejscowości Cheverly w stanie Maryland. 24-letnia Sonya Spoon udusiła dwójkę swoich dzieci: trzyletnią córeczkę i rocznego synka. Dzieci dawały jeszcze oznaki życia, kiedy znalazła je policja. Niestety, mimo natychmiastowego przewiezienia do szpitala, nie udało się ich uratować. Sąsiedzi 24-latki są wstrząśnięci makabrycznym zajściem. Jak mówią, w zachowaniu kobiety nie widzieli niczego niepokojącego. Spoon przyznała się śledczym do popełnienia strasznego czynu, jej motywy wciąż jednak pozostają nieznane.
 • Mąż ukamienowanej Pakistanki sam okazał się... mordercą!

  Kilka dni temu świat obiegła bulwersująca wiadomość o ukamienowaniu ciężarnej Pakistanki. 25-letnia Farzana została zabita przez członków swojej rodziny. Wśród blisko 20 oprawców byli jej ojciec i bracia. Wymierzyli jej oni "sprawiedliwość" za to, że poślubiła - wbrew ich woli - 45-letniego Mohammeda Ikbala. Wcześniej Farzana była zaręczona ze swoim kuzynem. Ojciec kobiety wytoczył zięciowi proces, oskarżając go o uprowadzenie córki. Małżonkowie mieli zeznać przed sądem, że Farzana wstąpiła w związek małżeński z Mohammedem z własnej, nieprzymuszonej woli. Nie zdążyli - zostali zaatakowani kamieniami i cegłami przed budynkiem sądu w Lahore. W tej szokującej sprawie jest jeszcze jeden wątek – w 2009 r. Mohammed Ikbal zabił podczas kłótni swoją pierwszą żonę. Stanął przed sądem, ale oskarżenie zostało oddalone, ponieważ mężczyzna uzyskał przebaczenie od bliskich ofiary... Pakistan zajmuje jedno z czołowych miejsc na niechlubnej liście krajów, w których przemoc wobec kobiet jest ogromnym problemem społecznym. Tylko w 2013 r. ofiarą tak zwanego „honorowego zabójstwa” padło tam 869 kobiet, które – w mniemaniu swoich krewnych – „splamiły honor rodziny”.