zboża

Artykuły - Zboża (166)

 • Na rynkach towarowych obawy przed inflacją

  Na rynkach towarowych obawy przed inflacją

  W pierwszym tygodniu czerwca sytuacja na rynkach towarowych była zróżnicowana: w odniesieniu do nabywców zarówno metali szlachetnych, jak i przemysłowych, pojawiło się chwilowe zmęczenie, zyskały natomiast zboża, a w szczególności energia. W ujęciu ogólnym indeks towarowy Bloomberg odnotował kolejne dziesięcioletnie maksimum pomimo obaw, że lepsze, niż przewidywano dane makroekonomiczne dotyczące nadmiernie pobudzanej gospodarki amerykańskiej mogą skłonić Rezerwę Federalną do poruszenia tematu ograniczania wsparcia.
 • Izba Zbożowo-Paszowa: Rolnicy nie chcą sprzedawać zbóż

  Izba Zbożowo-Paszowa: Rolnicy nie chcą sprzedawać zbóż

  Polscy rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zboża, na rynku w dalszym ciągu występują spore rozbieżności między cenami żądanymi przez rolników, a cenami oferowanymi przez kupujących - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Ceny zbóż na rynku wewnętrznym kształtują się obecnie powyżej parytetu eksportowego.
 • Drożeje chleb. Powodem jest wzrost ceny energii!

  Drożeje chleb. Powodem jest wzrost ceny energii!

  W ciągu czterech lat cena najpopularniejszego chleba wzrosła prawie o 30 proc. Powodem tak znaczących podwyżek nie jest rosnąca cena zboża - tłumaczą eksperci.
 • GUS podliczył tegoroczne zbiory, są wyższe niż w przed rokiem

  GUS podliczył tegoroczne zbiory, są wyższe niż w przed rokiem

  Jak wynika z danych GUS, w tym roku w Polsce zbiory zbóż wyniosą 33,3 mln ton, tj. o 15 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych - wynika z przedwynikowego szacunku.
 • GUS: Plony w Polsce uratował deszcz!

  GUS: Plony w Polsce uratował deszcz!

  Według wstępnego szacunku GUS, zbiory zbóż w Polsce z mieszankami zbożowymi mogą wynieść ok. 27,9 mln t, czyli o 11 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Ma być też więcej warzyw gruntowych i niektórych owoców.
 • Wyższe zbiory zbóż, znaczny spadek zbiorów owoców

  Wyższe zbiory zbóż, znaczny spadek zbiorów owoców

  Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami wstępnie szacuje się na ok. 24,6 mln t, tj. o ok. 8 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z drzew mogą być o ok. 25 proc. niższe od rekordowych z ub.r. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.
 • Chudy rok 2018 dla naszych rolników

  Chudy rok 2018 dla naszych rolników

  Zdaniem blisko połowy polskich rolników, rok 2018 był gorszy od 2017 pod względem warunków produkcji. Rolnicy raportują niższe plony i wysokie koszty prowadzenia działalności. Nastroje pozostają umiarkowane. Zarobić w minionym roku udało się raptem 29,9 proc. rolników. 30,7 proc. zakończyło rok "pod kreską", a 39,4 proc. wyszło na zero - wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas.
 • Izba Zbożowo-Paszowa: Zastój w handlu zbożem

  Izba Zbożowo-Paszowa: Zastój w handlu zbożem

  Rolnicy nie chcą sprzedawać zboża, dlatego przetwórcy kupują ziarno głównie od firm handlowych - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Zdaniem tej organizacji, rolnicy raczej nie powinni liczyć na wzrost cen ziarna.