zbiory

Artykuły - Zbiory (64)

 • Chudy rok 2018 dla naszych rolników

  Chudy rok 2018 dla naszych rolników

  Zdaniem blisko połowy polskich rolników, rok 2018 był gorszy od 2017 pod względem warunków produkcji. Rolnicy raportują niższe plony i wysokie koszty prowadzenia działalności. Nastroje pozostają umiarkowane. Zarobić w minionym roku udało się raptem 29,9 proc. rolników. 30,7 proc. zakończyło rok "pod kreską", a 39,4 proc. wyszło na zero - wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas.
 • Rolnicy: Żywność może podrożeć o 80 proc.

  Rolnicy: Żywność może podrożeć o 80 proc.

  Bochenek chleba za 8 -10 zł, mięso droższe o 30 - 40 proc.? To nie scenariusz stanu wyjątkowego, tylko prognozy branży. Wszystko przez suszę i ASF.
 • Kampania resortu rolnictwa - Polska smakuje na targach

  Kampania resortu rolnictwa - Polska smakuje na targach

  Ministerstwo Rolnictwa przeprowadzi kampanię promocyjno-informacyjną dotyczącą zwiększenia popytu na owoce i warzywa sezonowe. W największych polskich miastach zorganizowanych zostanie dziesięć wakacyjnych targów owocowo-warzywnych - poinformował resort.
 • Szykują się rekordowe zbiory jabłek

  Szykują się rekordowe zbiory jabłek

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej. W tym roku zapowiadają się rekordowe zbiory, sięgające nawet 5 mln ton. Sadowników czekają koszmarne zbiory?
 • "Puls Biznesu": mięso, mleko i frytki zagrożone suszą

  "Puls Biznesu": mięso, mleko i frytki zagrożone suszą

  Niemcy ubijają krowy, bo brakuje paszy. My na razie mamy zapasy, ale rolny rynek i tak się zachwieje. A frytki? Będą krótsze - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
 • Zbiory owoców najwyższe w historii mimo suszy

  Zbiory owoców najwyższe w historii mimo suszy

  GUS opublikował dzisiaj wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych. Pozwala on wstępnie ocenić rozmiar strat, jakie wyrządziła tegoroczna susza. Najsilniejszy spadek produkcji zostanie odnotowany w przypadku rzepaku i rzepiku (-16% r/r) oraz zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (-14% r/r).
 • Naukowcy chcą stworzyć rośliny odporne na suszę

  Naukowcy chcą stworzyć rośliny odporne na suszę

  Stosując tradycyjne metody modyfikacji genetycznej, czyli dobór takich mikroorganizmów, które mogą żyć w symbiozie, można stworzyć rośliny odporniejsze na suszę, choroby lub zapewniające lepsze plony. Pomogą w tym specjalnie wyselekcjonowane odmiany grzybów oraz bakterii. Analitycy Invant Research szacują, że do 2025 r. wartość rynku efektywnych mikroorganizmów wzrośnie do 24 mln dol przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 8,8 proc.
 • Susza może podbić nam ceny

  Susza może podbić nam ceny

  Rząd ma zamiar pomóc rolnikom w związku z suszą i nie chce zostawiać ich samym sobie - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. Dodał, że w tym roku straty mogą okazać się bardzo znaczne.
 • Rekordowe zbiory wiosennego miodu

  Rekordowe zbiory wiosennego miodu

  Od 8 do 13 kg miodów wiosennych z ula zebrali w tym roku pszczelarze na Podkarpaciu. "Zadecydowała o tym sprzyjająca pogoda" - powiedział w piątek PAP prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.
 • Prezydent podpisał ustawę w sprawie umowy o pracę pomocnika rolnika

  Prezydent podpisał ustawę w sprawie umowy o pracę pomocnika rolnika

  ​Prezydent podpisał ustawę dotyczącą pomocy przy zbiorach, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.

Filmy - Zbiory (1)

 • Praca marzeń? 1300 euro, słoneczna Italia...

  W ogarniętych kryzysem Włoszech praca jest towarem deficytowym. Nieoczekiwanie jednak z pomocą bezrobotnym "mieszczuchom", którzy musieli pożegnać się z korporacyjnymi posadami, pospieszył... związek rolników z regionu Oltrepo Pavese, słynącego z produkcji wyśmienitych win. Zamiast zatrudniać pracowników z zagranicy, właściciele tamtejszych winnic zakontraktowują na czas zbiorów swoich rodaków: byłych urzędników, bankowców, kelnerów... Płaca wynosi 1300 euro miesięcznie. W tej sytuacji Włosi, którzy niegdyś uważali pracę fizyczną za niegodne zajęcie, ochoczo biorą się do roboty! Niektórzy myślą nawet o tym, by na dobre poświęcić się pracy na roli...