zbiory

Artykuły - Zbiory (187)

 • Ukraina – spichlerz coraz bardziej pusty

  Ukraina – spichlerz coraz bardziej pusty

  ​Wybrany przez Ukrainę model rolnictwa zdominowany przez przedsiębiorstwa gospodarujące na setkach tysięcy hektarów przegrywa ze zmianami klimatu, a w Kijowie przestrzegają przed możliwymi brakami żywności w niegdysiejszym spichlerzu Europy.
 • GUS podliczył tegoroczne zbiory, są wyższe niż w przed rokiem

  GUS podliczył tegoroczne zbiory, są wyższe niż w przed rokiem

  Jak wynika z danych GUS, w tym roku w Polsce zbiory zbóż wyniosą 33,3 mln ton, tj. o 15 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych - wynika z przedwynikowego szacunku.
 • GUS: Plony w Polsce uratował deszcz!

  GUS: Plony w Polsce uratował deszcz!

  Według wstępnego szacunku GUS, zbiory zbóż w Polsce z mieszankami zbożowymi mogą wynieść ok. 27,9 mln t, czyli o 11 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Ma być też więcej warzyw gruntowych i niektórych owoców.
 • Unia Owocowa bije na alarm zagrożone jabłka i gruszki w całej UE

  Unia Owocowa bije na alarm zagrożone jabłka i gruszki w całej UE

  Coraz niższa rentowność i spadek konsumpcji znacznie utrudniają rozwój sektora jabłek i gruszek. Zagrożeniem dla tych polskich owoców jest rosnąca konkurencja ze strony m.in. owoców jagodowych czy egzotycznych - wskazuje Stowarzyszenie Unia Owocowa.
 • GIS: Nowy obowiązek dla pracowników sezonowych

  GIS: Nowy obowiązek dla pracowników sezonowych

  ​Główny Inspektorat Sanitarny doprecyzował procedury zatrudnienia pracowników sezonowych z zagranicy. Pracownik taki, zatrudniony w rolnictwie, który jest ubezpieczony w KRUS, musi wykonać test na koronowirusa w systemie Drive Thru.
 • IERiGŻ: Zbiory ziemniaków mogą być o 11 proc. niższe

  IERiGŻ: Zbiory ziemniaków mogą być o 11 proc. niższe

  Tegoroczne zbiory ziemniaków szacowane są na około 6,7 mln t, czyli o 11 proc. mniej od zbiorów w roku 2018 - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w raporcie rynkowym.
 • Zbiory owoców w sadach o ok. 25 proc. niższe

  Zbiory owoców w sadach o ok. 25 proc. niższe

  Tegoroczne zbiory owoców z drzew w sadach są oceniane na niespełna 3,4 mln ton, czyli o blisko 25 proc. mniej od rekordowej produkcji w 2018 roku - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS).
 • GUS szacuje straty spowodowane przez suszę!

  GUS szacuje straty spowodowane przez suszę!

  GUS opublikował wczoraj wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych. Pozwala on wstępnie ocenić rozmiar strat, jakie wyrządziła tegoroczna susza. Szef resortu rolnictwa powiedział że susza objęła województwo lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, część mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, a także enklawy w innych województwach. Zdaniem ministra, susza nie jest tak dramatyczna, jak w zeszłym roku, kiedy susza wystąpiła w całym kraju.
 • Wyższe zbiory zbóż, znaczny spadek zbiorów owoców

  Wyższe zbiory zbóż, znaczny spadek zbiorów owoców

  Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami wstępnie szacuje się na ok. 24,6 mln t, tj. o ok. 8 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z drzew mogą być o ok. 25 proc. niższe od rekordowych z ub.r. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.
 • Chudy rok 2018 dla naszych rolników

  Chudy rok 2018 dla naszych rolników

  Zdaniem blisko połowy polskich rolników, rok 2018 był gorszy od 2017 pod względem warunków produkcji. Rolnicy raportują niższe plony i wysokie koszty prowadzenia działalności. Nastroje pozostają umiarkowane. Zarobić w minionym roku udało się raptem 29,9 proc. rolników. 30,7 proc. zakończyło rok "pod kreską", a 39,4 proc. wyszło na zero - wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas.

Filmy - Zbiory (4)

 • "Wydarzenia": Nawet kilkaset złotych zarobku dziennie. W polskich lasach trwają zbiory szyszek

  Kiedy przychodzi zima, biorą sprzęt i jadą do lasu. Zarobek to nawet kilkaset złotych dziennie. W polskich lasach trwają "szyszkowe" zbiory. Praca jest niebezpieczna, bo zbieracze muszą wchodzić na korony drzew, by zdobyć cenne szyszki.
 • "Wydarzenia": Nawet kilkaset złotych zarobku dziennie. W polskich lasach trwają zbiory szyszek

  Kiedy przychodzi zima, biorą sprzęt i jadą do lasu. Zarobek to nawet kilkaset złotych dziennie. W polskich lasach trwają "szyszkowe" zbiory. Praca jest niebezpieczna, bo zbieracze muszą wchodzić na korony drzew, by zdobyć cenne szyszki.
 • Mężczyzna pokazuje, jak zbiera się selery naciowe. Robi to z uśmiechem!

  Pewien robotnik, pracujący przy zbiorze selera naciowego w Izraelu, pochwalił się swoimi umiejętnościami. W wyjątkowo sprawny i szybki sposób wyciąga z ziemi, przycina i odkłada na taśmę dojrzałe warzywa. A jakby tego było mało, robi to z szerokim uśmiechem!
 • Praca marzeń? 1300 euro, słoneczna Italia...

  W ogarniętych kryzysem Włoszech praca jest towarem deficytowym. Nieoczekiwanie jednak z pomocą bezrobotnym "mieszczuchom", którzy musieli pożegnać się z korporacyjnymi posadami, pospieszył... związek rolników z regionu Oltrepo Pavese, słynącego z produkcji wyśmienitych win. Zamiast zatrudniać pracowników z zagranicy, właściciele tamtejszych winnic zakontraktowują na czas zbiorów swoich rodaków: byłych urzędników, bankowców, kelnerów... Płaca wynosi 1300 euro miesięcznie. W tej sytuacji Włosi, którzy niegdyś uważali pracę fizyczną za niegodne zajęcie, ochoczo biorą się do roboty! Niektórzy myślą nawet o tym, by na dobre poświęcić się pracy na roli...