zawodówka

Artykuły - Zawodówka (13)

 • Technik elektromobilności - pierwsza taka klasa w Polsce

  Technik elektromobilności - pierwsza taka klasa w Polsce

  W dniu 5 czerwca 2018 roku Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II ( ZZSP) w Zgierzu, otrzymał pozytywną decyzję od Ministerstwa Edukacji Narodowej, na prowadzenie kształcenia w zawodzie technik elektromobilności.
 • Erasmus+ - jesteśmy liderem w Europie!

  Erasmus+ - jesteśmy liderem w Europie!

  W Polsce z programów stypendialnych Erasmus+ skorzystało dotychczas 180 tys. osób. Co roku na takie stypendium za granicę wyjeżdża średnio 14 tys. Polaków. W sektorze kształcenia zawodowego jesteśmy liderem - polscy uczniowie stanowią ponad 15 proc. wyjeżdżających.
 • Oferty zawodówek niedopasowane do rynku pracy

  Oferty zawodówek niedopasowane do rynku pracy

  System szkolnictwa zawodowego nie jest skuteczny; mimo iż na rynku brakuje fachowców, to 41 proc. absolwentów zawodówek nie znajduje zatrudnienia, głównie z powodu niedopasowania oferty szkół do potrzeb rynku pracy - stwierdza ostatni raport NIK.
 • Dzisiejsza propozycja szkół nie odpowiada na potrzeby rynku pracy?

  Dzisiejsza propozycja szkół nie odpowiada na potrzeby rynku pracy?

  Rząd i władze samorządowe uruchamiają programy, które mają skłonić młodych Polaków do wybierania szkół zawodowych. Jednak problem niedopasowania systemu edukacji do potrzeb polskich pracodawców pracy pozostaje wciąż aktualny.
 • Co się dzieje z polskimi zawodówkami?

  Co się dzieje z polskimi zawodówkami?

  Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z października 2014 roku stopa bezrobocia w Polsce waha się w okolicach około 11,3 %, a w urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad milion siedemset bezrobotnych. Jednocześnie, jak informują pracownicy firm rekrutacyjnych, coraz trudniej znaleźć specjalistów z wykształceniem zawodowym, których kwalifikacje pozwalają na zatrudnienie w określonych sektorach. Dlaczego? Bo ich po prostu nie ma.
 • Zawodowcy wypełnią deficyt pracowników

  Zawodowcy wypełnią deficyt pracowników

  Zaczynający się dziś rok szkolny 2014/2015 będzie "Rokiem szkoły zawodowców" - ogłosiła Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej.
 • Szkoła, kuźnia niewolników

  Szkoła, kuźnia niewolników

  Polska szkoła nie potrzebuje reform. Najlepiej w Europie kształci szczury, pragnące dać się zaprząc w korporacyjne uprzęże. Dlatego nie należy jej zmieniać, tylko zrównać z ziemią. A na zgliszczach zbudować nowy system, który zamiast szkolić niewolników, zaciekawi młodych światem.
 • Zawodówki obniżają bezrobocie

  Zawodówki obniżają bezrobocie

  Najmniej osób bez pracy jest w tych województwach, w których najwięcej ludzi ma wykształcenie zasadnicze zawodowe. Najlepszy przykład to Wielkopolska i Śląsk, gdzie ceni się posiadanie konkretnego fachu.
 • Wykwalifikowani fachowcy poszukiwani!

  Wykwalifikowani fachowcy poszukiwani!

  Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na przestrzeni ostatnich dwóch dekad liczba studentów w Polsce wzrosła z 403 tysięcy do niemal dwóch milionów. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje 470 uczelni i ponad 200 kierunków studiów. Badania wykazują, że najwięcej absolwentów kończy kierunki ekonomiczne, administracyjne i pedagogiczne.
 • Wicepremier zapowiada powrót zawodówek

  Wicepremier zapowiada powrót zawodówek

  Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział w środę utrzymanie miejsc pracy w górnictwie, mimo zmniejszającego się wydobycia węgla. Z danych spółek węglowych wynika, że nie planują one zwolnień, ale mogą przyjąć do pracy mniej osób, niż odejdzie na emerytury.