zawodowe

Artykuły - Zawodowe (417)

 • KGHM porozumiał się ze związkiem zawodowym w Sierra Gorda

  KGHM porozumiał się ze związkiem zawodowym w Sierra Gorda

  KGHM oraz związek zawodowy reprezentujący pracowników w chilijskiej kopalni Sierra Gorda osiągnęli porozumienie - poinformowała Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny KGHM ds. komunikacji. Jak podała, związek przyjął w głosowaniu przedstawione przez firmę rozwiązania, ale nie doszło jeszcze do podpisania umowy.
 • Szkolnictwo zawodowe odzyskuje prestiż. Naukę w zawodówce lub technikum kontynuuje prawie połowa gimnazjalistów

  Szkolnictwo zawodowe odzyskuje prestiż. Naukę w zawodówce lub technikum kontynuuje prawie połowa gimnazjalistów

  Szkoły zawodowe stają się coraz popularniejsze. W ubiegłym roku 49 proc. gimnazjalistów kontynuowało naukę w placówce zawodowej albo technikum. Po ukończeniu tego rodzaju edukacji aż 98,4 proc. pracuje, z czego prawie połowa - w wyuczonym zawodzie. Emigrację zarobkową rozważa coraz mniej absolwentów.
 • Związki zawodowe weszły w spór z Bankiem BPH

  Związki zawodowe weszły w spór z Bankiem BPH

  Dwa z pięciu związków zawodowych działających w Banku BPH weszły w spór z pracodawcą. Spór jest konsekwencją żądań dotyczących warunków zwolnień grupowych oraz przekazywania oddziałów banku do franczyzobiorców. Akcje BPH spadły na zamknięciu notowań GPW o 2,8 proc. do 30,90 zł.
 • Związki zawodowe wspólnie za odrzuceniem polityki klimatycznej UE

  Związki zawodowe wspólnie za odrzuceniem polityki klimatycznej UE

  Trzy centrale związkowe - OPZZ, NSZZ Solidarność i FZZ domagają się, by Polska odrzuciła projekt Komisji Europejskiej zaostrzający politykę klimatyczną UE. Przekonują, że wejście pakietu w życie tylko w Polsce zwiększy bezrobocie o milion i podniesie ceny energii.
 • Nie będzie strajku na warszawskim Lotnisku Chopina

  Nie będzie strajku na warszawskim Lotnisku Chopina

  Związki zawodowe działające w Przedsiębiorstwie Państwowym Porty Lotnicze (PPL), które zarządza warszawskim Lotniskiem Chopina, porozumiały się z pracodawcą w sprawie restrukturyzacji. Oznacza to, że zapowiadany na 7 maja strajk na lotnisku się nie odbędzie.
 • Prof. B. Kudrycka: Za trzy lata podział uczelni na akademickie i zawodowe

  Prof. B. Kudrycka: Za trzy lata podział uczelni na akademickie i zawodowe

  Już za trzy lata uczelnie wyższe będą się dzielić na akademickie i zawodowe. Podział wprowadza przyjęty przez rząd projekt zmian w Prawie o szkolnictwie wyższym. Szkoły będą musiały w tym czasie dostosować swoje programy odpowiednio do profilu kształcenia. W tych opracowaniu porogramów oraz prowadzeniu zajęć, szczególnie zawodowych, aktywny udział mają wziąć pracodawcy.
 • Związki zawodowe PKN Orlen zapowiadają spór zbiorowy ws. podwyżek płac

  Związki zawodowe PKN Orlen zapowiadają spór zbiorowy ws. podwyżek płac

  Siedem największych związków zawodowych PKN Orlen zapowiedziało wejście w spór zbiorowy, jeżeli zarząd spółki nie spełni postulatów, dotyczących podwyżek płac dla pracowników w 2013 r. Związki te zawiązały Wspólną Reprezentację Związkową (WRZ).
 • Protesty przeciwko umowie z pracodawcami w sprawie rynku pracy

  Protesty przeciwko umowie z pracodawcami w sprawie rynku pracy

  Francuskie lewicowe związki zawodowe CGT i FO przeprowadziły we wtorek demonstracje przeciwko porozumieniu głównych związków zawodowych z pracodawcami w sprawie reformy rynku pracy. Reforma ma uelastycznić rynek i ożywić gospodarkę kraju.
 • NSA: Szkolenia zawodowe prawników - wolne od VAT

  NSA: Szkolenia zawodowe prawników - wolne od VAT

  Szkolenia zawodowe prowadzone przez samorząd prawniczy są zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) - orzekł w czwartek NSA w wyroku dotyczącym radców wprawnych. To kolejny wyrok korzystny dla samorządów prawniczych.
 • Związki zawodowe nie składają broni

  Związki zawodowe nie składają broni

  - Nasza walka o prawa pracownicze nie zakończyła się z nowym rokiem - mówi przewodniczący NSZZ Solidarność. Piotr Duda podkreślił, że Komisja Krajowa Solidarności założenia dotyczące tej walki przedstawi 24 stycznia. Jest o co walczyć a strajki to tylko kwestia czasu - mówi Piotr Duda. Dodaje, że nie jest zakończona walka z podwyższeniem wieku emerytalnego, wniosek związku w tej sprawie jest w Trybunale Konstytucyjnym. Nie jest też zakończona walka z tak zwanymi umowami śmieciowymi oraz walka o zwiększenie środków z Funduszu Pracy na zwalczanie bezrobocia.