zawód

Artykuły - Zawód (241)

 • Coraz większa konkurencja w wolnych zawodach. Jak przetrwać na brutalnym rynku?

  Coraz większa konkurencja w wolnych zawodach. Jak przetrwać na brutalnym rynku?

  Konkurencja wśród np. prawników, architektów, księgowych lub tłumaczy jest ogromna. Ale przedstawiciele wolnych zawodów udowadniają, że w takich warunkach i tak można z powodzeniem rozwijać własną działalność.
 • Nasz fiskus uderza podatkiem w kolejny zawód. VAT dla komorników

  Nasz fiskus uderza podatkiem w kolejny zawód. VAT dla komorników

  Wiceminister finansów Jarosław Neneman poinformował, że komornicy zostaną objęci VAT-em. Od 2004 r. nie płacili tego podatku.
 • Projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

  Ułatwienie cudzoziemcom wykonywania w Polsce zawodów pielęgniarki i położnej oraz doprecyzowanie wyposażenia szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej - zakłada projekt noweli ustawy, który został skierowany do dalszych prac w podkomisji.
 • Zawód unikatowy i nie dla każdego

  Zawód unikatowy i nie dla każdego

  ​Mediator to zawód nieregulowany w Polsce specjalnymi wymogami odnośnie do licencji bądź wykształcenia. Nie jest to jednak praca dla każdego. Konieczna jest tu duża wiedza z zakresu prawa i psychologii, a przede wszystkim komunikatywność i odpowiednie predyspozycje psychiczne. Kto zatem może zostać profesjonalnym mediatorem?
 • Młodzież poznaje zawody dzięki praktykom!

  "Dzień przedsiębiorczości" już za tydzień. 2 kwietnia około 50 tysięcy uczniów będzie uczestniczyć w jednodniowych praktykach. Młodzi ludzie towarzyszyć będą profesjonalistom w ich miejscach pracy. Dzięki wolontariuszom z różnych firm i instytucji spróbują swoich sił w wymarzonych zawodach. 11. edycję tego programu objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
 • Żywa kula armatnia - najniebezpieczniejsza praca świata

  Żywa kula armatnia - najniebezpieczniejsza praca świata

  Słyszał o nich każdy, ale nie wszyscy wiedzą, że nie chodzi wyłącznie o bohaterów kreskówek. Ludzkie kule armatnie od ponad stu lat zadziwiają swoimi popisami widzów na całym świecie. Czy nadal jest to tak niebezpieczny zawód jak przed laty?
 • Najmniej opłacalne zawody w Polsce

  Żadna praca nie hańbi, ale czy każda się opłaca? Sprawdź, czy twój fach znajduje się na liście najgorzej opłacanych zawodów w Polsce. Są wśród nich prace, które dorywczo wykonują studenci i absolwenci.
 • Piękna blondynka za kierownicą tira. Polska Trucking Girl

  Piękna blondynka za kierownicą tira. Polska Trucking Girl

  Jeśli myślicie, że na polskich drogach widzieliście już wszystko, oraz że nic nie jest w stanie was zaskoczyć, to jesteście w błędzie. Bo jak nie popaść w osłupienie na widok niezwykle atrakcyjnej blondynki, byłej uczestniczki zawodów miss Podkarpacia, zasiadającej za kierownicą olbrzymiego tira? Poznajcie Iwonę Blecharczyk, która zamiast pracować w szkole poświęciła się swojej pasji i od jakiegoś czasu przemierza autostrady całej Europy swoją kilkunastotonową ciężarówką...
 • ​CBOS: Polacy coraz wyżej cenią zawody oparte na pracy fizycznej

  Coraz większym prestiżem cieszą się wśród Polaków profesje oparte na pracy fizycznej i kojarzone z przedsiębiorczością - najwyżej w badaniu CBOS oceniono zawód strażaka. Niezmiennie najniższe jest uznanie dla funkcji związanych z polityką i sprawowaniem władzy.
 • Niech premier zostanie ślusarzem

  Niech premier zostanie ślusarzem

  Politycy zmusili szkoły do gry według zasad rynku, więc niech się nie dziwią, że uczelnie się dostosowały. Jeśli zgłaszają się frajerzy gotowi płacić za studia fryzjerstwa ornamentalnego, to będą uczeni. Z Mirosławem Karwatem rozmawia Sylwia Czubkowska

Filmy - Zawód (11)

 • Pilot zdradza sekrety swojej pracy

  Dariusz Kulik jest pilotem samolotu pasażerskiego. Oprócz tego kręci krótkie filmy o tematyce lotniczej, które wrzuca do sieci. W swoich nagraniach zdradza sekrety pracy pilota, pokazuje, jak wygląda kokpit, czy należy bać się w samolocie turbulencji oraz wyjaśnia na czym polega lądowanie. Jak wyglądała jego droga do zostania pilotem? Co o jego pasji sądzi żona Stefania Kulik? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • J. Jeśman (SWPS): Wykładowcy już teraz przygotowują studentów do zawodów, które jeszcze nie istnieją

  Za 15 lat na rynku pracy poszukiwane będą m.in. osoby profesjonalnie zajmujące się projektowaniem śmieci i specjaliści od zarządzania śmiercią w sieci. W zawodach przyszłości cenione będą: umiejętność przystosowania się do nowych warunków, krytyczne myślenie oraz mobilność.
 • Najbardziej pożądane zawody w 2016 roku

  Nowy rok wiąże się z nowymi możliwościami, również na rynku pracy. Jak co roku, pojawiają się prognozy zapotrzebowania na pracowników. Komu więc w tym roku będzie łatwiej, a komu trudniej znaleźć pracę? O bezrobocie nie muszą obawiać się informatycy, pracownicy call center, pracownicy produkcyjni (tokarze, mechanicy, spawacze, itd.), kierowcy samochodów ciężarowych czy pracownicy z branży IT. Braku pracy mogą z kolei spodziewać się humaniści - ekonomiści, pedagodzy, historycy czy politolodzy. Czy maturzyści powinni brać takie przypuszczenia pod uwagę, wybierając kierunek studiów? - Jeżeli ktoś w tym roku zamierza iść na studia, to wiadomo kiedy je skończy. Tak daleko to już tylko górale są w stanie powiedzieć, jakie zawody będą intratne - powiedział konsultant biznesowy Miłosz Brzeziński. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Seksowny - czyli jaki?

  Zobacz, jak NIE odpowiedzieć na zadane pytanie - i wyjść z tego z klasą!