zatrudnienie w Polsce

Artykuły - Zatrudnienie w Polsce (24)

 • GUS: Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w grudniu 2020 r.

  GUS: Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w grudniu 2020 r.

  Dzisiejsze lepsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw sygnalizują lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy konsumpcji w IV kw. (-4,0 proc. r/r wobec 0,4 proc. w III kw.), a także ścieżki płac w całym 2021 r., jednak pełniejsza ocena tego ryzyka będzie możliwa dopiero po zaplanowanej na jutro publikacji danych o grudniowej sprzedaży detalicznej.
 • Zatrudnianie cudzoziemców do prac sezonowych

  Zatrudnianie cudzoziemców do prac sezonowych

  W okresie letnim wielu rolników korzysta z pracy cudzoziemców w ramach tzw. zezwolenia na pracę sezonową typu S. Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły zmiany w zakresie ważności zezwoleń. W związku z obecnym stanem epidemicznym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracowało wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych.
 • Polski pracodawca kusi benefitami pracowników z Ukrainy?

  Polski pracodawca kusi benefitami pracowników z Ukrainy?

  ​Obcokrajowcy, którzy przyjechali do pracy w Polsce, zwracają uwagę nie tylko na możliwość wyższego zarobku, ale także na atrakcyjność benefitów pozapłacowych oferowanych przez pracodawców. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie OTTO Work Force Polska prywatna opieka medyczna to najpopularniejszy i zarazem najbardziej pożądany dodatek do pensji wśród Ukraińców.
 • Polacy nie boją się utraty pracy

  Polacy nie boją się utraty pracy

  Aż 60 proc. ankietowanych Polaków uważa, że nową pracę znajdzie w czasie krótszym niż 3 miesiące - wynika z badań rynku pracy.
 • Główny Urząd Statystyczny podał dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w przedsiębiorstwach w marcu 2019 r.

  Główny Urząd Statystyczny podał dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w przedsiębiorstwach w marcu 2019 r.

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2019 roku wyniosło 5164,53 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 5,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • Zatrudnienie i wynagrodzenia w listopadzie zwyżkowały

  Zatrudnienie i wynagrodzenia w listopadzie zwyżkowały

  W listopadzie 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,0% r/r i wyniosło 6232,4 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,7% r/r i wyniosło 4966,61 zł.
 • Ukraińcy zarabiają coraz więcej

  Ukraińcy zarabiają coraz więcej

  Aż 75 proc. Ukraińców w Polsce zarabia powyżej 2,5 tys. złotych netto miesięcznie, a 15 proc. deklaruje kwotę powyżej 3,5 tys. zł miesięcznie - wynika z najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018”.
 • GUS podał dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w marcu

  GUS podał dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w marcu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu 2018 roku wyniosło 4886,56 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 6,7 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rdr wzrosło o 3,7 proc. vs konsensus wzrostu o 3,8 proc. i po wzroście o 3,7 proc.
 • GUS podał ważne dane z rynku pracy

  GUS podał ważne dane z rynku pracy

  Główny Urząd Statystyczny opublikował ważne odczyty z rynku pracy - dynamikę zatrudnienia i wynagrodzenia w październiku. Z danych wynika, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,4% r/r., natomiast wynagrodzenia w ciągu roku wzrosły aż o 7,4% i wyniosły 4574,35 zł.
 • Zatrudnienie, jak i płace znacznie przyspieszyły

  Zatrudnienie, jak i płace znacznie przyspieszyły

  Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że zatrudnienie ( w sierpniu br.) w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,6% r/r. Natomiast wynagrodzenia w ciągu roku poprawiły się o 6,6% i wyniosły 4492,63 zł. W naszej ocenie silne przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń w znacznym stopniu wynikało z efektów niskiej bazy sprzed roku związanych z przesunięciami premii w górnictwie.

Filmy - Zatrudnienie w Polsce (2)

 • Korzystne zmiany dotyczące zatrudnienia w polskich firmach

  We wrześniu zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło we wrześniu o 4,5 proc., licząc rok do roku. I wynosi 6 mln 30,8 tys. osób. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc.
 • Blisko połowa pracujących Polaków uważa, że zajmuje stanowisko niedopasowane do swoich umiejętności

  Wiele osób wykonuje pracę niedostosowaną do swoich umiejętności i kwalifikacji. Tak swoje stanowisko pracy postrzega 42 proc. pracowników – wynika z badania Work Monitor. Lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich może wpłynąć na poprawę wyników w firmie. To jednak wymaga od przedsiębiorców inwestycji nie tylko w poszukiwanie nowej kadry, lecz także w rozwój już zatrudnionych osób. – Do tej pory nie stosowano lub stosowano bardzo mało narzędzi, które wspomagają dobre zarządzanie pracownikami. Ze strony przedsiębiorstwa jest to proces, który pozwala skierować pracowników tam, gdzie najlepiej się czują i w czym najlepiej się sprawdzają – mówi gnacy Miedziński, prezes BPSC, firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem i zasobami ludzkimi. – Od wielu lat na Zachodzie stosuje się do tego specjalne oprogramowanie. Tam kierownicy czy dyrektorzy personalni nie zarządzają ludźmi za pomocą papierów i przekazywanych dyspozycji.