zastawka

Artykuły - Zastawka (5)

 • Harpun do leczenia serca

  Harpun do leczenia serca

  Operacja na otwartym sercu to niezwykle skomplikowany zabieg. I dla lekarzy, i dla pacjentów. Dzięki innowacyjnemu urządzeniu chirurgicznemu, tradycyjne operacje na otwartym sercu mogą odejść do lamusa.
 • RMF 24: Sensacyjne osiągnięcie francuskich kardiochirurgów

  RMF 24: Sensacyjne osiągnięcie francuskich kardiochirurgów

  ​Po raz pierwszy na świecie zastawka aorty została całkowicie wymieniona metodą endoskopową - bez otwierania klatki piersiowej - przez francuskich specjalistów. Tak zwane techniki małoinwazyjne stosowano dotąd tylko do wprowadzenia do organizmu pacjenta nowej zastawki, ale nie udawało się jednocześnie całkowicie usunąć zastawki wadliwej.
 • Sukces polskiej kardiochirurgii: Religa wszczepił… Religę

  Sukces polskiej kardiochirurgii: Religa wszczepił… Religę

  Pierwsza w Polsce, eksperymentalna operacja wszczepienia nowatorskiej protezy serca z rodziny, która będzie stosowana pod marką Religa Heart, odbyła się 26 czerwca w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie. Protezę wszczepiono 50-letniemu mężczyźnie ze skrajną niewydolnością serca.
 • Coraz bliżej konstrukcji polskiej biologicznej zastawki serca nowej generacji

  Coraz bliżej konstrukcji polskiej biologicznej zastawki serca nowej generacji

  Pomyślnie zakończył się kolejny etap prac nad nową generacją biologicznej zastawki serca prowadzonych przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. W badaniach na zwierzętach sprawdzane było bezpieczeństwo oraz jakość rozwiązań konstrukcyjnych zastawki.
 • Sztuczne serce made in Poland

  Sztuczne serce made in Poland

  Serce jest najważniejsze. Żaden inny organ nie ma tak dużego wpływu na organizm jak ten, nazywany "najdoskonalszą pompą w przyrodzie". Co jednak w sytuacji, kiedy serce zaczyna szwankować? W przypadku skrajnej niewydolności jedynym rozwiązaniem jest transplantacja lub zastosowanie protezy serca. Jedne z najbardziej zaawansowanych protez tworzy się w Polsce - w Pracowni Sztucznego Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu.