zasoby naturalne

Artykuły - Zasoby naturalne (16)

 • Ile jest warta Ukraina?

  Ile jest warta Ukraina?

  Ukraiński prezydent Wołodymyr Zelenski zapowiedział wprowadzenie "ekonomicznego paszportu Ukraińca" - programu, który da obywatelom Ukrainy udział w dochodach z zasobów naturalnych kraju. Ekonomiści zastanawiają się tymczasem, ile są one warte i jak sensownie je wykorzystać. Wartość czystych aktywów państwowych na Ukrainie przypadających na jednego mieszkańca to 78 tys. dolarów, w sumie 3,3 bln dolarów.
 • Wzrost ekonomiczny oznacza szkody dla planety

  Wzrost ekonomiczny oznacza szkody dla planety

  Według raportu sporządzonego na zlecenie brytyjskiego rządu, drastycznie spadły możliwości korzystania z zasobów naturalnych przez ludzkość w stosunku do 1992 r. Twórcy raportu wskazują na destrukcyjny wpływ wzrostu gospodarczego na przyrodę.
 • Norweskie surowce nadzieją dla Unii Europejskiej

  Norweskie surowce nadzieją dla Unii Europejskiej

  W Norwegii odkryto gigantyczne złoża rzadkich surowców, w tym fosfor, wanad i tytan. Powinno to uczynić UE bardziej niezależną.
 • Susza zagląda również do podziemi

  Susza zagląda również do podziemi

  Więcej informacji na stronie: www.pgi.gov.pl/psh Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w Polsce: http://www.pgi.gov.pl/psh/psh-2/aktualna-sytuacja-hydrogeologiczna.html Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych: http://www.pgi.gov.pl/psh/psh-2/aktualna-sytuacja-hydrogeologiczna.html Grafiki do pobrania: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/158263,,susza-stan-zagrozenia-nizowka-hydrogeologiczna-nowa-prognoza-panstwowej-sluzby-hydrogeologicznej-
 • Eksperci: Chcesz oszczędzać wodę, oszczędzaj żywność

  Eksperci: Chcesz oszczędzać wodę, oszczędzaj żywność

  Zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie, dlatego tak istotne jest prawidłowe zarządzanie nimi - podkreślają przedstawiciele projektu Klimada 2.0 przed obchodami Światowego Dnia Wody 22 marca. Przypominają, że w oszczędzaniu wody pomagają rozważne zakupy żywności.
 • Obowiązki środowiskowe przedsiębiorców w marcu

  Obowiązki środowiskowe przedsiębiorców w marcu

  Marzec to miesiąc, w którym wielu przedsiębiorców musi dopełnić formalności w związku z opłatami środowiskowymi. W tym czasie muszą dokonać rozliczeń z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska czy wprowadzania produktów do obrotu i gospodarki. Dla części sprawozdań podstawowym terminem do ich złożenia za poprzedni rok kalendarzowy jest 15 marca, a dla innych 31 marca.
 • Od dziś Niemcy zaczynają żyć na kreskę. Zasoby na ten rok już zużyte

  Od dziś Niemcy zaczynają żyć na kreskę. Zasoby na ten rok już zużyte

  Niemcy właśnie wyczerpały swoje zasoby naturalne na ten rok - obliczyła organizacja Global Footprint. Oznacza to, że 82 miliony mieszkańców Niemiec zaczyna teraz żyć kosztem przyszłych pokoleń i mieszkańców południowej części planety - informuje organizacja ochrony środowiska i rozwoju Germanwatch.
 • Jaka ryba na obiad?

  Jaka ryba na obiad?

  Około 30% światowych zasobów ryb jest przełowionych, a aż 60% poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Problem jest na tyle poważny, że bez podjęcia odpowiednich działań za 40 lat poławiane ryby mogą zniknąć z mórz i oceanów świata, a tym samym ze sklepów i naszych stołów. Kto może to zmienić i jak?
 • Wielki plan gospodarowania wodami dla Polski

  Wielki plan gospodarowania wodami dla Polski

  Trwają prace zmierzające do przygotowania i opublikowania drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami, które są podstawowymi dokumentami planistycznymi służącymi osiągnięciu dobrego stanu wszystkich wód.
 • Polityka Surowcowa Państwa - Polska ma wielkie zasoby

  Polityka Surowcowa Państwa - Polska ma wielkie zasoby

  Wczoraj w Ministerstwie Środowiska został zaprezentowany raport "Polityka Surowcowa Państwa - rozwój bogactwa regionów". Zdaniem Głównego Geologa Kraju, żadne państwo w Europie nie może pochwalić się takimi zasobami surowcowymi jak Polska - mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek.