zasiłek pielęgnacyjny

Artykuły - Zasiłek pielęgnacyjny (2)

 • Dzień 30 listopada przesądzi o płatności zasiłków w 2016 r.

  Dzień 30 listopada przesądzi o płatności zasiłków w 2016 r.

  Świadczenia pieniężne należne z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego wypłacane są odpowiednio przez upoważnionego do tego płatnika składek lub ZUS. O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2016 r., w którym nastąpi wiele zmian w zakresie ustalania prawa do świadczeń oraz ich wysokości, co do zasady zdecyduje ilość osób zgłoszonych przez danego płatnika do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada 2015 r. Przy czym uzyskanie uprawnień do wypłaty zasiłków, nie w każdym przypadku oznacza jej przejęcie z dniem 1 stycznia 2016 r.
 • 930 tysięcy osób otrzymujących zasiłki pójdzie do kontroli

  930 tysięcy osób otrzymujących zasiłki pójdzie do kontroli

  Jak poinformowała w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn, w przyszłym roku nastąpi pełna weryfikacja otrzymujących w Polsce zasiłki. Według minister z zasiłku korzysta obecnie 930 tys. osób.
 • Uprawnienia do zasiłku opiekuńczego na przełomie roku

  Uprawnienia do zasiłku opiekuńczego na przełomie roku

  Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym w razie konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Nie można jednak z niego korzystać dłużej niż przez określoną liczbę dni w roku kalendarzowym. Co prawda przekroczenie obowiązującego limitu skutkuje odmową prawa do świadczenia, ale tylko za okres do końca danego roku. Od 1 stycznia liczba należnych dni liczona jest bowiem od nowa, na poczet kolejnego roku.
 • Opiekunowie po orzeczeniu TK

  Opiekunowie po orzeczeniu TK

  Wczoraj TK badał zgodność z konstytucją dwóch kryteriów przyznawania świadczeń - wieku pojawienia się niepełnosprawności i dochodowego obowiązującego przy specjalnym zasiłku opiekuńczym.
 • Bardzo ważna zmiana! Zasiłki zostają przywrócone

  Bardzo ważna zmiana! Zasiłki zostają przywrócone

  Opiekunom osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i niesamodzielności zostaną przywrócone zasiłki pielęgnacyjne - poinformowała w czwartek wiceminister pracy Elżbieta Seredyn. Na skutek zmian, które weszły w życie w lipcu, wiele osób straciło do nich prawo.
 • Od 1 stycznia zmiany w systemie świadczeń pielęgnacyjnych

  Od 1 stycznia zmiany w systemie świadczeń pielęgnacyjnych

  1 stycznia zmieni się system świadczeń pielęgnacyjnych: zasiłek pielęgnacyjny będzie wyższy (620 zł) i będzie przysługiwał tylko rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, pojawi się nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy (520 zł).
 • Sejm przyjął ustawę wprowadzającą nowe świadczenia rodzinne

  Sejm przyjął ustawę wprowadzającą nowe świadczenia rodzinne

  Zasiłek pielęgnacyjny - 620 zł - tylko dla rodziców i najbliższych krewnych dzieci niepełnosprawnych oraz specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł - uzależniony od dochodu rodziny wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych uchwalona w piątek przed Sejm.
 • Sejm przyjął ustawę wprowadzającą nowe świadczenia rodzinne

  Sejm przyjął ustawę wprowadzającą nowe świadczenia rodzinne

  Zasiłek pielęgnacyjny - 620 zł - tylko dla rodziców i najbliższych krewnych dzieci niepełnosprawnych oraz specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł - uzależniony od dochodu rodziny wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych uchwalona w piątek przed Sejm.
 • "Gazeta Polska Codziennie": Mniej dla najbardziej potrzebujących

  Nie będzie podwyżki świadczeń pielęgnacyjnych dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny, choć obiecał to premier Donald Tusk jeszcze w kampanii wyborczej - alarmuje "Gazeta Polska Codziennie".
 • Gorzkie życie młodego cukrzyka

  Gorzkie życie młodego cukrzyka

  16-latek chorujący na cukrzycę trafia na komisję orzekającą o niepełnosprawności dla dorosłych i...traci zasiłek pielęgnacyjny, który do tej pory mu przysługiwał.