zarobki kobiet

Artykuły - Zarobki kobiet (25)

 • Zarobki kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia

  Zarobki kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia

  Mediana wynagrodzenia całkowitego kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia w 2019 roku wyniosła 4210 zł brutto. Mężczyźni zarabiali o 700 zł więcej niż kobiety. Luka płacowa wśród osób, które mają mniej niż 30 lat wynosiła 15,52 proc.
 • Zarobki kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia

  Zarobki kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia

  W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 48 219 osób przed 30. rokiem życia. Większość respondentów stanowili mężczyźni - 27 986 osób (55 proc.), podczas gdy respondentek było 23 061 (45 proc.). W niniejszym artykule pokazujemy, ile zarabiała każda z płci i jakie wystąpiły różnice pomiędzy nimi. Czy ich wynagrodzenie rosło z wiekiem?
 • Ile zarabiały kobiety w pierwszym roku pracy w 2019 r.

  Ile zarabiały kobiety w pierwszym roku pracy w 2019 r.

  W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2019 roku uczestniczyło 4319 kobiet posiadających maksymalnie roczny staż pracy. Zdecydowaną większość (70 proc.) stanowiły kobiety w wieku 18-25 lat. Najczęściej posiadanym wykształceniem było wyższe magisterskie (30 proc.), średnie pomaturalne oraz wyższe zawodowe (licencjackie/inżynierskie) - po 24 proc.
 • Kobiety wciąż gorzej opłacane niż mężczyźni

  Kobiety wciąż gorzej opłacane niż mężczyźni

  Mało elastyczny czas pracy, luka płacowa i nieuwzględnianie urlopów macierzyńskich w ścieżce kariery - to problemy, które wpływają na brak równości płci - wynika z “Raportu Klub Male Champions of Change - podsumowanie działań 2019 roku. Wybrane dobre praktyki firm członkowskich".
 • O ile więcej mężczyźni zarabiają od kobiet?

  O ile więcej mężczyźni zarabiają od kobiet?

  ​Mężczyźni wciąż zarabiają więcej niż kobiety. Ich wynagrodzenie jest prawie o 20 proc. wyższe niż płace pań. Także stawka godzinowa panów jest o jedną siódmą wyższa niż stawka kobiet.
 • UE: Kobiety wciąż na gorszej pozycji

  UE: Kobiety wciąż na gorszej pozycji

  Kobiety w Unii Europejskiej nadal zarabiają dużo mniej od mężczyzn i rzadziej zasiadają w zarządach firm. Niemki są na 12. miejscu, Polki - na 24.
 • Polki powinny zarabiać 1000 zł więcej? Ale są i dobre wieści

  Polki powinny zarabiać 1000 zł więcej? Ale są i dobre wieści

  ​Nowe wyniki raportu o pracy Polek pokazują, że 64 proc. kobiet jest zadowolonych ze swojej pracy, ale różowo nie jest. 64 proc. kobiet ankietowanych przez Sukces Pisany Szminką jest zadowolonych ze swojej pracy, ale tylko 27 proc. w pełni satysfakcjonuje to, co robią. Ponad jedna trzecia w ogóle nie jest zadowolona z kariery zawodowej. Aż 66 proc. kobiet uważa, że ich wynagrodzenie nie jest adekwatne do kompetencji i chciałoby dostać podwyżkę w wysokości min. 1000 zł na rękę.
 • Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy

  Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy

  Z najnowszego raportu ADP® „Workforce View in Europe 2019” wynika, że słabnie tolerancja pracowników wobec nierówności płac kobiet i mężczyzn. Niemal dwie trzecie polskich pracowników (62,2 proc.) przyznało, że rozważyłoby zmianę pracy, gdyby dowiedzieli się, że taka sytuacja ma miejsce w ich firmie. Najczęściej solidarność w tej płaszczyźnie wykazują kobiety - aż 75,2 proc. z nich zmieniłoby pracę ze względu na lukę płacową.
 • Dzień Równości Finansowej: Kobiety nadal pracują "za darmo" przez dwa miesiące

  Dzień Równości Finansowej: Kobiety nadal pracują "za darmo" przez dwa miesiące

  W 2018 r. Dzień Równości Wynagrodzeń na terenie Unii Europejskiej przypada na 3 listopada. Dzień ten oznacza symboliczny moment, w którym kobiety przestają otrzymywać wynagrodzenie porównywalne z ich kolegami. Od tej daty do końca roku pozostało jeszcze około 16 proc. rocznego czasu pracy - średnio właśnie o tyle mniej zarabiają kobiety w porównaniu do mężczyzn.
 • Kobiety liczą na elastyczny czas pracy

  Kobiety liczą na elastyczny czas pracy

  Obowiązki rodzinne sprawiają, że Polki pozostają nieaktywne zawodowo. Sytuację mógłby zmienić częściej stosowany elastyczny czas pracy – wynika z nowego raportu Deloitte „Ukryty potencjał polskiego rynku pracy. Kobiety nieaktywne zawodowo”.

Filmy - Zarobki kobiet (1)

 • Zarobki kobiet i stres mężczyzn

  Według badań amerykańscy mężczyźni uważają, że kobieta powinna wnosić do budżetu domowego około 40%; jeśli mniej – niektórzy mogą mieć żal, a jeśli więcej – czują się poniżeni. Jak w Polsce wyglądają relacje finansowe kobiet i mężczyzn? Czy mężczyzn stresują zarobki partnerek? O tym rozmawiali ekspertka ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet Katarzyna Pawlikowska oraz analityk i autor bloga ekonomicznego Paweł Cymcyk. (Dzień Dobry TVN/x-news)