zapora

Artykuły - Zapora (27)

 • Holandia: Budują sztuczną rzekę na tamie Afsluitdijk

  Holandia: Budują sztuczną rzekę na tamie Afsluitdijk

  Afsluitdijk jest ogromną zaporą wodną o długości 32 kilometrów, która została wybudowana w latach 1927-1932. Holendrzy zdecydowali się na tak wielką inwestycję, chcąc ochronić tereny przybrzeżne przed nawiedzającymi je często powodziami oraz móc pozyskać nowe tereny pod uprawy w wyniku osuszania ziemi. W wyniku powstania zapory zatoka morska Zuiderzee stała się słodkowodnym jeziorem IJseelmeer. Po dekadach funkcjonowania ogromnej tamy okazało się, że inwestycja przyniosła wiele szkód w ekosystemie. Holendrzy przystąpili do budowy sztucznej rzeki, która ma wspomóc migrację wielu gatunków ryb.
 • Ta inwestycja zagraża życiu milionów. Chiny nie widzą żadnego problemu

  Ta inwestycja zagraża życiu milionów. Chiny nie widzą żadnego problemu

  Na rzece Yarlung Zangbo, znanej bardziej jako Brahmaputra, powstanie olbrzymia konstrukcja, jakiej ludzkość jeszcze nie widziała. Mowa o tamie, która ma zostać wybudowana na terenie Tybetańskiego Okręgu Autonomicznego w Chinach. W rozpoczynającym się w tym roku XIV Planie Pięcioletnim została wpisana poza tamą także budowa elektrowni wodnej, która przebije trzykrotnie swoją mocą dotychczasową rekordzistkę, również chińską, elektrownię na Tamie Trzech Przełomów.
 • Chińczycy stworzą nową megazaporę

  Chińczycy stworzą nową megazaporę

  Chiny ogłosiły plany dotyczące budowy serii ogromnych zapór na rzece Yarlung Tsangpo. Nowa konstrukcja może potencjalnie przyćmić ogromną Zaporę Trzech Przełomów.
 • 235,4 mln zł wyniosą wydatki na budowę i utrzymanie zapory przed dzikami

  235,4 mln zł wyniosą wydatki na budowę i utrzymanie zapory przed dzikami

  235,4 mln zł wyniosą koszty budowy i utrzymania ogrodzenia przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy Polski. Inwestycja ma być realizowana w latach 2018-2020 i ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń.
 • Elektrownie wodne emitują ogromne ilości gazów cieplarnianych

  Elektrownie wodne emitują ogromne ilości gazów cieplarnianych

  Ludzkość dokłada wszelkich starań, by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla - wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest niewątpliwie jednym z lepszych pomysłów. Najnowsze badania pokazują jednak, że elektrownie wodne stosowane do pozyskiwania "czystej" energii w rzeczywistości uwalniają ogromne ilości gazów cieplarnianych.
 • "Lewitująca" woda na Zaporze Hoovera

  "Lewitująca" woda na Zaporze Hoovera

  Podczas wizyty na zaporze Hoovera można doświadczyć nietypowego zjawiska. Wylewana ze szczytu tamy woda wędruje w górę, a nie w dół. Jak to możliwe?
 • W Kongo powstanie największa elektrownia wodna na świecie

  W Kongo powstanie największa elektrownia wodna na świecie

  Gigantyczna elektrownia wodna na rzece Kongo wyprodukuje energię dla blisko połowy Afryki. Krytycy twierdzą jednak, że jej budowa doprowadzi do przesiedlenia ponad 60 tys. osób i zniszczy ekosystem.
 • Nowa zapora na Wiśle zwiększy bezpieczeństwo Polski

  Nowa zapora na Wiśle zwiększy bezpieczeństwo Polski

  Budowa drugiego stopnia wraz z elektrownią wodną na Wiśle, a docelowo postulowana przez ekspertów kaskada Dolnej Wisły znacząco zwiększą bezpieczeństwo energetyczne i przeciwpowodziowe. Budowa II stopnia wodnego w okolicach Ciechocinka mogłaby się rozpocząć w ciągu 3 lat od uzyskania prawomocnej decyzji środowiskowej. Jest ona bardzo ważna dla regionu Kujaw i Pomorza, którym przyniesie wiele korzyści gospodarczych i społecznych.
 • Największa taka budowla - możemy ją zwiedzać od dzisiaj

  Największa taka budowla - możemy ją zwiedzać od dzisiaj

  Zaporę i elektrownię wodną w Solinie w Bieszczadach, największą budowlę hydrologiczną w Polsce, turyści mogą zwiedzać już od dzisiaj. W jej wnętrzu znajduje się 2,5 km korytarzy; w ub. roku obiekt zwiedziło 36 tys. osób.
 • Wały propagandowe

  Wały propagandowe

  Potężne fortyfikacje znajdujące się na obu frontach II wojny światowej pełniły bardzo ważną funkcję propagandową.