zapalenie opon mózgowych

Artykuły - Zapalenie opon mózgowych (17)

 • Kąpiel w gorącym źródle kosztowała go życie

  Kąpiel w gorącym źródle kosztowała go życie

  Pewien chłopiec zmarł w wyniku infekcji groźnej ameby, której nabawił się podczas kąpieli w gorącym źródle.
 • Rzadki przypadek zakażenia amebą. Śmiertelność wynosi 98 proc.

  Rzadki przypadek zakażenia amebą. Śmiertelność wynosi 98 proc.

  29-letni mężczyzna z New Jersey zmarł na skutek zakażenia amebą Naegleria fowleri po wizycie w parku wodnym.
 • Przed zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych można się ochronić

  Przed zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych można się ochronić

  Tylko 14 proc. młodych mam wie, że meningokoki mogą wywoływać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. To potencjalnie śmiertelna choroba, która wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Na szczęście można się przed nią chronić z pomocą szczepień. Okazją do przypomnienia o tym jest Europejski Tydzień Szczepień (23-29 kwietnia).
 • Zjadł pomrowa. Doznał zapalenia mózgu

  Zjadł pomrowa. Doznał zapalenia mózgu

  ​Sam Ballard, nastoletni zawodnik rugby z Sydney nigdy nie zapomni nierozważnie podjętego zakładu. Dał się namówić do zjedzenia ogrodowego ślimaka. Był to olbrzymi błąd, bo w efekcie doznał porażenia czterokończynowego i pozostanie niepełnosprawnym do końca życia.
 • Niebezpieczne pyły

  Niebezpieczne pyły

  Burze piaskowe zwiększają ryzyko zapalenia opon mózgowych.
 • Uwaga na wirusowe zapalenie opon mózgowych

  Uwaga na wirusowe zapalenie opon mózgowych

  Ponad 90 osób zachorowało tylko w czerwcu i tylko w rejonie Białegostoku na wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - informuje "Rzeczpospolita". To kilkanaście razy więcej niż w całym zeszłym roku. W pozostałych regionach kraju od stycznia zanotowano zaledwie 14 przypadków choroby.
 • Śmiertelna epidemia w USA. Źródłem... lek przeciwbólowy

  W Stanach Zjednoczonych 12 osób zmarło na zapalenie opon mózgowych spowodowane skażeniem leku przeciwbólowego jednej z amerykańskich firm.
 • Polak ocalił życie przyszłemu arcybiskupowi Canterbury

  Abp Canterbury Rowan Williams podziękował w programie radia BBC Wales 101-letniemu dziś polskiemu lekarzowi za ocalenie przed laty życia. Przyszły zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, jako 4-letnie dziecko, zachorował na rzadką odmianę zapalenia opon mózgowych.
 • Meningokoki zagrażają także młodzieży

  Meningokoki zagrażają także młodzieży

  Jak podkreślają specjaliści, wywołujące zapalenie opon mózgowych i sepsę meningokoki mogą się przenosić poprzez pocałunek lub picie z jednej szklanki. Menigokoki zagrażają nie tylko dzieciom, ale i młodzieży.
 • Meningokoki zagrażają nie tylko dzieciom

  Wywołujące zapalenie opon mózgowych i sepsę meningokoki mogą się przenosić poprzez pocałunek lub picie z jednej szklanki. Wbrew powszechnej opinii zagrażają nie tylko dzieciom, ale także dorosłym - mówili we wtorek specjaliści podczas konferencji prasowej.

Filmy - Zapalenie opon mózgowych (1)

 • Zapalenie opon mózgowych – jak ustrzec przed tą chorobą swoje dziecko?

  Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą, która w bezpośredni sposób może zagrażać życiu. Najczęściej chorują dzieci, a najcięższe zachorowania wywoływane są przez bakterie, zwłaszcza meningokoki. O tym, czym właściwie jest inwazyjna choroba meningokokowa i jak możemy się przed nią bronić, rozmawiamy z lekarzem Łukaszem Durajskim, przewodniczącym Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.