zanieczyszczone powietrze

Artykuły - Zanieczyszczone powietrze (16)

 • Śmiercionośne powietrze nad Europą

  Śmiercionośne powietrze nad Europą

  W krajach UE co ósmy zgon ma związek z zanieczyszczeniem środowiska. Wygląda to groźnie, ale dawniej było jeszcze gorzej.
 • ​Mieszkańcy podkrakowskich gmin apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

  ​Mieszkańcy podkrakowskich gmin apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

  Anonimowi mieszkańcy podkrakowskich gmin zaapelowali we wtorek do wojewody i marszałka Małopolski o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze metropolii krakowskiej. Według adresatów "trudno stwierdzić, by ogłoszenie takiego stanu rozwiązało problem". Pismo anonimowych mieszkańców gmin Czernichowa, Niepołomic, Skawiny, Wieliczki, Zabierzowa trafiło do włodarzy województwa "w związku z utrzymującym się katastrofalnym stanem jakości powietrza, występującym wskutek spotęgowania destrukcyjnego wpływu niskiej emisji z przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa".
 • Smogowi liderzy - ranking polskich miast

  Smogowi liderzy - ranking polskich miast

  Od 11 października, kiedy weszły w życie ostrzejsze normy ostrzegania przed smogiem, w Polsce odnotowano cztery dni z przekroczeniem poziomu informowania i jeden dzień z alarmem smogowym - poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok.
 • Kolejny aktor kontra państwo w sprawie czystego powietrza

  Kolejny aktor kontra państwo w sprawie czystego powietrza

  W piątek w sądzie rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia ruszył proces wytoczony przez Lesława Żurka. Aktor pozwał Skarb Państwa i władze Warszawy za zanieczyszczone powietrze. Przed sądem powiedział: "Zrozumiałem, że do mojego organizmu dostaje się trucizna".
 • Bronię węgla!

  Bronię węgla!

  Polska ma problem z zanieczyszczeniem powietrzem. Przyczyny upatruje się w zależności polskiej energetyki od węgla. Tymczasem to paliwo wcale nie jest głównym sprawcą smogu w polskich miastach, a w dodatku może być czystym ekologicznie opałem.
 • Mieszkanka Zakopanego zaskarżyła Program ochrony powietrza

  Mieszkanka Zakopanego zaskarżyła Program ochrony powietrza

  Jolanta Sitarz-Wójcicka, aktywistka Podhalańskiego Alarmu Smogowego zaskarżyła w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie małopolski Program ochrony powietrza. Mieszkanka Zakopanego wspierana przez fundację Frank Bold oraz kancelarię radców prawnych Sanecki Kowalik Filipcova argumentuje, że program narusza m. in. prawo unijne.
 • WHO:Co czwarty zgon związany z zanieczyszczeniem środowiska

  WHO:Co czwarty zgon związany z zanieczyszczeniem środowiska

  12,6 mln zgonów w 2012 r., czyli jeden na cztery przypadki śmiertelne na świecie, związanych jest z zanieczyszczeniami środowiska - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To o połowę więcej niż 10 lat temu.
 • Konwersja dwutlenku węgla w metanol jest możliwa

  Konwersja dwutlenku węgla w metanol jest możliwa

  Naukowcy po raz pierwszy w historii zamienili wychwycony z powietrza dwutlenek węgla w metanol. To niezwykle cenne odkrycie, dzięki któremu otrzymujemy paliwo alternatywne dla paliw kopalnych.
 • Mamy nową ustawę antysmogową

  Mamy nową ustawę antysmogową

  Koniec palenia złym węglem. Samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów - zakłada tzw. ustawa antysmogowa uchwalona w tym tygodniu przez Sejm i Senat. Na konieczność walki z zanieczyszczeniami wskazywała Najwyższa Izba Kontroli, Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE.
 • Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze wśród państw UE

  Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze wśród państw UE

  Sześć największych miast w Polsce ma cztery razy bardziej zanieczyszczone powietrze niż 15 największych aglomeracji UE. Powodem są benzopireny i pyły pochodzące głównie z transportu i energetyki. Emisję szkodliwych substancji mogłyby zmniejszyć rozwój odnawialnych źródeł energii oraz wsparcie dla kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii i ciepła. To o prawie 30 proc. bardziej wydajny system niż osobna produkcja.