zanieczyszczenie

Artykuły - Zanieczyszczenie (26)

Filmy - Zanieczyszczenie (3)

  • "Polskie powietrze najgorsze w UE". Ekspert o zanieczyszczeniach nad Wisłą

    W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem w Europie - ostrzega Paweł Szypulski z Polskiej Zielonej Sieci. Jego zdaniem w kraju co roku w związku z zanieczyszczeniem powietrza powyżej 45 tys. osób. Jak zaznaczył, problem nie dotyczy jedynie podawanego często jako negatywny przykład Krakowa, ale całej Polski. - Nasze lokalne regulacje są deliatne dla różnego rodzaju trucicieli - diagnozuje. Dodał, że dopóki ludzie będą używać śmieci do ogrzewania domów, a instalacje nie zostaną wymienione na czystsze, niewiele się zmieni.
  • Kompromitacja gospodarza igrzysk 2016!

    W 2016 roku Rio de Janeiro będzie gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Tymczasem standardy czystości i higieny w tej brazylijskiej metropolii pozostawiają wiele do życzenia. Ekolodzy i biolodzy biją na alarm: w Rio jest tak brudno, że... zagraża to zdrowiu sportowców! Zatoka Guanabara, na której południowo-zachodnim brzegu leży Rio, ma być areną zmagań żeglarzy. Akwen jest jednak dramatycznie zanieczyszczony. Wpływają do niego ścieki z miasta. Wśród odpadów zalegających w zatoce są nie tylko śmieci małych gabarytów, jak plastikowe butelki, ale nawet pralki i materace. - Jeśli któryś z zawodników wpadnie tu do wody, może zachorować na żółtaczkę. Radzę sportowcom, aby zaszczepili się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Ta zatoka to jedna wielka latryna – dosadnie podsumowuje sytuację biolog Mario Moscatelli.
  • Zabija nas powietrze, którym oddychamy!

    Z tym problemem boryka się cała Europa. Nad wielkimi miastami zalegają toksyczne opary, które dostają się do naszych płuc. Wdychamy związki azotu, siarki, śmiertelnie niebezpieczne pyły PM 10... Winne są samochody, ale nie tylko. Według francuskich naukowców, zanieczyszczenie powietrza wpływa na obniżenie średniej długości życia jednego mieszkańca Paryża o około 6 miesięcy. Inne badania są jeszcze mniej optymistyczne. Strach pomyśleć, co będzie dalej - jakość powietrza nad europejskimi miastami systematycznie się pogarsza...