zamieszki na Ukrainie

Artykuły - Zamieszki na Ukrainie (260)

Filmy - Zamieszki na Ukrainie (43)

 • Zasadzka na ukraińskich żołnierzy pod Kramatorskiem

  Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o zasadzce na ukraińskich żołnierzy w wiosce Dmitrowka, 20 kilometrów od Kramatorska. Początkowo mówiono o sześciu ofiarach śmiertelnych, później liczba ta wzrosła do siedmiu. Ośmiu kolejnych wojskowych odniosło rany. Zasadzkę urządzili prorosyjscy separatyści, którzy z ukrycia ostrzelali kolumnę jednej z ukraińskich jednostek wojskowych. Miejsce, w którym doszło do ataku, robi przygnębiające wrażenie...
 • Secesja lub aneksja - co dalej ze wschodnią Ukrainą?

  Około 90 procent ukraińskich wyborców opowiedziało się za suwerennością ich regionów w kontrowersyjnych referendach, których nie uznaje ani Zachód, ani tymczasowy rząd Ukrainy. Według pierwszych danych, 89 procent tych, którzy oddali głosy w obwodzie donieckim i blisko 96 procent tych, którzy głosowali w sąsiednim obwodzie Ługańskim, opowiedziało się za suwerennością. W poniedziałek mieszkańcy Słowiańska z zadowoleniem przyjęli wynik głosowania. Organizatorzy referendów poinformowali, że ostateczny status regionów będzie omawiany później. Możliwości są dwie: secesja lub aneksja przez Rosję. Rząd Ukrainy i rządy zachodnie potępiły głosowanie i podkreśliły, że to naruszenie prawa międzynarodowego. Moskwę oskarżono o wzmacnianie niepokojów w regionie, aby mogła potem zaanektować więcej terytorium, tak jak zrobiono to wcześniej z Krymem.
 • Ukraina: Strzelanina w trakcie głosowania

  Wyborcy w dwóch powstańczych regionach Ukrainy oddawali głosy w referendum dotyczącym uznaniu ich za suwerenną republikę. Akcja ta została potępiona przez rząd centralny i pogłębiła jeszcze zamęt na wschodzie. Chociaż głosowanie w obwodzie donieckim i obwodzie Ługańskim przebiegało raczej spokojne, to jednak nie obyło się bez incydentów. Uzbrojeni mężczyźni - zidentyfikowani jako członkowie ukraińskiej straży narodowej - otworzyli ogień do tłumu zgromadzonego pod ratuszem w Krasnoarmijsku (obwód doniecki). Zdaniem separatystów, są ofiary śmiertelne. Nie wiadomo, jak wiele. Według Associated Press, na ziemi leżały dwie osoby. Ukraina oskarża Moskwę o podsycanie niepokojów na wschodzie. Minister spraw zagranicznych nazwał referenda "farsą”, ze którą czeka odpowiedzialność karna. USA i inne rządy zachodnie uznały te głosowania za pogwałcenie prawa międzynarodowego i podkreśliły, że nie uznają wyników.
 • Ukraina: Napięta sytuacja w Słowiańsku

  Prorosyjskie bojówki przeniosły się na obrzeża Słowiańska, pozostawiając kilka barykad w centrum tego wschodnio-ukraińskiego miasta. Wzmocniono barykady wokół budynku administracji regionalnej, który jest okupowany od tygodni. Tymczasem minister spraw wewnętrznych Ukrainy poinformował, że 30 członków prorosyjskich sił zginęło podczas operacji bezpieczeństwa, której celem było usunięcie antyrządowych oddziałów z miasta.