zamieszki na Ukrainie

Artykuły - Zamieszki na Ukrainie (260)

 • Prokuratura: Janukowycz rozpala waśnie i wspiera separatyzm

  Prokuratura: Janukowycz rozpala waśnie i wspiera separatyzm

  Prokuratura Generalna Ukrainy oceniła, że wtorkowe wystąpienie obalonego prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza w Rostowie nad Donem to prowokacja, której celem jest rozpalanie w kraju konfliktów na tle etnicznym.
 • Szwecja wyśle samolot obserwacyjny nad Ukrainę

  Szwecja wyśle samolot obserwacyjny nad Ukrainę

  Szwecja na wniosek strony ukraińskiej wyśle samolot, który wykona w czwartek lot obserwacyjny nad Ukrainą - zdecydował szwedzki rząd.
 • Krymscy Tatarzy: będziemy bronić swojej ojczyzny

  Krymscy Tatarzy: będziemy bronić swojej ojczyzny

  Krymscy Tatarzy będą bronić swojej ojczyzny, choć nie mają broni, a w składzie Ukrainy chcą pozostać, bo dąży ona do wolności i demokracji - powiedział rzecznik Duchowej Rady Muzułmanów Krymu Ajder Adżymambetow.
 • Chiny: Xi zaapelował do Obamy o polityczne rozwiązanie ws. Ukrainy

  Chiny: Xi zaapelował do Obamy o polityczne rozwiązanie ws. Ukrainy

  Prezydent Chin Xi Jinping zaapelował do przywódcy USA Baracka Obamy o poszukiwanie politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie; wezwał też wszystkie strony, by zachowały spokój i umiar - podało w poniedziałek MSZ w Pekinie.
 • Jaceniuk: Nie oddamy Rosji ani centymetra naszej ziemi

  Jaceniuk: Nie oddamy Rosji ani centymetra naszej ziemi

  Ukraina nie odda ani centymetra swojej ziemi Rosji - oświadczył w niedzielę w Kijowie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Rosyjskie wojska okupują od końca lutego należący do Ukrainy Krym.
 • Władze Autonomii Krymskiej wzmacniają granice Republiki

  Władze Autonomii Krymskiej wzmacniają granice Republiki

  Nieuznawane przez Kijów władze Autonomii Krymskiej, wzmacniają granice Republiki. W okolicach miasteczka Czonhar, na północy Krymu ustawiono już posterunki kontrolne.
 • Antyputinowskie szachy Gariego Kasparowa

  Antyputinowskie szachy Gariego Kasparowa

  Rosyjski opozycjonista i arcymistrz szachowy Gari Kasparow, uważany przez wielu za najlepszego szachistę wszech czasów, opublikował na swoim oficjalnym profilu w serwisie Twitter listę posunięć, które jego zdaniem w obecnej sytuacji kraje Zachodu powinny zastosować wobec putinowskiej Rosji.
 • Ukraina: Sytuacja ciągle się zaostrza

  Ukraina: Sytuacja ciągle się zaostrza

  Na Ukrainie zaobserwowano ruchy tamtejszych wojsk. Ukraiński resort obrony nie chce ujawniać, jaki jest cel tych działań. Jednocześnie Rosja zwiększa swoją obecność wojskową na Krymie.
 • Paweł Kukiz wspiera Ukrainę (teledysk "Doky zhyvut' ludy")

  Paweł Kukiz wspiera Ukrainę (teledysk "Doky zhyvut' ludy")

  Do sieci trafił wykonany w języku ukraińskim utwór "Doky zhyvut' ludy", który śpiewa Paweł Kukiz.
 • Rusłana uhonorowana przez Michelle Obamę

  Rusłana uhonorowana przez Michelle Obamę

  Ukraińska wokalistka i wolontariuszka Euromajdanu Rusłana Łyżyczko odebrała z rąk Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych Michelle Obamy Międzynarodową Nagrodę Dzielności Kobiet.

Filmy - Zamieszki na Ukrainie (43)

 • Zasadzka na ukraińskich żołnierzy pod Kramatorskiem

  Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o zasadzce na ukraińskich żołnierzy w wiosce Dmitrowka, 20 kilometrów od Kramatorska. Początkowo mówiono o sześciu ofiarach śmiertelnych, później liczba ta wzrosła do siedmiu. Ośmiu kolejnych wojskowych odniosło rany. Zasadzkę urządzili prorosyjscy separatyści, którzy z ukrycia ostrzelali kolumnę jednej z ukraińskich jednostek wojskowych. Miejsce, w którym doszło do ataku, robi przygnębiające wrażenie...
 • Secesja lub aneksja - co dalej ze wschodnią Ukrainą?

  Około 90 procent ukraińskich wyborców opowiedziało się za suwerennością ich regionów w kontrowersyjnych referendach, których nie uznaje ani Zachód, ani tymczasowy rząd Ukrainy. Według pierwszych danych, 89 procent tych, którzy oddali głosy w obwodzie donieckim i blisko 96 procent tych, którzy głosowali w sąsiednim obwodzie Ługańskim, opowiedziało się za suwerennością. W poniedziałek mieszkańcy Słowiańska z zadowoleniem przyjęli wynik głosowania. Organizatorzy referendów poinformowali, że ostateczny status regionów będzie omawiany później. Możliwości są dwie: secesja lub aneksja przez Rosję. Rząd Ukrainy i rządy zachodnie potępiły głosowanie i podkreśliły, że to naruszenie prawa międzynarodowego. Moskwę oskarżono o wzmacnianie niepokojów w regionie, aby mogła potem zaanektować więcej terytorium, tak jak zrobiono to wcześniej z Krymem.
 • Ukraina: Strzelanina w trakcie głosowania

  Wyborcy w dwóch powstańczych regionach Ukrainy oddawali głosy w referendum dotyczącym uznaniu ich za suwerenną republikę. Akcja ta została potępiona przez rząd centralny i pogłębiła jeszcze zamęt na wschodzie. Chociaż głosowanie w obwodzie donieckim i obwodzie Ługańskim przebiegało raczej spokojne, to jednak nie obyło się bez incydentów. Uzbrojeni mężczyźni - zidentyfikowani jako członkowie ukraińskiej straży narodowej - otworzyli ogień do tłumu zgromadzonego pod ratuszem w Krasnoarmijsku (obwód doniecki). Zdaniem separatystów, są ofiary śmiertelne. Nie wiadomo, jak wiele. Według Associated Press, na ziemi leżały dwie osoby. Ukraina oskarża Moskwę o podsycanie niepokojów na wschodzie. Minister spraw zagranicznych nazwał referenda "farsą”, ze którą czeka odpowiedzialność karna. USA i inne rządy zachodnie uznały te głosowania za pogwałcenie prawa międzynarodowego i podkreśliły, że nie uznają wyników.
 • Ukraina: Napięta sytuacja w Słowiańsku

  Prorosyjskie bojówki przeniosły się na obrzeża Słowiańska, pozostawiając kilka barykad w centrum tego wschodnio-ukraińskiego miasta. Wzmocniono barykady wokół budynku administracji regionalnej, który jest okupowany od tygodni. Tymczasem minister spraw wewnętrznych Ukrainy poinformował, że 30 członków prorosyjskich sił zginęło podczas operacji bezpieczeństwa, której celem było usunięcie antyrządowych oddziałów z miasta.