Zamek Książ

Artykuły - Zamek Książ (4)

 • 10 najpopularniejszych budynków na Dolnym Śląsku

  10 najpopularniejszych budynków na Dolnym Śląsku

  Dolny Śląsk to kraina geograficzna wciąż nieodkryta przez turystów. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Poniżej przedstawiamy jedynie crème de la crème budynków które można tam zobaczyć. Z pewnością są one gratką dla miłośników architektury.
 • Zamek Książ, perła Dolnego Śląska

  Zamek Książ, perła Dolnego Śląska

  Najbardziej znanym zabytkiem Wałbrzycha jest największy ze śląskich zamków- Książ. Powstały w XIII w. jako piastowska warownia, od 1509 r. należał do hrabiowskiej rodziny Hochbergów, którzy stworzyli potężną rezydencję reprezentującą wszystkie style aż do neoromanizmu. Z historią zamku wiąże się wiele tajemniczych legend, jedna z nich mówi, że to właśnie w okolicach Książa ukryty jest złoty pociąg. Nie wiadomo do czego miały posłużyć Hitlerowi podziemnia zamku, natomiast faktem jest, że to jedna z najczęściej odwiedzanych dolnośląskich atrakcji. W kompleksie znajduje się hotel i sklepy, a oferta zwidzania przystosowana jest do różnych oczekiwań klientów. Prowadzone są tam lekcje zamkowe, nocne zwiedzanie i inne wydarzenia, które przyciągają rzesze turystów. Jednoczesnie lasy dookoła obiektu są idealnym miejscem na odpoczynek.
 • Sensacje spod Książa: Ile w nich prawdy, a ile fikcji?

  Sensacje spod Książa: Ile w nich prawdy, a ile fikcji?

  Zdaniem powojennych dziennikarzy pod zamkiem Książ miały się mieścić podziemny parking samochodowy, resztki betonowych peronów i hitlerowskie sale konferencyjne...
 • W jednej walizce

  W jednej walizce

  Współcześni potomkowie starych polskich rodów przebojem wchodzą do showbiznesu. Nazwiska Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich przewijają się w rubrykach towarzyskich i newsach ekonomicznych. Młodzi arystokraci żyją, jak zwykli ludzie. Ci starsi, na imigracji, próbują stworzyć namiastkę dawnych czasów.

Filmy - Zamek Książ (2)

 • Jedyne takie miejsce w tej części Europy

  - Podziemia Zamku Książ to także miejsce badań naukowych. - Rejestrujemy tu trzęsienia ziemi z całej kuli ziemskiej - powiedział pracownik Polskiej Akademii Nauk Leopold Stępowski o sejsmometrach, które znajdują się w podziemiach zamku. – Oprócz laboratorium sejsmologicznego jest tu również laboratorium geodynamiczne, jedyne w tej części Europy – dodaje specjalista. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Podziemia zamku w czasie II wojny światowej

  - W czasie II wojny światowej Niemcy chcieli w tym miejscu wybudować jedną z reprezentatywnych kwater Hitlera, pod samym zamkiem najprawdopodobniej miał natomiast powstać schron - opowiadał przewodnik po zamku Janusz Majsner. – Te tunele nie zostały jednak ukończone, ponieważ Niemcom zabrakło na to czasu - dodaje. (Dzień Dobry TVN/x-news)