zamek

Artykuły - Zamek (152)

 • Frydlant- zamek na miarę!

  Frydlant- zamek na miarę!

  Nad niewielkim, choć wartym obejrzenia (choćby z racji eklektycznego ratusza i obronnego kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego) miastem u stóp Gór Izerskich wznosi się jeden z najliczniej odwiedzanych obiektów północnych Czech.
 • Kto w Polsce kupuje pałace?

  W Polsce znajduje się ponad 2 tys. pałaców i blisko 400 zamków. Od czasu do czasu pojawiają się oferty sprzedaży tych wyjątkowych nieruchomości. Ceny kształtują się różnie - od kilkuset tysięcy złotych po nawet kilkadziesiąt milionów - i zależą od wielu zmiennych. Kto i w jakim celu decyduje się na taką inwestycję? Więcej w materiale wideo.
 • 450-letni zamek "balansuje" na krawędzi rzeki

  450-letni zamek "balansuje" na krawędzi rzeki

  Zamek Abergeldie w Aberdeenshire w Szkocji wkrótce może przestać istnieć. Blisko 450-letni budynek "balansuje" na krawędzi rzeki i w każdej w chwili może runąć.
 • Polskie pałace i zamki na sprzedaż

  Polskie pałace i zamki na sprzedaż

  Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zakup własnego pałacu, zamku czy dworu zaczyna przeradzać się w modę, swoisty trend, wśród najbogatszych, którzy własną nieruchomość zabytkową zaczynają traktować jako obowiązkową pozycję na swojej liście majątkowej.
 • Jak promować polskie zabytki?

  Jak promować polskie zabytki?

  Czy dolnośląski Zamek Czocha będzie siedzibą dla fanów Harry'ego Pottera, którzy zorganizują tam szkołę czarnoksiężników? Niedawno głośno o tej inicjatywie było w mediach. Czy ma jakiekolwiek racje bytu? Wątpliwe, bo Zamek Czocha nie jest na sprzedaż. W każdym razie nawiązanie do kultury popularnej wypromowało rodzimy zabytek na całym świecie...
 • Zamek na każdą kieszeń

  Zamek na każdą kieszeń

  Od 150 tys. zł do ponad 64 mln złotych - z grubsza tak szeroki jest zakres cen oferowanych dziś na sprzedaż zamków w Europie. Najmniejszym budżetem trzeba oczywiście dysponować kupując obiekt w ruinie. Odrestaurowanie go może jednak pochłonąć fortunę.
 • Własny zamek to dobry sposób na biznes

  Własny zamek to dobry sposób na biznes

  Nawet kilkadziesiąt milionów złotych może kosztować renowacja kilkusetletniego zamku lub pałacu i przystosowanie go do świadczenia usług hotelowych. Jest to ryzykowne przedsięwzięcie, ale nawet połowa kosztów może zostać pokryta z unijnej kasy - wynika z danych zebranych przez Lion's Bank. Co więcej, zabytkowe mury przyciągają turystów jak magnes, dzięki czemu tego typu obiekty mają wysokie obłożenie.
 • Sąd oddalił pozew powiatu w procesie przeciw państwu

  Sąd oddalił pozew powiatu w procesie przeciw państwu

  Nie będzie 30 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa dla powiatu kłodzkiego za zaniechanie legislacyjne władz przez nieznowelizowanie przepisów o Komisji Majątkowej, która przekazała Kościołowi zamek w Szczytnej - orzekł sąd w tym precedensowym procesie.
 • Toszecki szpital - przemilczana historia tragedii

  Toszecki szpital - przemilczana historia tragedii

  Nad Toszkiem góruje bryła zamku, która przyciąga wzrok amatorów zwiedzania. Zauroczeni widokiem, kierują się w jego stronę, mijając po drodze pochodzące z końca XIX wieku budynki toszeckiego szpitala psychiatrycznego. Pewnie zwracają na nie uwagę, ale bardziej przyciąga ich zamek. To zrozumiałe. Tak naprawdę jednak, mroczna historia tego miejsca wiąże się właśnie ze szpitalem. To fatum, które, mam wrażenie, zawisło nad Toszkiem i za żadne skarby nie chce odejść.
 • W Brześciu odkopano fragmenty zamku

  Cenne odkrycie białoruskich archeologów. Odkopali oni fragmenty historycznego zamku w Brześciu. Budowla położona u zbiegu rzek Bug i Muchawiec została zbudowana w drugiej połowie XIII wieku i do XVI wieku była drewniana.

Filmy - Zamek (2)

 • Czechy. "Zamek sprzedam tanio!"

  W Czechach przybywa wystawionych na sprzedaż zamków i pałaców. Ich nabywcami są najczęściej bogaci Rosjanie. Dla przykładu, mały zamek otoczony pierścieniem zieleni, położony pod Pragą, jest do kupienia za 200 tysięcy euro. Mimo że cena jest kusząca, jak mówią agenci nieruchomości, są to typowe czeskie pałace. - Wystarczy jeden silniejszy powiew wiatru i budynek się rozleci - mówi agentka Natalia Makovik.
 • Sensacja! Naukowcy odkryli loch, w którym więziono Drakulę

  Miasto Tokat w północnej Turcji skrywało mroczny sekret, który teraz ujrzał światło dzienne. W pozostałościach tamtejszego zamku, który niegdyś był jedną z ważniejszych twierdz Imperium Osmańskiego, archeolodzy odkryli siedem pomieszczeń, dotychczas osłoniętych warstwą ziemi i gruzów: niewielką zbrojownię – i sześć lochów. Wszystko wskazuje na to, że w jednym z nich więziony był młody Vlad Palovnik, który do historii przeszedł jako Drakula. Hospodar wołoski swój przydomek zawdzięczał ulubionemu sposobowi uśmiercania wrogów, których miał z upodobaniem wbijać na pal. Ponoć w ciągu całego okresu swego panowania skazał na taki rodzaj śmierci około 100 tysięcy osób. Z przekazów historycznych wiemy, że na początku 1442 r. 11-letni wówczas Vlad został pojmany przez Turków wraz ze swoim ojcem, księciem Vladem II Diabłem, i młodszym bratem Radu. Vlad II Diabeł był członkiem Zakonu Smoka, powołanego do walki w obronie chrześcijaństwa z rosnącym w siłę Imperium Osmańskim – a zatem zaprzysięgłym wrogiem Turków. Sułtan Murad II szybko uwolnił Diabła, ale jego synowie pozostali w niewoli jako zakładnicy jeszcze przez sześć lat. Mieli być gwarancją lojalności swego ojca wobec tureckiego władcy. Zdaniem historyków, sułtańska niewola nie była dla młodego Vlada szczególnie uciążliwa. Następca wołoskiego tronu poznawał turecki język i literaturę, studiował Koran i szlifował bitewne zdolności w szkole janczarów. Tym samym nie można stwierdzić, że to krzywdy, których doznał od Turków, zaszczepiły w nim żądzę krwawej zemsty. To, że Vlad Palownik przelał w ciągu swego życia morze krwi, wynika raczej z uwarunkowań genetycznych. Jego okrucieństwo mogło też być efektem choroby psychicznej – uważają naukowcy.