zamek

Artykuły - Zamek (102)

 • Przeklęte złoto Inków. Kto strzeże skarbu w Niedzicy?

  Przeklęte złoto Inków. Kto strzeże skarbu w Niedzicy?

  Ta historia to gotowy scenariusz filmowy, a wydarzyła się przecież naprawdę. Występują w niej poszukiwacze przygód, wysłannicy inkwizycji, inkaska księżniczka oraz jeden z najpiękniejszych polskich zamków. Czy warto wybrać się do niego na poszukiwanie zaginionego skarbu?
 • Niedzica: Czy pod zamkiem kryje się skarb Inków?

  Niedzica: Czy pod zamkiem kryje się skarb Inków?

  Skarb z drugiego końca świata ukryto w polskim zamku i tylko czeka on na swojego znalazcę? Poznajcie niezwykłą historię, którą kryją mury zamku w Niedzicy!
 • Niezwykły most w Kornwalii

  Niezwykły most w Kornwalii

  Studio architektoniczne William Matthews Associates i inżynierowie Ney & Partners zbudowali niezwykły most w Kornwalii. Tintagel Castle Bridge to kładka dla pieszych rozpostarta 58 m nad powierzchnią ziemi, między dwoma klifami.
 • RDOŚ w Poznaniu uchylił decyzję dot. budowy "zamku" w Stobnicy

  RDOŚ w Poznaniu uchylił decyzję dot. budowy "zamku" w Stobnicy

  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu uchylił decyzję określającą warunki prowadzenia budowy tzw. zamku w Stobnicy (woj. wielkopolskie) - poinformował we wtorek poznański RDOŚ.
 • Sala rycerska, podziemne tunele. XIV-wieczny zamek może być twój!

  Sala rycerska, podziemne tunele. XIV-wieczny zamek może być twój!

  28 czerwca 2018 r. w kantonie Waadt w Szwajcarii zostanie wystawiony na sprzedaż XIV-wieczny zamek. Kilka lat temu Château de Bavois trafił już na rynek nieruchomości. Wtedy nie udało się znaleźć chętnego na wyłożenie 18 milionów franków (ponad 67,5 mln zł).
 • Kto w Polsce kupuje pałace?

  W Polsce znajduje się ponad 2 tys. pałaców i blisko 400 zamków. Od czasu do czasu pojawiają się oferty sprzedaży tych wyjątkowych nieruchomości. Ceny kształtują się różnie - od kilkuset tysięcy złotych po nawet kilkadziesiąt milionów - i zależą od wielu zmiennych. Kto i w jakim celu decyduje się na taką inwestycję? Więcej w materiale wideo.
 • 450-letni zamek "balansuje" na krawędzi rzeki

  Zamek Abergeldie w Aberdeenshire w Szkocji wkrótce może przestać istnieć. Blisko 450-letni budynek "balansuje" na krawędzi rzeki i w każdej w chwili może runąć.
 • Polskie pałace i zamki na sprzedaż

  Polskie pałace i zamki na sprzedaż

  Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zakup własnego pałacu, zamku czy dworu zaczyna przeradzać się w modę, swoisty trend, wśród najbogatszych, którzy własną nieruchomość zabytkową zaczynają traktować jako obowiązkową pozycję na swojej liście majątkowej.
 • Jak promować polskie zabytki?

  Jak promować polskie zabytki?

  Czy dolnośląski Zamek Czocha będzie siedzibą dla fanów Harry'ego Pottera, którzy zorganizują tam szkołę czarnoksiężników? Niedawno głośno o tej inicjatywie było w mediach. Czy ma jakiekolwiek racje bytu? Wątpliwe, bo Zamek Czocha nie jest na sprzedaż. W każdym razie nawiązanie do kultury popularnej wypromowało rodzimy zabytek na całym świecie...
 • Zamek na każdą kieszeń

  Zamek na każdą kieszeń

  Od 150 tys. zł do ponad 64 mln złotych - z grubsza tak szeroki jest zakres cen oferowanych dziś na sprzedaż zamków w Europie. Najmniejszym budżetem trzeba oczywiście dysponować kupując obiekt w ruinie. Odrestaurowanie go może jednak pochłonąć fortunę.

Filmy - Zamek (4)

 • W ogródku zbudował dzieciom prawdziwy, drewniany zamek

  Pewien Brytyjczyk korzystając z przymusowego przestoju w trakcie kwarantanny, zbudował swoim dzieciom wspaniały plac zabaw. Baszta, domek i łączący je most, a także huśtawka i mała ścianka wspinaczkowa to elementy zestawu. Zestawu, który wcale nie był zamawiany, a od podstaw budowany własnoręcznie. Jak mówi pomysłowy tata, całość kosztowała go nie 2000, a jedynie 170 funtów. Przyznaje, że warto było poświęcić trzy dni intensywnej pracy, w której chętnie pomagały mu dzieci, żeby zobaczyć, z jaką radością korzystają z nowego wyposażenia ogródka. Mężczyzna zachęca do tworzenia takich i podobnych rzeczy samemu!
 • DW Stories: Właściciele zamków poszukiwani

  Marzyłeś o zamku? Teraz możesz go mieć! Właśnie ruszyła "wyprzedaż" zamków w Turcji.
 • Czechy. "Zamek sprzedam tanio!"

  W Czechach przybywa wystawionych na sprzedaż zamków i pałaców. Ich nabywcami są najczęściej bogaci Rosjanie. Dla przykładu, mały zamek otoczony pierścieniem zieleni, położony pod Pragą, jest do kupienia za 200 tysięcy euro. Mimo że cena jest kusząca, jak mówią agenci nieruchomości, są to typowe czeskie pałace. - Wystarczy jeden silniejszy powiew wiatru i budynek się rozleci - mówi agentka Natalia Makovik.
 • Sensacja! Naukowcy odkryli loch, w którym więziono Drakulę

  Miasto Tokat w północnej Turcji skrywało mroczny sekret, który teraz ujrzał światło dzienne. W pozostałościach tamtejszego zamku, który niegdyś był jedną z ważniejszych twierdz Imperium Osmańskiego, archeolodzy odkryli siedem pomieszczeń, dotychczas osłoniętych warstwą ziemi i gruzów: niewielką zbrojownię – i sześć lochów. Wszystko wskazuje na to, że w jednym z nich więziony był młody Vlad Palovnik, który do historii przeszedł jako Drakula. Hospodar wołoski swój przydomek zawdzięczał ulubionemu sposobowi uśmiercania wrogów, których miał z upodobaniem wbijać na pal. Ponoć w ciągu całego okresu swego panowania skazał na taki rodzaj śmierci około 100 tysięcy osób. Z przekazów historycznych wiemy, że na początku 1442 r. 11-letni wówczas Vlad został pojmany przez Turków wraz ze swoim ojcem, księciem Vladem II Diabłem, i młodszym bratem Radu. Vlad II Diabeł był członkiem Zakonu Smoka, powołanego do walki w obronie chrześcijaństwa z rosnącym w siłę Imperium Osmańskim – a zatem zaprzysięgłym wrogiem Turków. Sułtan Murad II szybko uwolnił Diabła, ale jego synowie pozostali w niewoli jako zakładnicy jeszcze przez sześć lat. Mieli być gwarancją lojalności swego ojca wobec tureckiego władcy. Zdaniem historyków, sułtańska niewola nie była dla młodego Vlada szczególnie uciążliwa. Następca wołoskiego tronu poznawał turecki język i literaturę, studiował Koran i szlifował bitewne zdolności w szkole janczarów. Tym samym nie można stwierdzić, że to krzywdy, których doznał od Turków, zaszczepiły w nim żądzę krwawej zemsty. To, że Vlad Palownik przelał w ciągu swego życia morze krwi, wynika raczej z uwarunkowań genetycznych. Jego okrucieństwo mogło też być efektem choroby psychicznej – uważają naukowcy.