żałoba

Artykuły - żałoba (109)

 • "Weź się w garść" to najgorsze, co możesz powiedzieć

  "Weź się w garść" to najgorsze, co możesz powiedzieć

  - Osobie w żałobie nie powinniśmy dawać rad w stylu: "Wszystko będzie dobrze", "Masz dla kogo żyć" czy "Jesteś jeszcze młoda". Nie zostawiajmy jej też samej, by w spokoju opłakała stratę, bo ona już została sama. Słowa: "Jestem z tobą", potrzymanie za rękę czy przytulenie są dużo ważniejsze niż dobre rady – mówi Michaela Dłużniewska, psycholog z fundacji "Nagle Sami".
 • Finał Hej Fest 2019 odwołany: Żałoba w Zakopanem

  Finał Hej Fest 2019 odwołany: Żałoba w Zakopanem

  Finałowy koncert w ramach tegorocznej odsłony Hej Fest 2019 na Gubałówce w Zakopanem został odwołany w związku z tragedią, którą doszło w Tatrach - w czwartek (22 sierpnia) w wyniku porażenia piorunem zginęło 5 osób, a ponad 100 zostało rannych.
 • Caleb Wilde: Umiera człowiek, nie miłość

  Caleb Wilde: Umiera człowiek, nie miłość

  - Ludzie po śmierci nie znikają. Miłość trwa dalej, pamięć cały czas podsuwa nam obrazy bliskich, których fizycznie nie ma (...). W naszej kulturze często jedynymi fizycznymi miejscami, które "oficjalnie" są przeznaczone do wspominania zmarłych są cmentarze i groby. A przecież miejsce naszych bliskich, także zmarłych, jest przy nas - mówi Caleb Wilde, przedsiębiorca pogrzebowy i autor książki "Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego".
 • Robot pomoże przejść przez żałobę

  Robot pomoże przejść przez żałobę

  Śmierć jest nieunikniona, ale sposoby opłakiwania bliskich mogą być różne. W Japonii stworzono robota z maską zawierającą twarz zmarłej osoby wykonanej w technologii druku 3D do ułatwienia przejścia przez ten trudny okres.
 • ​Nieobecnych cienie. Wspomnienia, tęsknota, żal

  ​Nieobecnych cienie. Wspomnienia, tęsknota, żal

  "Odeszli stąd, aby żyć..." i żyją również w naszych myślach oraz sercu. Szczególnie w pierwszych dniach listopada wspominany osoby, których z nami już nie ma. Czasem byliśmy przygotowani na ich odejście (tak się nam się może wydawało, ale śmierć przychodzi chyba zawsze za wcześnie i nie w porę), czasem odeszli całkiem niespodziewanie.
 • Gdy dziecko straci bliską osobę

  Gdy dziecko straci bliską osobę

  Większość rodziców pragnie, aby ich dzieci były szczęśliwe i uśmiechnięte. Robią co mogą, aby chronić je przed różnymi przykrościami, ale czasami jest to niemożliwe.
 • Na Ukrainie trwa żałoba narodowa

  Na Ukrainie trwa żałoba narodowa

  Na całym terytorium Ukrainy trwa dziś żałoba. Odwołano imprezy rozrywkowe i zawody sportowe. Flagi na domach, siedzibach urzędów publicznych i organizacji samorządowych, są opuszczone do połowy masztów.
 • Ukraina: Trzydniowa żałoba we Lwowie

  Ukraina: Trzydniowa żałoba we Lwowie

  Trzydniowa żałoba we Lwowie. W ten sposób mieszkańcy miasta uczczą pamięć poległych w starciach w Kijowie.
 • Ułatwić umieranie lub przeżywanie żałoby? To niemożliwe

  Ułatwić umieranie lub przeżywanie żałoby? To niemożliwe

  - Po śmierci bliskiej osoby nie da się nie cierpieć. Jeśli śmierci się spodziewamy, możemy porozmawiać, podziękować, pożegnać się, jeśli otworzymy się na to ważne i głębokie doświadczenie. Jeśli ktoś umiera nagle to nie jest możliwe. Ale niezależnie o tego, ile rozmów przeprowadzimy z osobą umierającą, ile czasu przy niej spędzimy – i tak jej brak będziemy odczuwać boleśnie - mówi Małgorzata Wawrzyniak, psycholog, certyfikowany psychotraumatolog.
 • Po śmierci Mazowieckiego flagi opuszczone do połowy masztu

  Po śmierci Mazowieckiego flagi opuszczone do połowy masztu

  Na znak żałoby po śmierci Tadeusza Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu, Pałacu Prezydenckiego i parlamentu. Pierwszy niekomunistyczny premier zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat.

Filmy - żałoba (7)

 • Jak zwierzęta znoszą żałobę?

  Strata właściciela może być dla psa dużą traumą. W studiu programu o zwierzęcej żałobie opowiedzieli: Magdalena Jasińska, która adoptowała kotkę Matyldę i psi behawiorysta Radosław Ekwiński. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • D. Trump zmienia zdanie w kwestii flagi nad Białym Domem. Będzie obniżona do połowy masztu do pogrzebu J. McCaina

  Donald Trump zmienił zdanie w kwestii obniżenia flagi USA do połowy masztu nad Białym Domem. Wstępnie prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił uczcić zmarłego senatora Johna McCaina przez obniżenie flagi przez okres jedynie dwóch dni zamiast zwyczajowych pięciu, jednak po fali krytyki kazał opuścić ją ponownie do czasu pogrzebu polityka Partii Republikańskiej. (Associated Press/x-news)
 • Jak rozmawiać o śmierci?

  - Rzadko kiedy jest tak, że temat śmierci jest tematem, o którym wiedzą, jak rozmawiać - mówi psycholog Przemysław Turkowski. Jak dodaje, często z kolei jest tak, że wokół tej kwestii narosły różne stereotypy.
 • Jak przeżywamy ból?

  W jaki sposób przeżywamy ból po stracie kogoś bliskiego? Psycholog Przemysław Turkowskie, w dużej mierze zależy on od naszych przekonań na temat tego, czym jest śmierć.