zakon

Artykuły - Zakon (68)

 • Nadzieja mimo kryzysu

  Nadzieja mimo kryzysu

  W listopadzie ma się rozpocząć Rok Życia Konsekrowanego. Zbiegnie się on z 50. rocznicą opublikowania soborowego dekretu Perfectae caritatis o przystosowanej odnowie życia zakonnego. Nie da się jednak ukryć, że w dzisiejszym coraz bardziej świeckim świecie zakony przeżywają kryzys. Czy można go przezwyciężyć?
 • Czy żeńskie klasztory opustoszeją?

  Czy żeńskie klasztory opustoszeją?

  Aż o 70 proc. spadła w III RP liczba powołań do zakonów żeńskich. To efekt nie tylko zmian kulturowych - informuje "Rzeczpospolita".
 • Przełożeni Zakonów Męskich o wystąpieniach zakonników w mediach

  Przełożeni Zakonów Męskich o wystąpieniach zakonników w mediach

  O wystąpieniach zakonników w mediach wypowiedział się obradujący w Niepokalanowie zarząd Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. W przekazanym PAP komunikacie przypomina, że zakonnicy podlegają także przełożonym oraz dyscyplinie zgromadzenia.
 • "Nasz Dziennik" - Dokręcanie śruby zakonom

  Zgromadzenia zakonne i organizacje pożytku publicznego prowadzące zakłady opieki długoterminowej zostaną obciążone dodatkowym podatkiem od nieruchomości. To konsekwencja przygotowanej przez resort zdrowia ustawy o działalności leczniczej - czytamy w "Naszym Dzienniku".
 • Jasna Góra: 17. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

  Pod hasłem "Niesiemy Miłość za przykładem św. Franciszka" pielgrzymowali w sobotę na Jasną Górę tercjarze, czyli przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Była to już 17. pielgrzymka tego świeckiego zakonu, liczącego w Polsce ok. 600 wspólnot.
 • Szczęk tysięcy nagich mieczów

  Szczęk tysięcy nagich mieczów

  Dokładnie 600 lat temu, 15 lipca 1410 r., pod Grunwaldem stanęły naprzeciw siebie dwie największe armie średniowiecznej Europy: polsko-litewska oraz krzyżacka. Wojsko pod dowództwem króla Władysława II Jagiełły wygrało nie tyle dzięki liczebnej przewadze, co dzięki sprytowi polskiego władcy...
 • Wielki Mistrz Krzyżaków przyjedzie pod Grunwald

  Wielki Mistrz Krzyżaków przyjedzie pod Grunwald

  Bp Bruno Platter, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego przyjedzie na Pola Grunwaldzkie na uroczystości 600-lecia jubileuszu wielkiej bitwy 15 lipca.
 • Mistrz Zakonu odsłonił kamień poświęcony biskupowi warmińskiemu

  Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego biskup Bruno Platter odsłonił w sobotę w Bałdach pod Olsztynem głaz poświęcony pierwszemu warmińskiemu biskupowi. Bp Anzelm był jedynym członkiem Zakonu Krzyżackiego wyświęconym na zwierzchnika diecezji warmińskiej.
 • Gigantyczne roszczenia zakonników!

  Gigantyczne roszczenia zakonników!

  Roszczeniami dominikanów wobec gminy Kraków po raz kolejny zajmie się w piątek rządowo-kościelna Komisja Majątkowa. Zakon utracił w latach 50. gospodarstwo rolne, teraz zażąda jeszcze 97,8 mln zł rekompensaty.
 • Watykan: Zakon wstrząśnięty skandalami seksualnymi

  Legioniści Chrystusa "proszą o przebaczenie wszystkie osoby, którym wyrządziły cierpienia, i obiecują stać się zgromadzeniem bardziej pokornym" - taką deklarację złożył ojciec Alvaro Corquela, nowy przełożony wstrząśniętego skandalami seksualnymi męskiego zakonu.

Filmy - Zakon (2)

 • Dzień w zakonie. Na czym polega praca zakonnic?

  Na czym polega praca zakonnic? Co skłoniło siostrę Benedyktę do wstąpienia do zakonu? - Zafascynowała mnie reguła świętego ojca Benedykta: pracuj, aby Bóg był we wszystkim uwielbiony - powiedziała w "Dzień Dobry TVN". - Ciężko pracujemy, od rana do wieczora - dodała. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Krótszy "Zakon Feniksa"

  Producenci piątego filmu o Harry'm Potterze - "Zakon Feniksa" zdecydowali się skrócić zmontowany już film. Daniel Radcliffe twierdzi jednak, że fani głównego bohatera pozostaną zadowoleni.