zakażenie

Artykuły - Zakażenie (41)

 • Dr Paweł Rajewski: Maseczki i rękawiczki to nie wszystko

  Dr Paweł Rajewski: Maseczki i rękawiczki to nie wszystko

  U pacjenta, który nie ma objawów, nie możemy stwierdzić od kiedy choruje. W takim przypadku po 14 dniach od pierwszego wymazu, musimy zrobić powtórny wymaz - mówi dr n. med. Paweł Rajewski z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. - Model włoski pokazał, że jeśli poluzujemy te restrykcje, to możemy się spodziewać dynamicznego wzrostu zachorowań. Czas kwarantanny, stanu epidemicznego czy epidemii jest po to, żeby pozostać w domu, a nie przyjmować gości, lub zamawiać jedzenie i spotykać się z dostawcą twarzą w twarz czy ręka w rękę. Nawet jeśli czujemy się dobrze.
 • W ciągu dekady powstanie nowa superbakteria

  W ciągu dekady powstanie nowa superbakteria

  Mało znana choroba przenoszona drogą płciową wkrótce może stać się dużym problemem. Eksperci ostrzegają, że Mycoplasma genitalium (MG) mogą w ciągu kilku lat stać się opornymi na antybiotyki superbakteriami.
 • Od obgryzania paznokci dostał sepsy

  Od obgryzania paznokci dostał sepsy

  28-letni Luke Hanoman z Southport trafił do szpitala z zagrażającą życiu sepsą. Mężczyzna nabawił się jej z powodu nałogowego obgryzania paznokci i przypadkowego oderwania fragmentu skóry.
 • WHO walczy z zakażeniami szpitalnymi

  WHO walczy z zakażeniami szpitalnymi

  5 maja WHO po raz 11. organizuje Światowy Dzień Promocji Higieny Rąk - jego celem jest redukcja liczby przypadków zakażeń związanych z opieką zdrowotną (ZZOZ) poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia. Polska dołączyła do programu w 2013 r.
 • W Polsce nawet 70 proc. osób zakażonych HIV nie jest tego świadoma

  W Polsce 50-70 proc. zakażonych wirusem HIV nie jest tego świadoma - alarmuje Społeczny Komitet ds. AIDS i przypomina, że w piątek rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV (22-29 listopada). Z kolei 1 grudnia obchodzony będzie Światowy Dzień AIDS.
 • Kłopot z bakteriami

  Kłopot z bakteriami

  Nawet jeśli objawy intymnego zakażenia nie są dokuczliwe, chorobę trzeba leczyć. Zaniedbana prowadzi do powikłań.
 • "Fakt": Myjcie owoce kupione przy drodze

  "Fakt": Myjcie owoce kupione przy drodze

  W swoim czwartkowym wydaniu "Fakt" przyjrzał się owocom kupowanym od przydrożnych sprzedawców. Jak alarmuje gazeta, na takich owocach często znajdują się larwy tasiemców bąblowcowych.
 • Z tak prostej przyczyny umiera 1,5 miliona dzieci!

  Z tak prostej przyczyny umiera 1,5 miliona dzieci!

  Z powodu biegunki co roku umiera 1,5 miliona dzieci - alarmuje UNICEF. Wiele z nich można by uratować tylko dzięki dbałości o czystość rąk.
 • Zakażenie HIV może dotyczyć każdego z nas

  Zakażenie HIV może dotyczyć każdego z nas

  Większość Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy i tylko 9 proc. wykonało raz w życiu test na obecność wirusa. Tymczasem, Polska jest w czołówce krajów UE pod względem liczby zakażonych, którzy nie wiedzą o swojej infekcji - przypominają eksperci.

Filmy - Zakażenie (1)