zagrożone zawody

Artykuły - Zagrożone zawody (5)

 • Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? "Część zawodów może zniknąć"

  Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? "Część zawodów może zniknąć"

  Firmy na rozwój i wdrożenie systemów sztucznej inteligencji wydadzą 200 mld dol. do 2021 r. - wynika z danych firmy doradczej Deloitte. Sztuczna inteligencja pomoże przedsiębiorstwom stać się bardziej efektywnymi. Jednak automatyzacja i robotyka to może być również zagrożenie dla rynku pracy, o czym dyskutowano podczas jednej z debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
 • Fala zwolnień ruszy za cztery lata. Zagrożonych jest 60 proc. zawodów

  Fala zwolnień ruszy za cztery lata. Zagrożonych jest 60 proc. zawodów

  Eksperci są zgodni - gros wykonywanych dziś zawodów odejdzie do lamusa. Zostaną zastąpieni przez maszyny. Które zawody są najbardziej zagrożone?
 • Kiedy robot pozbawi nas pracy?

  Kiedy robot pozbawi nas pracy?

  Prognozy są brutalne dla wielu grup zawodowych. Już wkrótce rynek pracy przestanie korzystać z usług dużej części pracowników administracji i lekarzy internistów. Powoli będzie znikać zapotrzebowanie na tłumaczy, analityków, dziennikarzy a także... kierowców.
 • Wymierające zawody. Te profesje mogą niebawem zniknąć z rynku pracy

  Wymierające zawody. Te profesje mogą niebawem zniknąć z rynku pracy

  Automatyzacja pracy powoli wypiera z rynku zawody, których wykonywanie polega w dużej mierze na wykonywaniu rutynowych, powtarzalnych czynności. Które profesje są najbardziej zagrożone?
 • Znikający rynek pracy. Które z zawodów ustąpią technice?

  Znikający rynek pracy. Które z zawodów ustąpią technice?

  Czy potrafimy sobie wyobrazić świat bardziej nasączony technologią niż obecnie? Pomóc w tym może przyjrzenie się wynalazkom, które kluczową rolę zaczną odgrywać dopiero za kilka lub kilkanaście lat. Są to między innymi samojezdne auta, drukarki trójwymiarowe, oprogramowania tworzące teksty czy wydobywanie cennych informacji z nieuporządkowanych zbiorów danych (big data). Wszystkie te rozwiązania zaoszczędzą mnóstwo ludzkiej pracy, jednak ich ubocznym efektem będzie częściowa lub całkowita rezygnacja z wykonywania wielu zawodów. Będziemy musieli zmierzyć się z problemem bezrobocia technologicznego.