zagłada

Artykuły - Zagłada (58)

 • Świadek zagłady Mano Hoellenreiner: Zło może wrócić

  Świadek zagłady Mano Hoellenreiner: Zło może wrócić

  - Zamykam oczy i widzę obrazy, o których nie potrafię i nie chcę rozmawiać. Codziennie boję się, że zło może wrócić. W Polsce to szczególnie ważny temat. Polacy, tak jak moja rodzina, wiele wycierpieli w trakcie II wojny światowej z rąk hitlerowskich Niemiec - podkreśla w rozmowie z Interią Mano Hoellenreiner, więzień KL Auschwitz nr Z-3526, a także obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Sachsenhausen.
 • Luksus w czasach zagłady

  Luksus w czasach zagłady

  Apokalipsa nadchodzi zawsze. Każda epoka zaklina swój własny kres, każdy mierzy się z wizją końca. Choć największa fortuna nie jest w stanie wybawić nas od ostateczności, z pewnością zwiększa szanse na przetrwanie. W oczekiwaniu najgorszego najbogatsi inwestują w luksusową samoobronę. Jaka jest cena ich bezpieczeństwa, czy można kupić sobie dożywotnią gwarancję?
 • Nazista nie stanie przed sądem. Uchroniła go demencja

  Nazista nie stanie przed sądem. Uchroniła go demencja

  Odwołano jeden z ostatnich procesów przeciwko byłym strażnikom obozu Auschwitz. 94-letni Hans Lipschitz nie musi stawać przed sądem. Ma początki demencji.
 • "Nie możemy czekać, aż pociągi zaczną znowu jeździć do Auschwitz"

  "Nie możemy czekać, aż pociągi zaczną znowu jeździć do Auschwitz"

  ​ Pod koniec stycznia, w 69. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz, do tego historycznego miejsca przybędzie ponad 60 izraelskich posłów na specjalną sesję parlamentu Izraela - Knesetu. Tematem sesji będzie zwalczanie antysemityzmu.
 • Akt oskarżenia przeciwko byłemu strażnikowi z KL Auschwitz

  Akt oskarżenia przeciwko byłemu strażnikowi z KL Auschwitz

  Prokuratura w Stuttgarcie poinformowała w czwartek o wniesieniu aktu oskarżenia przeciwko byłemu strażnikowi w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. 92-letniemu esesmanowi Hansowi Lipschisowi zarzucono pomoc w mordowaniu więźniów.
 • Lista zagrożeń dla ludzkości

  Lista zagrożeń dla ludzkości

  Sztuczna inteligencja, internetowy terroryzm czy zwykłe wojny - to wszystko zagraża ludzkości, ale nie wiadomo jak bardzo. Teraz naukowcy chcą zbadać jakie faktyczne niebezpieczeństwa mogą być wyzwaniem dla człowieka. Dlatego opublikowali tak zwaną "Listę Zagłady".
 • Profesor z PAN stracił stanowisko za antysemickie wypowiedzi

  Profesor z PAN stracił stanowisko za antysemickie wypowiedzi

  Prof. Krzysztof Jasiewicz nie będzie kierował Zakładem Analiz Problemów Wschodnich w Instytucie Studiów Politycznych PAN. O jego odwołaniu z dniem 1 czerwca zadecydowało kierownictwo instytutu. Sprawa wiąże się z antysemickimi wypowiedziami badacza.
 • Jakie asteroidy mogą zagrozić naszej planecie?

  Jakie asteroidy mogą zagrozić naszej planecie?

  Każdego roku w ziemskiej atmosferze spalają się dziesiątki ton kosmicznych skał. Może się jednak zdarzyć, że te większe – szczególnie o trwałej strukturze – przetrwają. Co wtedy stanie się z nami i ze światem, w którym żyjemy? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła serwisowi Dvice Margaret Campbell-Brown – profesor na Uniwersytecie Zachodniego Ontario, zajmująca się kosmicznymi głazami.
 • Apokalipsa odwołana, ale infrastruktura została. Schron TerraVivos

  Apokalipsa odwołana, ale infrastruktura została. Schron TerraVivos

  Szaleństwo końca świata minęło. Gdzieniegdzie pozostaną pamiątki po tym wiekopomnym wydarzeniu w postaci schronów zamówionych przez największych i najbogatszych paranoików. Oto jeden z nich.
 • Bez śladu: Zagłada zakopiańskich Żydów

  Bez śladu: Zagłada zakopiańskich Żydów

  "To niestety nieznana historia Zakopanego. Gdy się ją pozna, Wielka i Mała Krokiew nie są już tylko malowniczym obiektem sportowym, a pozostałością po kamieniołomach, gdzie pracą ponad siły wyniszczono wielką część żydowskiej ludności miasta. Osiedla na Pardałówce przestają być pięknie położoną "sypialnią" miasteczka, przywołując wspomnienie zorganizowanego tu w 1942 roku obozu, zwanego przez miejscowych - nie do końca ściśle - gettem (...)". Przeczytaj fragment książki "Zakopane Odkopane" Pauliny Młynarskiej i Beaty Sabała-Zielińskiej!

Filmy - Zagłada (2)

 • Lody Antarktydy skurczyły się do prawie najniższego poziomu w historii. Szokujące zdjęcia z kosmosu

  Antarktyda. Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie spadł do drugiego najniższego poziomu odkąd prowadzone są badania – donoszą naukowcy z Wydziału Antarktycznego australijskiego ministerstwa środowiska. "Pokrywa lodowa jest niezwykle istotna ze względu na jej wpływ na globalne zmiany klimatu i jest też miejscem, na którym żyje wiele gatunków – od mikroorganizmów, aż po walenie" – wyjaśnił badacz Antarktyki, dr Bob Massom. Przyczyna zmniejszania się zasięgu lodu nie została jeszcze wykryta. Najniższy punkt w tym roku został osiągnięty 18 lutego. Od tego czasu pokrywa lodowa ponownie się formuje i rozszerza. Historycznie najniższy zasięg lodu Antarktydy miał miejsce w marcu 2017.
 • Armagedon nadejdzie z północy? Najpierw wyginą zwierzęta...

  Naukowcy biją na alarm: zasięg pokrywy lodowej w Arktyce w połowie września 2013 r. wyniósł 5,1 mln kilometrów kwadratowych. To szósty najniższy wynik w historii pomiarów. Sezonowy letni ubytek kriosfery jest częścią cyklicznego procesu – ale długoterminowe obserwacje wykazują, że arktyczna czapa lodowa staje się coraz cieńsza i może niebawem zniknąć całkowicie. Efekty tego procesu są już dobrze widoczne w rejonie Morza Łaptiewów u wybrzeży Syberii. Kurczenie się czapy lodowej sprawia, że tysiące morsów uciekają na ląd, co jest bardzo niebezpieczne dla młodych osobników. Żyjące w arktycznych wodach wieloryby zapuszczają się w głąb Arktyki, wypierając stamtąd głównego drapieżnika żyjącego na tych terenach – niedźwiedzia polarnego. To zachwianie równowagi w ekosystemie na dłuższą metę grozi katastrofą ekologiczną. Przyspieszy ją zapewne nasilona eksploracja Arktyki, ponieważ ustępujący lód stwarza ludziom idealne warunki do poszukiwań nowych złóż surowców.