Zaduszki

Artykuły - Zaduszki (17)

 • Kinga Rusin apeluje: Nie kupujmy plastikowych kwiatów na groby!

  Kinga Rusin apeluje: Nie kupujmy plastikowych kwiatów na groby!

  Kinga Rusin znana jest ze swojej proekologicznej postawy i często zabiera głos w sprawach ważnych dla środowiska. Teraz wypowiedziała wojnę plastikowym kwiatom, które często zdobią polskie nagrobki.
 • Kult zmarłych w Polsce. Skąd wzięły się Zaduszki i Uroczystości Wszystkich Świętych?

  Kult zmarłych w Polsce. Skąd wzięły się Zaduszki i Uroczystości Wszystkich Świętych?

  Kultywowanie pamięci zmarłych to jeden ze zwyczajów, który nie należy do elementów wiary chrześcijańskiej. Skąd więc wziął się Dzień Zaduszny i Uroczystości Wszystkich Świętych? Korzenie tych obchodów sięgają czasów przedchrześcijańskich. Wówczas ludność zamieszkująca tereny dzisiejszej Polski oddawała cześć licznym bogom.
 • Prognoza pogody na Zaduszki

  Prognoza pogody na Zaduszki

  Wybierając się na cmentarz, nie zapominajmy dzisiaj o parasolach. Może popadać, a słońca ma być jak na lekarstwo. Jednak, jak zaznaczają w komentarzach nasi użytkownicy, "w końcu to listopad, a nie środek lata"...
 • Ostatni prezydent RP na uchodźstwie zostanie pożegnany w Zaduszki

  W piątek drugiego listopada trumna z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta na uchodźstwie zostanie wystawiona na Uniwersytecie Wrocławskim. Tydzień temu w Świątyni Opatrzności Bożej ekshumowano prezydenta. Prokuratura podejrzewa, że mogło dojść do zamieniania ciał dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej. Wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia tych doniesień.
 • "Zaduszki" Konwickiego cyfrowo

  "Zaduszki" Konwickiego cyfrowo

  Jeżeli listopad, to Zaduszki, ale takich polscy widzowie jeszcze nie przeżyli: 15 listopada w warszawskim kinie Kultura odbędzie się premiera filmu "Zaduszki" Tadeusza Konwickiego w nowej, cyfrowej wersji.
 • Zaduszki

  Zaduszki

  2 listopada w Kościele katolickim obchodzone są Zaduszki - to dzień, w którym katolicy modlą się za dusze zmarłych przebywające w czyśćcu.
 • 54. Krakowskie Zaduszki Jazzowe - od piątku pod Wawelem

  Muzycy z Australii, Kanady, Niemiec, USA i Polski wystąpią na 54. Krakowskich Zaduszkach Jazzowych, które rozpoczną się w piątek. W tym roku impreza połączona jest z organizowanym po raz pierwszy Festiwalem Zbigniew Seifert in Memoriam - poinformowali we wtorek organizatorzy na konferencji prasowej.
 • Drugi dzień kwesty na warszawskich Powązkach

  Drugi dzień kwesty na warszawskich Powązkach

  Aktorzy, dziennikarze, harcerze, studenci i inni wolontariusze drugi dzień zbierali pieniądze na renowacje kaplic i nagrobków na Starych Powązkach. Mimo że w Zaduszki mniej ludzi odwiedza cmentarze, nie brakowało darczyńców.
 • Benedykt XVI o Zaduszkach

  Benedykt XVI o Zaduszkach

  Benedykt XVI powiedział podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Zaduszki, że tego dnia Kościół wzywa do modlitwy za wszystkich zmarłych.
 • 2 listopada - Dzień Zaduszny

  2 listopada - Dzień Zaduszny

  2 listopada to Dzień Zaduszny, czyli tzw. Zaduszki. Podczas gdy 1 listopada modlimy się za wszystkich świętych, drugiego - za wszystkich zmarłych.

Filmy - Zaduszki (2)

 • Zaduszki w czasach kryzysu

  Kwiaty, znicze, porządki - pochłonięci zewnętrznymi przygotowaniami do Zaduszek, tracimy z oczu ich sens. W powrocie do duchowego przeżywania Święta Zmarłych nieoczekiwanie może pomóc nam... kryzys.
 • Miejsca zadumy

  W dzień Wszystkich Świętych i w Zaduszki polskie cmentarze rozjaśniają się blaskiem zniczy, wypełniają modlitwą i wspomnieniami.