zadłużenie Polaków

Artykuły - Zadłużenie Polaków (101)

 • Alimenciarze do końca życia mogą widnieć w rejestrze zadłużonych

  Alimenciarze do końca życia mogą widnieć w rejestrze zadłużonych

  Od 1 lipca 2021 roku wystarczy trzymiesięczna przerwa w płaceniu alimentów na rzecz dziecka lub tocząca się egzekucja należności do budżetu państwa, aby osoba uchylająca się od płacenia trafiła do Krajowego Rejestru Zadłużonych - informuje Prawo.pl. Rządowy projekt ustawy przewiduje, że dłużnik tak długo będzie widniał w rejestrze, aż spłaci cały dług.
 • Krajowy Rejestr Zadłużonych ma ruszyć 1 lipca 2021 r.

  Krajowy Rejestr Zadłużonych ma ruszyć 1 lipca 2021 r.

  ​Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) ma stanowić źródło informacji, w szczególności o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub podmiotach, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję. KRZ ma być udostępniony na stronie internetowej Ministra Sprawiedliwości.
 • Młodzi Polacy mają 5,8 mld zł długów

  Młodzi Polacy mają 5,8 mld zł długów

  Młode pokolenie, choć dopiero wkracza w dorosłe życie, często już na starcie miewa finansowe zaległości. Osoby poniżej 36. roku życia mają na swoim koncie łącznie 5,8 mld zł długów, a średnie zadłużenie młodego człowieka to ponad 5 tys. zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
 • Raport BIG: Długi Polaków przekroczyły 81 mld zł

  Raport BIG: Długi Polaków przekroczyły 81 mld zł

  Ponad 2,8 mln Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą zobowiązań kredytowych i pozakredytowych w 2020 r. - wynika z raportu InfoDług. Zaległe zobowiązania mieszkańców kraju sięgnęły 81,39 mld zł. Najwięcej niesolidnych dłużników jest na Śląsku.
 • Pożyczył 500 zł, musi spłacić 112 tysięcy. Polacy toną w długach

  Pożyczył 500 zł, musi spłacić 112 tysięcy. Polacy toną w długach

  Minister Michał Wójcik wystąpił do Prokuratora Generalnego o skargę nadzwyczajną w sprawie dłużnika, którego odsetki rosły o 1440 procent rocznie. 15 lat temu mężczyzna pożyczył 500 złotych, a kazano mu spłacić 112 tysięcy. Druga połowa 2020 roku była rekordowa pod względem liczby upadłości konsumenckich.
 • Polacy toną w długach. Rekordowa liczba bankrutów

  Polacy toną w długach. Rekordowa liczba bankrutów

  Druga połowa 2020 r. była rekordowa pod względem liczby upadłości konsumenckich; sądy orzekły ją wobec 8,4 tys. osób - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD).
 • Największym wyzwaniem dla Polaków są opłaty za media

  Największym wyzwaniem dla Polaków są opłaty za media

  Z najnowszego Barometru ZPF wynika, że druga fala pandemii w mniejszym stopniu wpływa na finanse Polaków - problemy z dotrzymywaniem terminów płatności deklaruje 12 proc. respondentów wobec 23 proc. w kwietniu roku ubiegłego. Występujące opóźnienia w spłacie zobowiązań najczęściej dotyczą opłat za media (gaz, woda, prąd), czynszu za mieszkanie, a także abonamentów (np. za telefon i telewizję). W przypadku wystąpienia problemów ze spłatą miesięcznych należności czynszowych, warto zwrócić się o pomoc do urzędu miasta lub gminy.
 • Prawo.pl: Od lipca dłużnik już się nie ukryje

  Prawo.pl: Od lipca dłużnik już się nie ukryje

  Już za kilka miesięcy będzie można sprawdzić każdego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Resort sprawiedliwości proponuje, by weryfikacji wystarczył do tego PESEL dłużnika - informuje Prawo.pl. Uzyskanie informacji ma być bezpłatne, a rejestr ma ruszyć od lipca tego roku.
 • ​Emeryci - jedyna grupa, której zadłużenie zmalało

  ​Emeryci - jedyna grupa, której zadłużenie zmalało

  Dotychczas pandemia nie odbiła się negatywnie na finansach emerytów, którzy w 2021 rok wchodzą z niższym o ponad 100 mln zł zadłużeniem niż 12 miesięcy temu. Zdaniem KRD, statystyczny senior zalega ze spłatą na kwotę ponad 18 tys. zł, to więcej niż przed rokiem.
 • Blisko 20 proc. Polaków w czasie pandemii spóźnia się z bieżącymi opłatami. Średnio nawet do 2 tygodni

  Blisko 20 proc. Polaków w czasie pandemii spóźnia się z bieżącymi opłatami. Średnio nawet do 2 tygodni

  Niemal jeden na pięciu dorosłych Polaków ma przez pandemię problem z terminowym regulowaniem bieżących rachunków lub innych stałych zobowiązań finansowych. Częściej z tego typu sytuacjami zmagają się kobiety niż mężczyźni. Trudności z płatnościami widoczne są przede wszystkim w obrębie grupy osób w wieku 23-35 lat. Najczęściej zaległości dotyczą rachunków za prąd, mieszkanie i telefon. Przeszło czterech na dziesięciu rodaków średnio spóźnia się z opłatami od 7 do 14 dni. Największy problem widać wśród osób o dochodach poniżej 1 tys. zł oraz od 7 do 9 tys. zł netto.

Filmy - Zadłużenie Polaków (4)

 • Koniec z wiecznym debetem, czyli rady dla zadłużonych

  Nikt nie lubi być na cenzurowanym, szczególnie w tak delikatnej sprawie jak pieniądze. Zgodnie z badaniami BIG InfoMonitor, czterech na pięciu Polaków chce od razu spłacać swoje długi, by uniknąć ich negatywnych konsekwencji . Mimo tych szczerych chęci dłużników jednak wciąż nie brakuje. Prawie 3 mln Polaków posiada niespłacone zobowiązania, które łącznie przekraczają 73 mld zł. Specjalnie na zbliżający się Ogólnopolski Dzień Bez Długów przygotowaliśmy kilka krótkich wskazówek, co zrobić, by się od nich uwolnić.
 • Polacy mają 47 mld zł długów. Program Rodzina 500 plus nie skłonił dłużników do spłaty zaległości

  Zadłużenie Polaków jest coraz większe. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej, dłużnicy w 2016 roku byli winni łącznie ponad 47 mld zł. To zarówno niespłacone kredyty, jak i zaległe opłaty za energię czy telefon. Sytuacji nie poprawiło spadające bezrobocie ani transfery socjalne w ramach programu Rodzina 500 plus.
 • Średnie zadłużenie Polaków to ok. 7 tys. zł. Coraz więcej osób ma też informacje pozytywne o sumiennie zapłaconych zobowiązaniach

  Zarówno liczba, jak i wartość spraw w Rejestrze Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej wzrosły niemal dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego roku. Na początku stycznia znajdowało się w nim ponad 4 mln spraw o łącznej wartości ponad 20 mld zł. Przeważają informacje o zadłużeniu konsumentów, przede wszystkim z tytułu nieuregulowanych płatności za usługi telekomunikacyjne. Rośnie też udział wpisów pozytywnych w bazie Rejestru. Na koniec IV kwartału 2015 roku ich liczba przekroczyła 1,6 mln. – Baza danych Rejestru Dłużników ERIF stale rośnie i jest to bardzo dynamiczny wzrost. Rok 2015 zakończyliśmy z ponad 4 mln spraw o łącznej wartości ponad 20 mld zł. W naszej bazie znajdują się informacje zarówno o zadłużeniu, jak i o płatnościach osób i firm, które na czas regulują swoje zobowiązania – mówi agencji Newseria Biznes Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej SA.
 • W zeszłym roku Polacy zaciągnęli kredyty na kwotę 38 mld zł

  38 mld zł wyniosła w ubiegłym roku sprzedaż kredytów hipotecznych, czyli 6 proc. mniej niż w 2012 roku – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. W ostatnich kwartałach rynek wyraźnie się ożywił, chociaż tylko w niektórych miastach. Duży wzrost odnotowały m.in. Gorzów Wielkopolski i Szczecin. Komentuje dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.