zadłużenie Polaków

Artykuły - Zadłużenie Polaków (88)

 • ​Polacy są mniej zadłużeni niż Czesi i Słowacy?

  ​Polacy są mniej zadłużeni niż Czesi i Słowacy?

  W czasie kryzysu, problem dotyczący zadłużenia Polaków staje się szczególnie istotny. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy nasi rodacy są bardziej zadłużeni na przykład od południowych sąsiadów.
 • Nie będzie egzekucji i pożyczek zabezpieczonych nieruchomościami

  Nie będzie egzekucji i pożyczek zabezpieczonych nieruchomościami

  Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tarcza antykryzysowa 3.0 wprowadziła istotne zmiany dla właścicieli nieruchomości. Akt ten obowiązuje od połowy maja i wszystkim znane są przewidziane w nim zmiany dla przedsiębiorców. Aspekt nieruchomości był jednak kompletnie pomijany we wszelkich doniesieniach medialnych. Co zatem warto wiedzieć? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Nie wszyscy płacą rachunki w terminie

  Nie wszyscy płacą rachunki w terminie

  Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że połowa Polaków płaci swoje zobowiązania finansowe w terminie - tak odpowiedziało 49 proc. ankietowanych. Ponad 40 proc. twierdzi natomiast, że spóźnia się z płatnościami.
 • Polacy weszli w kryzys z długami sięgającymi ok. 80 mld zł

  Polacy weszli w kryzys z długami sięgającymi ok. 80 mld zł

  W kryzys spowodowany koronawirusem Polacy wchodzą z długami wynoszącymi za I kwartał br. ok. 80 mld zł - podało Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Kłopoty wynikające z zamrożenia gospodarki będą widoczne w zaległościach najwcześniej w danych za kwiecień - dodano.
 • Polacy nie będą w stanie spłacać kredytów

  Polacy nie będą w stanie spłacać kredytów

  Skutki pandemii koronawirusa uderzą w portfele kredytowe. Wakacje od spłaty rat przesuną moment prawdy, który najmocniej objawi się prawdopodobnie w czwartym kwartale.
 • BIG InfoMonitor: Długi Polaków wzrosły do 78,7 mld zł. Rekordzista ma do oddania ok. 72 mln zł

  BIG InfoMonitor: Długi Polaków wzrosły do 78,7 mld zł. Rekordzista ma do oddania ok. 72 mln zł

  Długi Polaków wzrosły w III kwartale br. do 78,7 mld zł, a liczba niesolidnych dłużników zwiększyła się o blisko 31 tys. osób - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy Biura Informacji Kredytowej. Rekordzista, mężczyzna z Lubelskiego, ma do oddania blisko 72 mln zł.
 • Jak do zadłużenia podchodzą różne pokolenia?

  Jak do zadłużenia podchodzą różne pokolenia?

  Bez względu na wiek i przynależność do danego pokolenia długi wywołują te same emocje i wiążą się z podobnymi potrzebami. Drobne różnice międzypokoleniowe mogą wynikać z doświadczeń życiowych, przekazanych wartości czy otoczenia, w jakim przyszło im dorastać. Takie wnioski można wyciągnąć z badania "Postawy Polaków względem zadłużenia" przeprowadzonego przez agencję badawczą IQS na zlecenie Grupy KRUK.
 • Polacy zadłużają się na potęgę

  Polacy zadłużają się na potęgę

  Według najnowszych danych NBP w lipcu Polacy zaciągnęli rekordową wartość zarówno kredytów hipotecznych (5,3 mld zł), jak i konsumpcyjnych (7 mld zł). Są to najwyższe wartości od czasu, gdy bank publikuje takie dane. Zdaniem Expandera, rekordy to wynik przede wszystkim tego, że pożyczamy coraz wyższe kwoty. Sprzyja temu wzrost płac. W przypadku kredytów hipotecznych duże znaczenie mają też rosnące ceny mieszkań, które sprawiają, że kupujący muszą coraz bardziej się zadłużać.
 • Gigantyczne zadłużenie Polaków - zaległości sięgają 76,65 mld zł

  Gigantyczne zadłużenie Polaków - zaległości sięgają 76,65 mld zł

  Zaległości Polaków to już 76,65 mld zł. Rosną, bo wielu uważa, że dla lepszego poziomu życia rodziny można przestać płacić rachunki.
 • Raport - długi Polaków sięgają niemal 46 mld zł

  Raport - długi Polaków sięgają niemal 46 mld zł

  Mimo spadającego bezrobocia i rosnących dochodów długi Polaków rosną i sięgają już niemal 46 mld zł. W Krajowym Rejestrze Długów figuruje 2,5 mln osób - wynika z raportu. Dodano, że coraz częściej przyczyną zadłużenia nie jest brak pieniędzy, lecz brak zdrowego rozsądku przy zaciąganiu zobowiązań.

Filmy - Zadłużenie Polaków (4)

 • Koniec z wiecznym debetem, czyli rady dla zadłużonych

  Nikt nie lubi być na cenzurowanym, szczególnie w tak delikatnej sprawie jak pieniądze. Zgodnie z badaniami BIG InfoMonitor, czterech na pięciu Polaków chce od razu spłacać swoje długi, by uniknąć ich negatywnych konsekwencji . Mimo tych szczerych chęci dłużników jednak wciąż nie brakuje. Prawie 3 mln Polaków posiada niespłacone zobowiązania, które łącznie przekraczają 73 mld zł. Specjalnie na zbliżający się Ogólnopolski Dzień Bez Długów przygotowaliśmy kilka krótkich wskazówek, co zrobić, by się od nich uwolnić.
 • Polacy mają 47 mld zł długów. Program Rodzina 500 plus nie skłonił dłużników do spłaty zaległości

  Zadłużenie Polaków jest coraz większe. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej, dłużnicy w 2016 roku byli winni łącznie ponad 47 mld zł. To zarówno niespłacone kredyty, jak i zaległe opłaty za energię czy telefon. Sytuacji nie poprawiło spadające bezrobocie ani transfery socjalne w ramach programu Rodzina 500 plus.
 • Średnie zadłużenie Polaków to ok. 7 tys. zł. Coraz więcej osób ma też informacje pozytywne o sumiennie zapłaconych zobowiązaniach

  Zarówno liczba, jak i wartość spraw w Rejestrze Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej wzrosły niemal dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego roku. Na początku stycznia znajdowało się w nim ponad 4 mln spraw o łącznej wartości ponad 20 mld zł. Przeważają informacje o zadłużeniu konsumentów, przede wszystkim z tytułu nieuregulowanych płatności za usługi telekomunikacyjne. Rośnie też udział wpisów pozytywnych w bazie Rejestru. Na koniec IV kwartału 2015 roku ich liczba przekroczyła 1,6 mln. – Baza danych Rejestru Dłużników ERIF stale rośnie i jest to bardzo dynamiczny wzrost. Rok 2015 zakończyliśmy z ponad 4 mln spraw o łącznej wartości ponad 20 mld zł. W naszej bazie znajdują się informacje zarówno o zadłużeniu, jak i o płatnościach osób i firm, które na czas regulują swoje zobowiązania – mówi agencji Newseria Biznes Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej SA.
 • W zeszłym roku Polacy zaciągnęli kredyty na kwotę 38 mld zł

  38 mld zł wyniosła w ubiegłym roku sprzedaż kredytów hipotecznych, czyli 6 proc. mniej niż w 2012 roku – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. W ostatnich kwartałach rynek wyraźnie się ożywił, chociaż tylko w niektórych miastach. Duży wzrost odnotowały m.in. Gorzów Wielkopolski i Szczecin. Komentuje dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.