Nowe Technologie - zaćma

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Zaćma (2016, reż. Ryszard Bugajski) ,

Artykuły - Zaćma (9)

 • Został uderzony w oko i dostał zaćmy

  Został uderzony w oko i dostał zaćmy

  36-letni mężczyzna został uderzony w twarz tak mocno, że dostał zaćmy. Ten niezwykły przypadek wydarzył się w indyjskim Pendżabie.
 • Karta praw pacjenta z zaćmą

  Karta praw pacjenta z zaćmą

  Z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej opracowana została "Karta praw pacjenta z zaćmą". Jej powstanie ma na celu zwiększenie świadomości pacjentów jak mogą wpłynąć na jakość swojego leczenia. Dokument podkreśla prawo do leczenia zgodnego z aktualną wiedza medyczną, pełnej informacji o wszystkich dostępnych opcjach leczenia oraz do współdecydowania o zastosowanych wyrobach medycznych, w tym w szczególności o soczewkach wewnątrzgałkowych.
 • Nie daj się zaćmie - można z nią walczyć

  Nie daj się zaćmie - można z nią walczyć

  Nieleczona zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55. roku życia. Mimo to w naszym społeczeństwie nadal brakuje wiedzy na temat tej choroby oraz jej leczenia. Polacy, w porównaniu do obywateli innych krajów, częściej mają błędne przekonania na temat zaćmy – co drugi uważa, że można jej zapobiec, a co dziesiąty próbowałby wyleczyć ją witaminami . Zwiększenie świadomości na temat istoty wczesnego diagnozowania i leczenia zaćmy oraz jej negatywnego wpływu na jakość życia, to cele kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”.
 • Jak pokonać zaćmę?

  Jak pokonać zaćmę?

  W związku z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Wzroku, eksperci przypominają, że wciąż najczęstszą przyczyną utraty wzroku jest zaćma. Aby nie dopuścić do braku zdolności widzenia warto rozważyć jak najszybsze wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy, który pozwoli na szybki powrót do komfortowego widzenia, a często także na korekcję istniejących wad wzroku, np. astygmatyzmu.
 • Stworzono krople do oczu, które leczą zaćmę

  Stworzono krople do oczu, które leczą zaćmę

  Pozbycie się zaćmy zwykle wiąże się z zabiegiem operacyjnym. Badacze stwierdzili jednak, że naturalnie występujące w ciele człowieka związki chemiczne mogą rozwiązać ten problem w postaci kropli do oczu.
 • W dzień prawie nic nie widzi. W nocy nie ma sobie równych

  W dzień prawie nic nie widzi. W nocy nie ma sobie równych

  To historia jak z filmu. Mimo iż Tim Doucette, który urodził się z wrodzoną zaćmą, w ciągu dnia widzi zaledwie 10 proc. zakresu widzialnego przez zdrową osobę, ale w nocy nie ma sobie równych. Kanadyjczyk jest w stanie dostrzec obiekty astronomiczne niewidzialne dla większości z nas.
 • Krople do oczu rozpuszczające zaćmę

  Krople do oczu rozpuszczające zaćmę

  Chirurgiczne usuwanie zaćmy wkrótce może stać się przeszłością. Wszystko dzięki innowacyjnym kroplom do oczu z lanosterolem, które niwelują stopień zmętnienia soczewki.
 • Niespodziewane korzyści płynące z usunięcia zaćmy

  Niespodziewane korzyści płynące z usunięcia zaćmy

  Naukowcy odkryli dodatkowe korzyści płynące z operacji usunięcia zaćmy. Okazuje się, że poza poprawą ostrości widzenia, podnosi ona sprawność intelektualną i zapewnia lepszy sen.
 • Jeden test wykrywający wszystkie mutacje powodujące zaćmę

  Jeden test wykrywający wszystkie mutacje powodujące zaćmę

  Naukowcy stworzyli prosty test krwi, który znacznie przyspiesza wykrycie wrodzonej zaćmy.