Zaćma

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
zaćma ,

Artykuły - Zaćma (8)

 • "Polska bez znieczulenia" w Canal+

  "Polska bez znieczulenia" w Canal+

  W ostatni weekend czerwca Canal+ zaprezentuje cykl "Polska bez znieczulenia". Jakie filmy obejrzą widzowie?
 • "Zaćma" najlepsza na Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku

  "Zaćma" najlepsza na Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku

  Jury 13. Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku uhonorowało w niedzielę, 7 maja, najwyższym trofeum, nagrodą "Ponad Granicami" im. Krzysztofa Kieślowskiego, "Zaćmę" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Trwająca od wtorku impreza dedykowana była Andrzejowi Wajdzie.
 • Ryszard Bugajski: Kobiety są ciekawsze

  Ryszard Bugajski: Kobiety są ciekawsze

  "Zaćma", najnowszy film Ryszarda Bugajskiego ("Przesłuchanie", "Układ zamknięty"), opowiada o Julii Brystygierowej, znanej jako "Krwawa Luna" - sadystycznej funkcjonariuszce UB, jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. "Moim celem jest, by zewnętrzne wydarzenia stały się drugorzędne wobec tego, co dzieje się w psychice mojej bohaterki przeżywającej psychiczny kryzys" - przekonuje reżyser.
 • "Zaćma": Premiera filmu Ryszarda Bugajskiego

  "Zaćma": Premiera filmu Ryszarda Bugajskiego

  Maria Mamona, Janusz Gajos, Małgorzata Zajączkowska i Marek Kalita - to część obsady "Zaćmy" Ryszarda Bugajskiego. Premiera filmu o "Krwawej Lunie" - słynącej z brutalności stosowanej podczas przesłuchań AK-owców Julii Brystygierowej, odbyła się w poniedziałek, 21 listopada, w Warszawie.
 • "Zaćma" [recenzja]: Druga strona "Przesłuchania"

  "Zaćma" [recenzja]: Druga strona "Przesłuchania"

  Niektórzy twórcy zdają się przez całe swoje życie kręcić różne wariacje jednego filmu. W wypadku Ryszarda Bugajskiego dziełem tym jest "Przesłuchanie" z 1982 roku. Nazywane najbardziej antykomunistycznym filmem w dziejach zajęło zasłużone miejsce wśród najważniejszych obrazów polskiej kinematografii. Niestety, Bugajskiemu nigdy nie udało się powtórzyć artystycznego sukcesu "Przesłuchania". "Zaćma" stanowi jego kolejną i, niestety, nieudaną próbę.
 • Pokaz "Zaćmy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni

  Pokaz "Zaćmy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni

  Nowy film Ryszarda Bugajskiego "Zaćma" o sadystycznej funkcjonariuszce UB, jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski - Julii Brystygierowej, zwanej "Krwawą Luną", zaprezentowano w środę, 21 września, na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.To jedna z 16 produkcji walczących o Złote Lwy w festiwalowym konkursie głównym. W obsadzie "Zaćmy" są m.in. Maria Mamona, Janusz Gajos i Małgorzata Zajączkowska.
 • "Zaćma": Filozofka, modelka Picassa, sadystka

  "Zaćma": Filozofka, modelka Picassa, sadystka

  Była doktorem filozofii, pisarką, modelką Pabla Picassa i Amadeo Modiglianiego. Jednak do historii przeszła jako "Krwawa Luna" - jedna z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. Osobie Julii Brystygierowej, sadystycznej funkcjonariuszki UB, swój najnowszy film poświęcił Ryszard Bugajski - twórca wielokrotnie nagradzanych produkcji: "Przesłuchanie" i "Układ zamknięty". Nominowana do gdyńskich Złotych Lwów "Zaćma" wejdzie do kin 14 października.
 • "Zaćma" na festiwalu w Toronto

  "Zaćma" na festiwalu w Toronto

  "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego kolejnym polskim filmem ze światową premierą na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto! Przejmująca historia Julii Brystygierowej - "Krwawej Luny", z udziałem Marii Mamony i Janusza Gajosa, trafi do polskich kin 14 października.

Zdjęcia - Zaćma (14)

 • film.interia.pl
  "Zaćma"
 • film.interia.pl
  "Zaćma"
 • film.interia.pl
  "Zaćma"
 • film.interia.pl
  "Zaćma"
 • film.interia.pl
  "Zaćma"
 • film.interia.pl
  "Zaćma"

Filmy - Zaćma (1)

 • "Zaćma" [trailer]

  Była doktorem filozofii, pisarką, modelką Pabla Picassa. Jednak do historii przeszła jako "Krwawa Luna" - jedna z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. Osobie Julii Brystygierowej, sadystycznej funkcjonariuszki UB, swój najnowszy film poświęcił Ryszard Bugajski.