zaćma

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Zaćma (2016, reż. Ryszard Bugajski) ,

Artykuły - Zaćma (21)

 • Został uderzony w oko i dostał zaćmy

  Został uderzony w oko i dostał zaćmy

  36-letni mężczyzna został uderzony w twarz tak mocno, że dostał zaćmy. Ten niezwykły przypadek wydarzył się w indyjskim Pendżabie.
 • Karta praw pacjenta z zaćmą

  Karta praw pacjenta z zaćmą

  Z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej opracowana została "Karta praw pacjenta z zaćmą". Jej powstanie ma na celu zwiększenie świadomości pacjentów jak mogą wpłynąć na jakość swojego leczenia. Dokument podkreśla prawo do leczenia zgodnego z aktualną wiedza medyczną, pełnej informacji o wszystkich dostępnych opcjach leczenia oraz do współdecydowania o zastosowanych wyrobach medycznych, w tym w szczególności o soczewkach wewnątrzgałkowych.
 • Nie daj się zaćmie - można z nią walczyć

  Nie daj się zaćmie - można z nią walczyć

  Nieleczona zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55. roku życia. Mimo to w naszym społeczeństwie nadal brakuje wiedzy na temat tej choroby oraz jej leczenia. Polacy, w porównaniu do obywateli innych krajów, częściej mają błędne przekonania na temat zaćmy – co drugi uważa, że można jej zapobiec, a co dziesiąty próbowałby wyleczyć ją witaminami . Zwiększenie świadomości na temat istoty wczesnego diagnozowania i leczenia zaćmy oraz jej negatywnego wpływu na jakość życia, to cele kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”.
 • Jak pokonać zaćmę?

  Jak pokonać zaćmę?

  W związku z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Wzroku, eksperci przypominają, że wciąż najczęstszą przyczyną utraty wzroku jest zaćma. Aby nie dopuścić do braku zdolności widzenia warto rozważyć jak najszybsze wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy, który pozwoli na szybki powrót do komfortowego widzenia, a często także na korekcję istniejących wad wzroku, np. astygmatyzmu.
 • Stworzono krople do oczu, które leczą zaćmę

  Stworzono krople do oczu, które leczą zaćmę

  Pozbycie się zaćmy zwykle wiąże się z zabiegiem operacyjnym. Badacze stwierdzili jednak, że naturalnie występujące w ciele człowieka związki chemiczne mogą rozwiązać ten problem w postaci kropli do oczu.
 • W dzień prawie nic nie widzi. W nocy nie ma sobie równych

  W dzień prawie nic nie widzi. W nocy nie ma sobie równych

  To historia jak z filmu. Mimo iż Tim Doucette, który urodził się z wrodzoną zaćmą, w ciągu dnia widzi zaledwie 10 proc. zakresu widzialnego przez zdrową osobę, ale w nocy nie ma sobie równych. Kanadyjczyk jest w stanie dostrzec obiekty astronomiczne niewidzialne dla większości z nas.
 • Gdy trudno skupić wzrok… Zaćma – jej objawy i leczenie

  Gdy trudno skupić wzrok… Zaćma – jej objawy i leczenie

  Powszechnie uważa się, że problemy ze wzrokiem są w pewnym wieku zupełnie naturalne. Seniorzy często przecież używają okularów korekcyjnych, niedowidzą, odwiedzają okulistów z większą częstotliwością niż młodzi ludzie. Niektórych problemów ze wzrokiem nie da się jednak rozwiązać za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych i kropli do oczu. Czasami chorobowe zmiany w gałce ocznej wymagają interwencji chirurgicznej. Tak się dzieje, gdy atakuje zaćma. Jak ją rozpoznać i jak się ją leczy?
 • Operacja zaćmy – zobacz na własne oczy jej spektakularny efekt!

  Operacja zaćmy – zobacz na własne oczy jej spektakularny efekt!

  Zaćma to choroba oczu, z którą zmaga się obecnie przeszło 20 mln ludzi na całym świecie, w tym 800 tysięcy Polaków. Wcale jednak tak być nie musi. Prosta operacja zaćmy daje niebywałe efekty w zaledwie chwilę! Już teraz poznaj całą prawdę o zabiegu, który przywróci Ci wzrok!
 • Polacy leczą zaćmę w Czechach: Bez kolejek, płaci NFZ

  Polacy leczą zaćmę w Czechach: Bez kolejek, płaci NFZ

  Na otwarciu granic w leczeniu skorzystali głównie chorzy z problemami okulistycznymi. W ostatnich dziewięciu miesiącach do Czech wyjechało ponad 2,5 tys. osób. Umożliwiła im to dyrektywa transgraniczna wprowadzająca swobodne leczenie w wybranym kraju Unii.
 • Krople do oczu rozpuszczające zaćmę

  Krople do oczu rozpuszczające zaćmę

  Chirurgiczne usuwanie zaćmy wkrótce może stać się przeszłością. Wszystko dzięki innowacyjnym kroplom do oczu z lanosterolem, które niwelują stopień zmętnienia soczewki.

Filmy - Zaćma (1)

 • Na zaćmę choruje już milion Polaków

  Zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób powyżej 65. roku życia. Choruje na nią 65 mln osób na świecie, a w Polsce – 1 milion. Na operację zaćmy w Polsce czeka się średnio około 2 lat. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zabieg komercyjny (ok. 15-17 tys. osób rocznie). Operacja wykonywana prywatnie pozwala nie tylko usunąć zaćmę, lecz także wszczepić soczewkę korygującą we współistniejącą wadę wzroku. Amerykańskie badania wskazują, że chirurgiczne usuwanie zaćmy wydłuża życie. Osoby, które poddały się zabiegowi, są też mniej narażone na niepełnosprawność. Pierwszym objawem zaćmy jest zaburzenie ostrości widzenia, przymglone widzenie, problemy z oceną odległości czy większe zmęczenie oczu. Przyczyny dolegliwości mogą być inne niż zaćma, dlatego z objawami należy się udać do okulisty. Choć zaćma dotyka ludzi młodych, a problem z ostrością widzenia mają coraz częściej 20-latkowie, choroba ta rozwija się przede wszystkim u osób starszych.