zachowek

Artykuły - Zachowek (8)

 • Rodzina nie wspomniała o tobie w testamencie? I tak masz prawo do części spadku!

  Rodzina nie wspomniała o tobie w testamencie? I tak masz prawo do części spadku!

  Zdarza się, że najbliższa rodzina zmarłego (spadkobierca ustawowy) zostaje pominięty w testamencie. Mimo tego w dalszym ciągu może dochodzić swoich roszczeń o przydzielenie części majątku, który wchodzi w skład schedy spadkowej. Interesy spadkobiercy ustawowego zostają zabezpieczone przez zachowek. Poniżej podpowiemy, komu się należy, jak się o niego ubiegać, a także co można uzyskać.
 • Zachowek wypłacany spadkobiercom

  Zachowek wypłacany spadkobiercom

  Fiskus uważa, że zachowek nie jest kosztem uzyskania przychodu i że jego wypłata nie wpływa na wysokość podatku należnego budżetowi. A więc w sytuacji, kiedy spadkobierca sprzedaje np. nieruchomość i część kwoty przekazuje innym spadkobiercom, będzie musiał zapłacić podatek od całości uzyskanej kwoty.
 • Jaki jest termin na złożenie pozwu o zachowek?

  Jaki jest termin na złożenie pozwu o zachowek?

  Mój ojciec zapisał wszystko drugiej żonie. Chcę wystąpić o zachowek od niej. Czy termin przedawnienia zachowku biegnie od ogłoszenia testamentu czy od śmierci taty (zmarł 28 grudnia 2008 r.)?
 • Zgodność z konstytucją instytucji zachowku

  Zgodność z konstytucją instytucji zachowku

  Zachowek jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy.
 • Koniec z wyłudzaniem spadku

  Koniec z wyłudzaniem spadku

  Nie będzie już testamentów ustnych - zapowiada Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Są bowiem masowo fałszowane. Ograniczone ma też zostać prawo do zachowku.
 • SN: Zachowek się nie przedawni, gdy złoży się wniosek o nabycie spadku

  SN: Zachowek się nie przedawni, gdy złoży się wniosek o nabycie spadku

  Członek rodziny uprawniony do zachowku może przerwać bieg terminu przedawnienia swoich roszczeń o zachowek, jeżeli wcześniej złoży w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - stwierdził w czwartkowej uchwale Sąd Najwyższy.
 • 6 sposobów na to, jak można skutecznie dochodzić zachowku

  6 sposobów na to, jak można skutecznie dochodzić zachowku

  Członkowie najbliższej rodziny pominięci w testamencie mają jeszcze szansę otrzymać część majątku po zmarłym. Jeżeli dziedziczący nie będą chcieli wypłacić go dobrowolnie, można wystąpić z roszczeniem do sądu.
 • Przy zachowku przysługuje całkowite zwolnienie

  Nabycie majątku w wyniku realizacji roszczenia o zachowek następuje po osobie spadkodawcy, a nie spadkobiercy. Opodatkowanie zachowku zgodnie z zasadami określonymi dla III grupy podatkowej jest nieprawidłowe. Zdaniem ekspertów uprawnieni do zachowku mogą korzystać z całkowitego zwolnienia od podatku.