zachowek

Artykuły - Zachowek (10)

 • Spór o dziedziczenie majątku firmy rodzinnej nie został jeszcze zakończony

  Spór o dziedziczenie majątku firmy rodzinnej nie został jeszcze zakończony

  W kwietniu zakończyły się konsultacje dotyczące ustawy o fundacji rodzinnej. Największe emocje właścicieli polskich firm rodzinnych związane są z uprawnieniami zachowkowymi spadkobierców fundatora.
 • Powstaną fundacje rodzinne, które ułatwią sukcesję firm

  Powstaną fundacje rodzinne, które ułatwią sukcesję firm

  W polskim prawie będzie powołana nowa instytucja - fundacja rodzinna, która ma ułatwić przekazywanie firm rodzinnych w ręce kolejnego pokolenia. Projekt ustawy dotyczy prawie 830 tys. firm w Polsce to firmy rodzinne, a w ciągu najbliższych 5 lat sukcesję planuje ok. 57 proc. z nich. Zmiany mają zapewnić skuteczniejszą i wielopokoleniową sukcesję w firmach rodzinnych.
 • Rodzina nie wspomniała o tobie w testamencie? I tak masz prawo do części spadku!

  Rodzina nie wspomniała o tobie w testamencie? I tak masz prawo do części spadku!

  Zdarza się, że najbliższa rodzina zmarłego (spadkobierca ustawowy) zostaje pominięty w testamencie. Mimo tego w dalszym ciągu może dochodzić swoich roszczeń o przydzielenie części majątku, który wchodzi w skład schedy spadkowej. Interesy spadkobiercy ustawowego zostają zabezpieczone przez zachowek. Poniżej podpowiemy, komu się należy, jak się o niego ubiegać, a także co można uzyskać.
 • Zachowek wypłacany spadkobiercom

  Zachowek wypłacany spadkobiercom

  Fiskus uważa, że zachowek nie jest kosztem uzyskania przychodu i że jego wypłata nie wpływa na wysokość podatku należnego budżetowi. A więc w sytuacji, kiedy spadkobierca sprzedaje np. nieruchomość i część kwoty przekazuje innym spadkobiercom, będzie musiał zapłacić podatek od całości uzyskanej kwoty.
 • Jaki jest termin na złożenie pozwu o zachowek?

  Jaki jest termin na złożenie pozwu o zachowek?

  Mój ojciec zapisał wszystko drugiej żonie. Chcę wystąpić o zachowek od niej. Czy termin przedawnienia zachowku biegnie od ogłoszenia testamentu czy od śmierci taty (zmarł 28 grudnia 2008 r.)?
 • Zgodność z konstytucją instytucji zachowku

  Zgodność z konstytucją instytucji zachowku

  Zachowek jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy.
 • Koniec z wyłudzaniem spadku

  Koniec z wyłudzaniem spadku

  Nie będzie już testamentów ustnych - zapowiada Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Są bowiem masowo fałszowane. Ograniczone ma też zostać prawo do zachowku.