Zachodni Brzeg

Synonimy:
zachodni brzeg jordanu,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Zachodni Brzeg (50)

 • Atak na Zachodnim Brzegu. Mężczyzna staranował cztery osoby

  Atak na Zachodnim Brzegu. Mężczyzna staranował cztery osoby

  Na Zachodnim Brzegu Palestyńczyk staranował samochodem grupę Izraelczyków. Ranne zostały cztery osoby. Kierowca został zastrzelony przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.
 • Segregacja w Izraelu? Autobusy tylko dla Żydów

  Segregacja w Izraelu? Autobusy tylko dla Żydów

  Kontrowersyjna decyzja izraelskiego rządu. Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu Jordanu nie będą mogli korzystać z tych samych środków komunikacji, którymi przemieszczają się Żydzi – podał serwis AFP.
 • Napięta atmosfera w Jerozolimie i Zachodnim Brzegu

  ​Nowe zamieszki wybuchły na Zachodnim Brzegu Jordanu. Co najmniej kilkanaście osób miało zostać rannych na przejściu granicznym Kalandia między Izraelem a terenami palestyńskimi. Wszystko to po serii incydentów, do jakich dochodziło w ostatnich dniach w Jerozolimie. W samym mieście na razie jest stosunkowo spokojnie.
 • Zachodni Brzeg: Palestyński nastolatek zabity

  Izraelscy żołnierze zastrzelili palestyńskiego nastolatka. Do zdarzenia doszło podczas przeszukiwania obozu dla uchodźców w Dżeninie na Zachodnim Brzegu.
 • Wiosną wizyta Obamy w Izraelu w ramach podróży na Bliski Wschód

  Wiosną wizyta Obamy w Izraelu w ramach podróży na Bliski Wschód

  Prezydent USA Barack Obama wiosną odwiedzi Izrael, Zachodni Brzeg Jordanu i Jordanię w ramach podróży na Bliski Wschód - podał we wtorek Biały Dom. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Obamy w Izraelu odkąd został prezydentem w 2008 roku.
 • Izraelska armia zatrzymała ok. 20 hamasowców, w tym 3 deputowanych

  Izraelska armia zatrzymała w nocy z niedzieli na poniedziałek na Zachodnim Brzegu Jordanu ok. 20 członków radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas, w tym trzech deputowanych - podało to ugrupowanie. Według izraelskiej armii aresztowano 25 osób.
 • Palestyńczycy wyrzuceni z wioski namiotowej na Zachodnim Brzegu

  Kilkuset policjantów i żołnierzy izraelskich usunęło w niedzielę nad ranem ok. 1000 aktywistów palestyńskich z wioski namiotowej zorganizowanej na miejscu projektowanego osiedla żydowskiego na okupowanym Zachodnim Brzegu.
 • Pierwsza od 2007 roku demonstracja Hamasu na Zachodnim Brzegu

  Pierwsza od 2007 roku demonstracja Hamasu na Zachodnim Brzegu

  Radykalna palestyńska organizacja Hamas przeprowadziła w czwartek pierwszą od 2007 roku demonstrację na Zachodnim Brzegu, podkreślając w ten sposób poprawiające się po trwającym pięć lat konflikcie relacje ze sprawującym tam władzę umiarkowanym ruchem Fatah.
 • Izrael: Tajne mapy rządowe pokazują plany ekspansji osiedli

  Izrael: Tajne mapy rządowe pokazują plany ekspansji osiedli

  Izraelska administracja cywilna przypuszczalnie zamierza przeznaczyć dodatkowe tereny na Zachodnim Brzegu pod rozbudowę żydowskich osiedli - podał izraelski dziennik "Haarec".
 • Wbrew matematyce

  Wbrew matematyce

  Czy rzeczywiście cena, jaką Izrael zapłacił za Gilada Szalita, zgadzając się na uwolnienie 1027 Palestyńczyków, jest zbyt wysoka? Matematyczny przelicznik 1:1, jaki - według sumienia i rozsądku - wypadałoby zastosować w stosunku do ludzkiego życia, nie sprawdza się w tym przypadku.

Filmy - Zachodni Brzeg (3)

 • Starcia w Hebronie między siłami izraelskimi a palestyńskimi demonstrantami

  W centrum Hebronu, w okupowanym mieście Hebron, na Zachodnim Brzegu, wybuchły starcia między Palestyńczykami a izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Protesty odbyły się w ramach potępienia niedawnej przemocy we wschodniej Jerozolimie, zaanektowanej przez Izrael.
 • Starcia w Hebronie między siłami izraelskimi a palestyńskimi demonstrantami

  W centrum Hebronu, w okupowanym mieście Hebron, na Zachodnim Brzegu, wybuchły starcia między Palestyńczykami a izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Protesty odbyły się w ramach potępienia niedawnej przemocy we wschodniej Jerozolimie, zaanektowanej przez Izrael.
 • Bez prądu, wody i dachu nad głową. Życie pod izraelską okupacją

  Palestyńscy Beduini od dziesięcioleci zamieszkują Zachodni Brzeg Jordanu. Niestety, terytorium to jest uważane za sporne i pozostaje pod okupacją Izraela. Ma to fatalny wpływ na warunki życia palestyńskich pasterzy. Nie mają oni dostępu do elektryczności ani bieżącej wody. -W ciągu 35 lat nasze domostwa zostały zniszczone trzy razy! – skarżą się przedstawiciele beduińskiej społeczności. Izraelskie władze bronią się, że domy Palestyńczyków są burzone tylko wtedy, kiedy zostały wybudowane bez pozwolenia albo w strefie wojskowej. Aktywiści podkreślają jednak, że – z uwagi na brak odpowiednich regulacji –uzyskanie pozwolenia na budowę domu przez Palestyńczyków jest praktycznie niemożliwe.