zabytki

Artykuły - Zabytki (42)

 • Co zobaczyć w Pradze przez weekend (lub dlaczego warto tam zamieszkać)?

  Co zobaczyć w Pradze przez weekend (lub dlaczego warto tam zamieszkać)?

  W sezonie turystycznym uliczki praskiego Starego Miasta tętnią życiem. Większość turystów zwiedzanie ogranicza bowiem do spaceru po płycie rynku i Moście Karola, wizyty w jednym z czeskich browarów, ewentualnie szybkiego rzutu oka na Hradczany. Jednak stolica Czech ma do zaoferowania dużo więcej – by odwiedzić wszystkie interesujące miejsca, potrzeba co najmniej tygodnia.
 • Cztery zaginione zabytki Egiptu. Jakie skrywały tajemnice?

  Cztery zaginione zabytki Egiptu. Jakie skrywały tajemnice?

  Pod Gizą znajduje się wejście do zaświatów, Egipcjanie chowali ciała byków w wielkich trumnach i zbudowali labirynt bardziej fascynujący niż same piramidy... Takie i inne stwierdzenia znajdują się w dziełach starożytnych na temat Egiptu. Czy te cuda naprawdę istnieją?
 • Popyt na nieruchomości luksusowe w Polsce

  Popyt na nieruchomości luksusowe w Polsce

  Ponadtrzykrotnie w ostatnich trzech latach powiększyła się oferta sprzedaży nieruchomości luksusowych takich jak apartamenty, rezydencje i nieruchomości zabytkowe.
 • Zmiany klimatu zagrażają zabytkom

  Zmiany klimatu zagrażają zabytkom

  Zmiany klimatu mogą zagrozić nie tylko ziemskiej florze i faunie, ale także historycznym zabytkom - od Krzywej Wieży w Pizie po Bazylikę Matki Bożej Wniebowziętej w Akwilei. Budynki te mogą zostać zniszczone przez powodzie lub erozję wybrzeży do końca wieku.
 • Posłowie chcą usunąć całą branżę jednym przepisem

  Posłowie chcą usunąć całą branżę jednym przepisem

  Do Sejmu wpłynął niedawno poselski projekt ustawy, której tematem jest ochrona zwierząt w Polsce. Pomiędzy paragrafami umieszczony został jeden zapis, zakazujący stosowania kolców do odstraszania ptaków miejskich, w tym przede wszystkim gołębi. Nie tylko likwiduje on całą branżę związaną z zabezpieczaniem budynków przed ptactwem, ale niesie też ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla mieszkańców miast.
 • Skarby z budowy

  Skarby z budowy

  Jeszcze kilka lat temu największym koszmarem dla inwestora okazywały się zabytkowe przedmioty znalezione podczas budowy. Dziś artefakty coraz częściej stają się atutem i wizytówką prowadzonych inwestycji.
 • Obszar wpisany do rejestru zabytków - czy to dobry grunt pod inwestycję?

  Obszar wpisany do rejestru zabytków - czy to dobry grunt pod inwestycję?

  Przeprowadzenie inwestycji w obrębie obszarów wpisanych do rejestru zabytków może okazać się prawdziwym biurokratycznym koszmarem. Nowela prawa budowlanego wprowadza wiele nowych formalności.
 • Skąd miasta wezmą środki na renowacje zabytków?

  Skąd miasta wezmą środki na renowacje zabytków?

  Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa w rejestrze zabytków w Polsce, w grudniu 2015r. wpisanych było 70188 nieruchomości. 2/3 z nich jest w złym stanie, a około 5 tysięcy wymaga wręcz natychmiastowej renowacji.
 • Skanowanie 3D ocali zabytki

  Skanowanie 3D ocali zabytki

  Jak uratować zabytkowy kościół, kamienicę, zamek, a nawet obóz koncentracyjny przed zniszczeniem i zapomnieniem? Wykorzystując skanowanie 3D, które umożliwia przenoszenie zabytków w świat wirtualny, analizę ich stanu i planowanie prac konserwacyjnych.

Filmy - Zabytki (17)

 • Wenecji grozi skreślenie z listy światowego dziedzictwa UNESCO

  Wenecja pęka w szwach. Odwiedza ją rocznie ok. 30 milionów turystów. Jeśli miasto nie poradzi sobie z masową turystyką i ochroną zabytków, grozi mu skreślenie z listy UNESCO.
 • Zabójczy smog zagraża nie tylko zdrowiu

  Prawie cztery tysiące rzymskich zabytków jest zagrożonych z powodu smogu. Wyniki badań przeprowadzonych w stolicy Włoch wskazują jednoznacznie, że smog powoduje niszczenie pozostałości starożytnych budowli i posągów. Walka ze szkodliwym zjawiskiem w wiecznym mieście nie jest wcale łatwiejsza niż w Krakowie, gdzie w ostatnich dniach poziom stężenia szkodliwego pyłu nawet czterokrotnie przekroczył normę. Okazuje się więc, że smog nie tylko truje mieszkańców jednego z najpiękniejszych polskich miast, ale zagraża też krakowskim zabytkom. W związku ze znacznym przekroczeniem norm, władze Krakowa ogłosiły drugi stopień zagrożenia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zdecydowanie odradza wychodzenie z domów, a prezydent miasta, Jacek Majchrowski, dąży do wprowadzenia zakazu ruchu samochodowego w centrum miasta.
 • Sagrada Familia. Koszmar mieszkańców Barcelony?

  Rocznie ponad 3 miliony turystów odwiedza w Barcelonie plac, na którym stoi słynna katedra Sagrada Familia. Dla przyjezdnych to z pewnością wielka atrakcja, ale dla mieszkańców powód do troski i ubolewań. - Kiedyś była to spokojna dzielnica, po placu można było spacerować, a teraz ten hałas i nieustanny ruch... - wzdycha Francisco. Wtóruje mu jego znajomy, Fernando: - Plac zamienił się w wesołe miasteczko! Krążą po nim nie tylko turyści, ale też kanciarze i złodzieje. Mieszkańcy okolic Placu Świętej Rodziny powołali do życia specjalną organizację, której celem statutowym jest walka o zachowanie pierwotnego charakteru tego miejsca. Członkowie stowarzyszenia ubolewają nad tym, że małe piekarnie i sklepy rybne zostały wyparte przez sklepy z pamiątkami i bary. Ich zdaniem odbija się to niekorzystnie na atmosferze dzielnicy. Działaniom tym są przychylne miejskie władze, które twierdzą, iż chcą zapobiec zanikaniu tradycyjnego drobnego handlu spożywczego. Ale mieszkańcy nie ufają urzędnikom. Już dotarły do nich wieści, że w niedalekiej przyszłości będą musieli wyprowadzić się ze swoich domów. Zostaną one bowiem wyburzone w związku z rozbudową kompleksu katedralnego. - Stracimy wszystko, co zbudowaliśmy przez kilkadziesiąt lat swojego życia - mówią z goryczą.
 • Kościół czy meczet? Spór religijny z historią w tle

  Perła architektury, światowe dziedzictwo wpisane na listę UNESCO – Wielki Meczet w Kordobie, czyli La Mezquita, to pamiątka czasów, w których nad tą częścią Półwyspu Iberyjskiego panowali arabscy emirowie. Przez lata symbolizował on także dialog międzyreligijny, służąc jako katedra rzymskokatolickiej diecezji Kordoba. W ostatnich latach z tablic informacyjnych przy wejściu do obiektu zniknęło jednak słowo „meczet”. „To fałszowanie historii przez Kościół katolicki” – twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia „Wielki Meczet-Katedra wspólnym dziedzictwem”. Budowa Wielkiego Meczetu rozpoczęła się w VIII w., na miejscu, w którym stał niegdyś kościół wzniesiony przez Wizygotów. W XIII w., w czasach rekonkwisty (czyli walki chrześcijan o wyparcie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego), Hiszpanie zamienili meczet w gotycką katedrę. Przez całe stulecia stan prawny obiektu pozostawał niewyjaśniony. Dopiero w 2006 r. Kościół oficjalnie został uznany za właściciela obiektu. Przedstawiciele diecezji Kordoba bronią się przed zarzutem, jakoby celowo chcieli wymazać pamięć o muzułmańskiej spuściźnie związanej z tym miejscem. – W przeciwieństwie do Arabów, którzy w VIII w. zburzyli wizygocki kościół, my, chrześcijanie, uszanowaliśmy meczet. Utrzymujemy go i chronimy. Każdy zwiedzający bez trudu zauważy tu muzułmańskie ślady, ale dziś jest to katedra – mówi ksiądz Jose Juan Jimenez. Muzułmanie dystansują się od tego sporu, ale – pytani o zdanie – twierdzą, że nie należy zafałszowywać historii. – To część dziejów tego miasta; nie można jednym pociągnięciem pióra przekreślić 600 lat historii – przekonuje przewodniczący Stowarzyszenia Muzułmanów w Kordobie.