zabytki

Artykuły - Zabytki (44)

 • Przywóz dóbr kultury spoza UE będzie zakazany

  Przywóz dóbr kultury spoza UE będzie zakazany

  Przywóz do Polski dóbr kultury spoza UE będzie zakazany, jeśli dobra te zostały wywiezione z naruszeniem przepisów danego państwa - zakłada projekt noweli ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o KAS, którego pierwsze czytanie odbyło się na sejmowej komisji kultury.
 • Kosztowne gafy turystów. W czasie zwiedzania uważajcie na zabytki

  Kosztowne gafy turystów. W czasie zwiedzania uważajcie na zabytki

  Zabieranie na pamiątkę historycznych przedmiotów, zostawianie śladów dla potomności, czy niewłaściwe zachowanie – to najpopularniejsze przewinienia na turystycznych szlakach. – Często są spowodowane nieświadomością. Nasza kampania „Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!" uczula na podobne zjawiska – mówi dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
 • Co zobaczyć w Pradze przez weekend (lub dlaczego warto tam zamieszkać)?

  Co zobaczyć w Pradze przez weekend (lub dlaczego warto tam zamieszkać)?

  W sezonie turystycznym uliczki praskiego Starego Miasta tętnią życiem. Większość turystów zwiedzanie ogranicza bowiem do spaceru po płycie rynku i Moście Karola, wizyty w jednym z czeskich browarów, ewentualnie szybkiego rzutu oka na Hradczany. Jednak stolica Czech ma do zaoferowania dużo więcej – by odwiedzić wszystkie interesujące miejsca, potrzeba co najmniej tygodnia.
 • Cztery zaginione zabytki Egiptu. Jakie skrywały tajemnice?

  Cztery zaginione zabytki Egiptu. Jakie skrywały tajemnice?

  Pod Gizą znajduje się wejście do zaświatów, Egipcjanie chowali ciała byków w wielkich trumnach i zbudowali labirynt bardziej fascynujący niż same piramidy... Takie i inne stwierdzenia znajdują się w dziełach starożytnych na temat Egiptu. Czy te cuda naprawdę istnieją?
 • Popyt na nieruchomości luksusowe w Polsce

  Popyt na nieruchomości luksusowe w Polsce

  Ponadtrzykrotnie w ostatnich trzech latach powiększyła się oferta sprzedaży nieruchomości luksusowych takich jak apartamenty, rezydencje i nieruchomości zabytkowe.
 • Zmiany klimatu zagrażają zabytkom

  Zmiany klimatu zagrażają zabytkom

  Zmiany klimatu mogą zagrozić nie tylko ziemskiej florze i faunie, ale także historycznym zabytkom - od Krzywej Wieży w Pizie po Bazylikę Matki Bożej Wniebowziętej w Akwilei. Budynki te mogą zostać zniszczone przez powodzie lub erozję wybrzeży do końca wieku.
 • Posłowie chcą usunąć całą branżę jednym przepisem

  Posłowie chcą usunąć całą branżę jednym przepisem

  Do Sejmu wpłynął niedawno poselski projekt ustawy, której tematem jest ochrona zwierząt w Polsce. Pomiędzy paragrafami umieszczony został jeden zapis, zakazujący stosowania kolców do odstraszania ptaków miejskich, w tym przede wszystkim gołębi. Nie tylko likwiduje on całą branżę związaną z zabezpieczaniem budynków przed ptactwem, ale niesie też ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla mieszkańców miast.
 • Skarby z budowy

  Skarby z budowy

  Jeszcze kilka lat temu największym koszmarem dla inwestora okazywały się zabytkowe przedmioty znalezione podczas budowy. Dziś artefakty coraz częściej stają się atutem i wizytówką prowadzonych inwestycji.
 • Obszar wpisany do rejestru zabytków - czy to dobry grunt pod inwestycję?

  Obszar wpisany do rejestru zabytków - czy to dobry grunt pod inwestycję?

  Przeprowadzenie inwestycji w obrębie obszarów wpisanych do rejestru zabytków może okazać się prawdziwym biurokratycznym koszmarem. Nowela prawa budowlanego wprowadza wiele nowych formalności.

Filmy - Zabytki (19)

 • "Polacy za granicą": Najstarsze ruchome schody w Europie

  Antwerpia to miasto Rubensa, gdzie możemy skosztować tradycyjnych belgijskich kanapek i zobaczyć pewien nietypowy pomnik z... odciętą dłonią! Na zakończenie zwiedzania, wybieramy się do tunelu pod portowym kanałem. Niezwykłość tego miejsca stanowią najstarsze ruchome schody w Europie. Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
 • „Polacy za granicą”: Pomnik Matki Gruzji. W jednej ręce trzyma wino, w drugiej miecz

  Na początek ciekawostka – w Tbilisi znajduje się także pomnik - popiersie Lecha Kaczyńskiego. Dlaczego właśnie tam? Zobaczcie sami. Marcin pracuje w branży turystycznej w Tbilisi, stolicy Gruzji. Pokazał prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi Pomnik Matki Gruzji. Postać w jednej ręce trzyma wino dla przyjaciół, a w drugiej miecz dla wrogów. Marcin i Tomek zwiedzili także twierdzę z IV wieku. Budowla obronna Narikala góruje nad starym miastem. Nocą, gdy jest oświetlona, wygląda niesamowicie. Atrakcja turystyczna jest zjazd kolejką linową z twierdzy do miasta, tuż nad zabytkowymi budynkami. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
 • Wenecji grozi skreślenie z listy światowego dziedzictwa UNESCO

  Wenecja pęka w szwach. Odwiedza ją rocznie ok. 30 milionów turystów. Jeśli miasto nie poradzi sobie z masową turystyką i ochroną zabytków, grozi mu skreślenie z listy UNESCO.
 • Zabójczy smog zagraża nie tylko zdrowiu

  Prawie cztery tysiące rzymskich zabytków jest zagrożonych z powodu smogu. Wyniki badań przeprowadzonych w stolicy Włoch wskazują jednoznacznie, że smog powoduje niszczenie pozostałości starożytnych budowli i posągów. Walka ze szkodliwym zjawiskiem w wiecznym mieście nie jest wcale łatwiejsza niż w Krakowie, gdzie w ostatnich dniach poziom stężenia szkodliwego pyłu nawet czterokrotnie przekroczył normę. Okazuje się więc, że smog nie tylko truje mieszkańców jednego z najpiękniejszych polskich miast, ale zagraża też krakowskim zabytkom. W związku ze znacznym przekroczeniem norm, władze Krakowa ogłosiły drugi stopień zagrożenia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zdecydowanie odradza wychodzenie z domów, a prezydent miasta, Jacek Majchrowski, dąży do wprowadzenia zakazu ruchu samochodowego w centrum miasta.